שתף קטע נבחר

אחרי הפיגוע: במשטרה נערכים להסלמה בירושלים, בחמאס מדברים על אינתיפאדה

גם אמש, לאחר פיגוע הדריסה, נמשכו יידויי האבנים במזרח ירושלים. מאות שוטרים יתגברו את המחוז ובמשטרה לוקחים בחשבון פעולות של קיצונים משני הצדדים. המחבל הדורס הוא קרוב משפחה של המהנדס 2, בכיר חמאס שחוסל. קרוב משפחתו: "כשמתנחל דרס ילדות אמרו שזאת תאונה"

רק אתמול בבוקר (ד') הצהיר המפכ"ל יוחנן דנינו שמשטרת ישראל מתכוונת לשים דגש מיוחד על החזרת הביטחון, השקט והסדר לתושבי ירושלים, אבל בשעות אחר הצהריים אירע פיגוע הדריסה בתחנת הרכבת הקלה בגבעת התחמושת והמציאות טפחה על פניו. התינוקת חיה זיסל ברון בת השלושה חודשים נרצחה ושמונה נוספים נפצעו, כשעבד א-רחמן א-שלודי, פלסטיני בן 21, הסיט את מכוניתו לכיוונם. הפיגוע מצטרף לחודשים ארוכים שבהם חווים תושבים יהודים בירושלים טרור אבנים ובקת"בים שזכה לכינוי המפוקפק "אינתיפאדה שקטה". 

 

גם אתמול בערב נפצע אדם אחד באורח קל מאבנים שיודו לעבר רכבו בכביש 20 בבית חנינא. במקביל, תושבים באזור הר הצופים חוו קשיי נשימה בשל גז מדמיע שנורה בעימותים בין כוחות הביטחון לפלסטינים בשכונות עיסוויה וסילוואן במזרח העיר. כמו כן, הושלכו אבנים לעבר הרכבת הקלה בציר שועפט. בלילה נמשכו הפרות הסדר כשאבנים הושלכו לעבר הרכבת הקלה בציר שועפט. לא נרשמו נפגעים באירוע. בשעה 05:20 הבוקר (ה') שוב הושלכו אבנים, הפעם לעבר רכבת ללא נוסעים.

הקורבן חיה זיסל ברון ז"ל (באדיבות המשפחה) (באדיבות המשפחה)
הקורבן חיה זיסל ברון ז"ל(באדיבות המשפחה)

 

שלוש נשים שנפצעו עדיין מאושפזות בהדסה עין כרם. מצבה של אחת מהן מוגדר קשה והיא מאושפזת בטיפול נמרץ נוירוכירורגי לאחר שעברה ניתוח ראש. מצבן של שתי הפצועות האחרות מוגדר קל.  

 

מאות בני אדם ליוו את הפעוטה הלילה למנוחות. אביה, שמואל אלימלך, אמר בבכי בהספדו: "היית טהורה, אני רוצה שתסתכלי עליי ותחייכי. מחר יהיה יום הולדתך של שלושה חודשים, הכול בידי שמים. אנחנו נזכור אותך". נשיא המדינה ראובן ריבלין, שהגיע לחלוק כבוד אחרון לנרצחת, אמר: "עומד עמנו ברגעים אלו, מבכה את השרפה, את הרצח והשנאה שפגעו בנפש תמימה של תינוקת, טהורה ואהובה. איננו יודעים חשבונות שמים, אבל אנחנו יודעים שההסתה הגוברת והולכת ברחוב הערבי וברחבי ירושלים, הסתה הזוכה לדאבוננו לגיבוי מצד ההנהגה בעולם הערבי, יכולה להמיט אסון על מרקם החיים העדין בירושלים, ולסחוף את כולנו אל מערבולת של חורבן וכאב". 

 

חמאס: מדברים על אינתיפיאדה

לאחר הדריסה ניסה המחבל א-שלודי להימלט רגלית מהמקום, אך נורה על ידי אנשי אבטחה שהיו במקום. הוא נלקח לניתוח בבית החולים הדסה הר הצופים, אבל מת לאחר כמה שעות. 

 

על פי משפחתו, א-שלודי הוא תושב העיירה סילואד שבשומרון, אך במסמכים רשמיים של מדינת ישראל רשום כתושב שכונת סילואן במזרח ירושלים. על פי דיווחים פלסטיניים, הוא שוחרר בדצמבר 2013 אחרי שריצה 16 חודשי מאסר. הוא נעצר שוב בפברואר האחרון לפרק זמן של חודש. עוד נטען שם כי הוא קרוב משפחה של מוחי א-דין שאריף, שנחשב ל"מהנדס מספר 2", חבר בזרוע הצבאית של חמאס שחוסל.

