שתף קטע נבחר

וינשטיין נגד "חוק עוקף בג"ץ" של ח"כ שקד

היועמ"ש הודיע כי הצעת החוק שיוזמת חברת מהבית היהודי בעקבות פסילת חוק המסתננים "מתירה לכנסת לפגוע בזכויות הפרט ללא מגבלה מהותית"

היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין הודיע הערב (יום ה') כי הוא מתנגד באופן נחרץ לתיקון לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. ביום ראשון הקרוב, יום לפני חזרת הכנסת לפעילות מושב החורף, יעלה החוק להגבלת כוחו של בג"ץ לוועדת השרים לחקיקה. הצעת החוק, שיוזמת ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) בעקבות פסילת חוק המסתננים על ידי בג"ץ, מבקשת להכניס את "פסקת ההתגברות" המגבילה את יכולתו של בג"ץ לפסול חוקים של הכנסת לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

 

"עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא כי יש להתנגד נחרצות להצעת החוק", נמסר מלשכתו של ויינשטיין. "זאת בעיקר מן הטעם שההסדר המוצע מתיר לכנסת לפגוע בזכויות הפרט ללא מגבלה מהותית ואף הליכית, זולת הדרישה החלשה לתמיכה של 61 חברי הכנסת".

ח"כ איילת שקד (צילום: יוגב אטיאס, אבי חי ואמיר לוי) (צילום: יוגב אטיאס, אבי חי ואמיר לוי)
ח"כ איילת שקד(צילום: יוגב אטיאס, אבי חי ואמיר לוי)
 

עוד נכתב כי "על פי עמדת היועץ המשפטי לממשלה משמעות ההצעה היא למעשה התרת הרסן שמטיל חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו כנורמה חוקתית על כוחו של הרוב במשטר דמוקרטי לפגוע במיעוטים".

 

ח"כ שקד מסרה בתגובה כי "שוב אנחנו עדים להיפוך היוצרות, הצעת החוק לא נועדה להגביל את סמכות בג"ץ, אלא למנוע מבית המשפט להמשיך להגביל את סמכות הכנסת - בית הנבחרים המבטא את רצון העם ופועל להגנת כל קבוצות המיעוטים".

 

בדברי ההסבר להצעת החוק שלה כתבה שקד כי "המנגנון המשפטי של פסקת ההתגברות, המאפשר לכנסת לחוקק חוק אף אם אינו עומד בתנאי פסקת ההגבלה, נחקק על ידי הכנסת ה-14 בחוק יסוד: חופש העיסוק, תוך הסכמה רחבה במיוחד מכל קצוות הקשת הפוליטית. בית משפט מוסמך לזהות חריגה של חוקים מעקרונות החוקה ולהכריז על בטלותם כדי למנוע מרוב מזדמן בבית המחוקקים לפגוע בערכי היסוד של החברה".

 

שקד מבקשת כי התיקון החדש יהיה דומה לפסקה שהוכנסה בעבר לחוק יסוד: חופש העיסוק. תיקון זה הגביל את כוחו של בג"ץ לפסול חוקים של הכנסת וזאת על מנת לחזק את הכנסת אל מול בג"ץ ולמנוע מצב של ביטול חוקים כמו חוק המסתננים שבוטל לאחרונה ושהיווה את הסיבה ליוזמה לשינוי החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים