שתף קטע נבחר

מכסיקו: ראש עיר ואשתו הורו להעלים עשרות

היעלמות 43 הסטודנטים והמורים באיגואלה: ראש העיר, רעייתו ומפקד המשטרה הורו לעצור מפגינים שהתעמתו עם שוטרים, והעבירו אותם לידי כנופיה מקומית. רעיית ראש העיר - בת למשפחת סוחרי סמים בכירים

ראש עיר במכסיקו ורעייתו הם ככל הנראה ה"מוחות" מאחורי היעלמותם בחודש שעבר של 43 סטודנטים ומרצים בדרום-מערב המדינה. כך מסר אתמול (יום ד') התובע הכללי.

 

עוד חדשות בעולם :

מהפכת האיראניות: מתגרשות וחוגגות את זה

התאסלם וסולק ממסגד. זה הטרוריסט הקנדי  

פרץ לבית הלבן והוכנע בידי כלבי האבטחה

"ג'קי שקלה להתאבד אחרי שקנדי נרצח"

 

הסטודנטים מהעיר איגואלה, בדרום-מערב מדינת גררו, נעלמו ב-26 בספטמבר לאחר שהתעמתו עם שוטרים. התקרית זעזעה אזרחים רבים ברחבי מכסיקו וערערה את טענות הנשיא אנריקה פנייה נייטו שארצו הופכת בטוחה יותר תחת כהונתו.

 

ראש העיר איגואלה, חוסה לואיס אבראקה, ורעייתו מריה דה לוס אנחלס פינדה וייה (צילום: AP) (צילום: AP)
ראש העיר איגואלה, חוסה לואיס אבראקה, ורעייתו מריה דה לוס אנחלס פינדה וייה(צילום: AP)

עד כה עצרו הרשויות הפדרליות 52 בני אדם בקשר להיעלמות הסטודנטים וכמה ממוריהם, בהם עשרות שוטרים עם קשרים לכנופיה בשם "גררוס אונידוס" (לוחמים מאוחדים). מנהיג הכנופיה, סידרוניו קאסארוביאס, נלכד בשבוע שעבר.

 

צעדו במחאה והעלו באש את בית העירייה

אלפים צעדו אתמול באיגואלה למחות על היעלמותם של הסטודנטים והמורים. לאחר הצעדה, רעולי פנים העלו באש את משרדי הרשות המקומית בעזרת בקבוקי מולוטוב, וניפצו את החלונות.

 

התובע הכללי חסוס מוריו אמר במסיבת עיתונאים במכסיקו סיטי שקאסארוביאס סיפר לתביעה שראש העיר איגואלה, חוסה לואיס אבראקה, ורעייתו מריה דה לוס אנחלס פינדה וייה, הורו לשני כוחות משטרה מקומיים למנוע מהסטודנטים להפריע לאירוע פוליטי שהיה אמור להיערך בעיר. "פרסמנו צווי מעצר לראש העיר איגואלה חוסה לואיס אבראקה, לרעייתו פינדה וייה ולמפקד המשטרה פליפה פלורס ולאסקס, מתכננים אפשריים של האירועים שקרו באיגואלה ב-26 בספטמבר", אמר התובע מוריו.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

גם מפקד המשטרה פליפה פלורס ולאסקס (מימין) מבוקש ביחד עם ראש העיר ורעייתו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
גם מפקד המשטרה פליפה פלורס ולאסקס (מימין) מבוקש ביחד עם ראש העיר ורעייתו(צילום: EPA)

מפגינים במכסיקו סיטי דורשים לחקור את היעלמות הסטודנטים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפגינים במכסיקו סיטי דורשים לחקור את היעלמות הסטודנטים(צילום: AFP)

משפחות הסטודנטים הנעדרים במכסיקו סיטי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משפחות הסטודנטים הנעדרים במכסיקו סיטי(צילום: רויטרס)

רעולי פנים הציתו את בניין העירייה באיגואלה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רעולי פנים הציתו את בניין העירייה באיגואלה(צילום: AFP)

התובע הכללי של מכסיקו אמר כי במהלך התקרית בספטמבר ביצעה המשטרה ירי באש חיה והרגה סטודנט אחד, ועצרה אחרים בטרם העבירה אותם לידי כנופיית "גררוס אונידוס". לדבריו, חברי הכנופיה חשבו בטעות שהסטודנטים הם חברי הכנופיה המתחרה "לוס רוחוס" (האדומים). הוא גם אמר כי על פי מידע שמסר ראש הכנופיה קאסארוביאס, פינדה, שמגיעה ממשפחה של סוחרי סמים בכירים, הייתה הבוסית של כנופיית "גררוס אונידוס" בתוך הממשל המקומי באיגואלה.

 

הרשויות ממשיכות לחקור את תשעת קברי האחים שנמצאו באזור היעלמות הסטודנטים ובתוכם לפחות 30 גופות. בדיקות ראשונות העלו שאף אחת מהגופות לא שייכת לסטודנטים הנעדרים.

 

פרשת העלמת הסטודנטים מעיבה על מאמציו של הנשיא פנה נייטו להשיב את הסדר למכסיקו, ולהעביר את מרכז הכובד מאלימות הכנופיות וקרטלי הסמים לצמיחה כלכלית בכלכלה מספר שתיים באמריקה הלטינית. האלימות הקשה שקשורה לסמים פרצה במהלך כהונת קודמו בתפקיד, פליפה קלדרון, ומאז 2007 היא גבתה את חייהם של כ-100 אלף בני אדם. רק שלשום הרגו כוחות הביטחון המכסיקניים 19 חשודים בפשיעה ובסחר בסמים במדינת טמאוליפס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מבוקשים. ראש העיר איגואלה ורעייתו
צילום: AP
מומלצים