 

בכרזה שפורסמה באתרים המזוהים עם חמאס מוצגים המחבל א-שלודי ליד א-דין שאריף והילדה אינאס שווכאת דאר חליל בת החמש, שנדרסה למוות השבוע ליד הכפר סנג'יל על ידי תושב יצהר, שברח מהמקום מחשש ללינץ'. התמונה פורסמה בחשבון הטוויטר של האתר תחת התגית (האשטאג) "אינתיפאדה שלישית".  

במרכז: מבצע הפיגוע. מימין: המהנדס 2. משמאל: ההרוגה אינאס שוואכאת ()
במרכז: מבצע הפיגוע. מימין: המהנדס 2. משמאל: ההרוגה אינאס שוואכאת

מאוחר יותר בערב דיווח אתר המזוהה עם חמאס כי כוחות צה"ל עצרו את אחיו של המחבל, עז א-דין א-שלודי (15) בסילואד. דובר חמאס בחו"ל, חוסאם בדראן, היה נחרץ מעט פחות ואמר אחר הצהריים כי אם אכן נכונות הטענות שמדובר בפיגוע, הרי שמדובר ב"תגובה טבעית על הפשעים של ישראל בירושלים, בייחוד על רקע הפלישות המתמשכות למסגד אל-אקצה".

 

חשוד עם היסטוריה של טרור

לא-שלודי היה עבר של עבירות ביטחוניות. כבר כשהיה בן 18 הוגש נגדו כתב אישום בגין פעילותו לצד אחיו וחבריו נגד התושבים היהודים בשכונת סילוואן בבית יהונתן, בית הדבש, בית מיוחס, ובגין ניסיון למנוע מכוחות המשטרה להיכנס לשכונה. במאי 2013 נגזרו עליו במסגרת הסדר טיעון 16 חודשי מאסר, לאחר שהודה והורשע בעבירות של יידוי בקבוקי תבערה על רכבים של יהודים ורכב משטרה, ניסיון הצתה, עבירת חבלה בכוונה מחמירה, ניסיון תקיפת שוטר והתפרעות.

 

שלודי הודה והורשע במסגרת ההסדר באחד מתוך שלושה אישומים, על אירוע שהתרחש ב"יום הנכבה": הוא וחבריו ייצרו בקבוקי תבערה, התחלקו לקבוצות והשליכו אותם. שני האישומים שנמחקו נגעו ליידוי בקבוקי תבערה לעבר יהודים תושבי סילואן.

 

במקביל, במרס האחרון הוא נעצר בחשד לגניבת רכב.  

זירת הפיגוע בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זירת הפיגוע בירושלים(צילום: AFP)

עם זאת, בשיחה עם ynet דחתה משפחת שלודי את הטענה שאירוע הדריסה היה פיגוע לאומני. קרוב משפחתו אמר: "אנחנו בטוחים שמדובר בתאונת דרכים רגילה. בימים האחרונים הוא לא הרגיש טוב, ויכול להיות שבגלל מחלתו הוא איבד שליטה על ההגה. הרבה תאונות דומות התרחשו בהרבה מקומות ולא היו חשדות לפיגוע".

 

קרוב המשפחה הזכיר את אירוע הדריסה ליד סנג'יל שבו נהרגה הפלסטינית: "לפני כמה ימים מתנחל יהודי דרס שתי ילדות ליד רמאללה. אחת מהן נהרגה והשנייה במצב קשה. במשטרה ישר אמרו שזאת תאונת דרכים. במקרה שלנו תוך שניות אמרו את ההיפך. זה כי הנהג ערבי. אם נהג יהודי היה מעורב בתאונה היחס היה אחר ולא היו יורים בו".

 

לפני שנודע שא-שלודי מת, אמר קרוב משפחה אחר: "אני לא מבין איך קבעו שמדובר בפיגוע דריסה לפני ששמעו אותו. כולנו מתפללים שהוא ייצא מסכנת החיים כדי שנשמע ממנו את הסיפור האמיתי. לצערי ראש הממשלה ומשטרת ישראל מסיתים נגדנו. הם מתייחסים אלינו כפושעים ואויבים. מבחינתם אין להם בעיה לחסל ולזרוק אותנו בכבישים כמו כלבים. בכל זאת אנו נישאר חזקים".

 

המשטרה מתכננת, המתפרעים בשלהם

האם משטרת ישראל באמת עומדת לשים סוף ל"אינתיפאדה השקטה" בירושלים, או שמא מדובר בהצהרות ריקות שמטרתן להרגיע את הביקורת בציבור? המשטרה הצהירה על שורת צעדים שמטרתם להחזיר את הביטחון והשקט: מסתערבים ברכבת הקלה; כוח משטרה חדש שיוקם ויוצב בירושלים, וכן הפעלת אמצעים טכנולוגיים שונים, בהם בלוני תצפית שרק לא מזמן נעשה בהם שימוש בצה"ל – במבצעים "צוק איתן" ו"שובו אחים".

 

כבר בימים האחרונים הוצב בלון תצפית מעל השכונות שועפט ובית חנינא במזרח ירושלים. הוא משמש את משטרת ירושלים והעירייה לתפיסת מפירי סדר ומשליכי בקבוקי תבערה ומיידי אבנים על תושבים ועל הרכבת הקלה. בסרטון שצולם באמצעות הבלון והופץ היום תועד מרדף של כוח מג"ב שעצר שני ילדים בני 10 שלטענת המשטרה אוספים אבנים סמוך למסילת הרכבת בשועפט במטרה לזרוק אותן.

 

מדובר בבלון תצפית של חברת "שילת", המעביר 24 שעות ביממה תמונה ברורה בטווח חמישה קילומטרים מנקודת הצבתו. במשטרה ובעירייה מתכננים להציב בלונים כאלה מעל אזורי חיכוך אחרים כמו עיסוויה, הגבעה הצרפתית, סילוואן ועוד. הוא מחובר בכבל המגיע עד הקרקע שמאובטח תמידית על ידי כוח מג"ב.

 

יידוי האבנים נמשך

אלא שכאמור לאורך כל היום, לפני פיגוע הדריסה ואחריו, המשיכו יידויי האבנים בבירה: בצהריים יידה פלסטיני בן 13 אבנים לעבר כלי רכב בא-טור וגרם נזק לשמשת הרכב, נהגת הרכב לא נזקקה לטיפול רפואי. עוד קודם לכן נעצרו חמישה נערים פלסטינים בני 16-15 בעת שיידו אבנים אל עבר ציר עוזי נרקיס. באותו מקום הושלכו בבוקר אבנים לעבר אוטובוס וניפצו את השמשה שלו. לא היו נפגעים.

 

במהלך הלילה בין שלישי לרביעי עצרה המשטרה שלושה נערים בני 16-14 מבית חנינא בחשד שיידו אתמול אבנים לעבר מכונית ישראלית.

המפכ"ל דנינו ומפקד המחוז אדרי, בירושלים בבוקר הפיגוע (צילום: נועם דבול דביר) (צילום: נועם דבול דביר)
המפכ"ל דנינו ומפקד המחוז אדרי, בירושלים בבוקר הפיגוע(צילום: נועם דבול דביר)

שעות לפני הפיגוע התייחס המפכ"ל דנינו לטרור האבנים ובקבוקי התבערה וציין שנעשה תגבור של הכוחות בירושלים על חשבון יחידות אחרות בארץ: "אנחנו שמים את השוטרים פה לפרק זמן קצוב. בפרק הזמן הזה אנחנו רוצים להקים יחידה חדשה שתהיה כאן באופן קבוע. אני אומר לכם באחריות: אני משוכנע שהשקט יבוא מהר לירושלים וסביבתה, אבל היעד שלנו הוא לא רק שקט אלא גם להביא שלטון חוק. המשימה היא לאומית וכולם יהיו שותפים בה, גם השב"כ וגם הצבא".

 

גורמים במשטרה הוסיפו אחרי הפיגוע כי אין התראות ממוקדות לפיגועים נוספים אבל תרחישים שונים ובהם ביצוע פיגועים על ידי "מפגע בודד" ופעולות של "תג מחיר" או הפרות סדר גם מצד יהודים נלקחים בחשבון ותגבור הכוחות אמור לתת מענה גם לכך.

 

בעקבות פיגוע הדריסה קיים המפכ"ל היוועצות מיוחדת עם מפקד מחוז ירושלים הנכנס, משה (צ'יקו) אדרי ועם בכירים נוספים, והורה לתגבר מיד את ההיערכות, כולל תוספת מאות שוטרים ולוחמי מג"ב.

פורסם לראשונה 22/10/2014 23:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם דבול דביר
מאבטחים מדליקים נרות זיכרון במקום הפיגוע
צילום: נועם דבול דביר
מומלצים