שתף קטע נבחר

ארגון הטרור הכי עשיר: מיליון דולר ביום מנפט

תורמים מקטאר ומכווית, מכירת ילדות כשפחות מין, "פרוטקשן" במכולות וסחר בעתיקות שנבזזו: בכיר באוצר האמריקני מפרט את שיטות המימון של דאעש, ובראשן מאגרי הנפט האדירים

גורם בכיר במשרד האוצר האמריקני הזהיר אמש (יום ה') כי ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) צובר הון חסר תקדים, ומפיק כמיליון דולר ליום רק מהנפט שהוא מוכר בשוק השחור.

 

הבכיר, דיוויד כהן, שמוביל את המאמץ של משרד האוצר האמריקני לפגוע במקורות המימון של דאעש, אמר כי ארגון הג'יהאד האכזרי מרוויח גם כמה מיליוני דולרים לחודש מתורמים עשירים, מעשי סחיטה ופעולות פליליות נוספות כמו שוד בנקים. לדברי כהן, הארגון הכניס 20 מיליון דולר לפחות מדמי כופר ששולמו לו בעבור שחרור חטופים בשנה האחרונה.

"תוך החרגה חשובה של כמה ארגוני טרור הממומנים על-ידי מדינות, דאעש הוא כנראה ארגון הטרור עם המימון הטוב ביותר שאיתו התמודדנו", אמר כהן, תת שר האוצר לענייני טרור ומודיעין כלכלי.

איש דאעש בהוצאתו להורג של השבוי הבריטי אלן הנינג (צילום: AP) (צילום: AP)
איש דאעש בהוצאתו להורג של השבוי הבריטי אלן הנינג(צילום: AP)

דאעש מפיק נפט משטחים שאותם כבש בסוריה ובעיראק ושבהם הוא רוצה להקים חליפות איסלאמית. לפי כהן, בניגוד לליבת רשת הטרור של אל-קאעידה, רק נתח קטן מהכנסות דאעש בא ממימון של תורמים עשירים ולכן הוא אינו תלוי באופן משמעותי בהעברת כספים דרך גבולות בינלאומיים. את רוב הכנסותיו הוא עושה מפעולות טרור ופשע מקומיות.

 

לפי כהן, אנשי דאעש שודדים בנקים, מוכרים עתיקות שנבזזו בעיראק ובסוריה, גונבים עדרי צאן וגידולים של חקלאים ומוכרים ילדות ונשים חטופות כשפחות מין. לדבריו, בעיר מוסול, העיר הגדולה הראשונה שאותה כבר דאעש בעיראק, אנשי הארגון עוברים לפי דיווחים מדלת לדלת ומעסק לעסק ודורשים כסף באיומי נשק.

"בעלת חנות מכולת שסירב לשלם הוזהר באמצעות פצצה מחוץ לחנות שלו. אחרים שלא שילמו גילו אחר כך שקרוביהם נחטפו", הוא מספר. "ראינו גם דיווחים על כך שכשלקוחות מושכים כסף מבנקים במקומות שבהם דאעש פועל, דאעש דורש מהם 10% מהכסף".

 

ובכל זאת, רוב הכסף של הארגון מופק מנפט ומכירתו למבריחים שמעבירים אותו לאזורים שמחוץ לשליטת דאעש. "קשה לקבל הערכות

מדויקות אבל אנחנו מאמינים שבתחילת ואמצע יוני דאעש הרוויח כמיליון דולר ביום ממכירת נפט", אמר כהן. לפי הערכות אחרות, רווחי דאעש הגיעו לשלושה מיליון דולר ליום.

 

משרד האוצר האמריקני גם עוקב אחר גורמים פרטיים התורמים כסף לדאעש, ומפציר בגורמים רשמיים בקטאר ובכווית לפעול ביתר שאת כדי לפגוע במממני דאעש הנמצאים בשטחיהן.


פורסם לראשונה 23/10/2014 21:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך קלטות הזוועה של חטופי דאעש
מומלצים