שתף קטע נבחר

תרמית הנדל"ן: השופטת סירבה לפסול עצמה

משקיע שאיבד חצי מיליון שקל בפרויקט ברומניה תבע את מנהלי היזמית TGI. הנתבעים התנגדו לשופטת רחל ערקובי בטענה שיש לה דעה קדומה

במסגרת תביעה שהוגשה נגד חברת הנדל"ן TGI בטענה לתרמית והונאה בעסקת נדל"ן ברומניה, ביקשה הנתבעת משופטת השלום בתל אביב רחל ערקובי לפסול את עצמה מלדון בתיק, בטענה שהיא פסקה נגדה בעבר בתביעות אחרות ולכן מחזיקה בדעה קדומה. השופטת ערקובי דחתה את הבקשה בנימוק שהחלטתה בתיק לא תושפע מדעה כזו או אחרת, אלא תושתת על עובדות וראיות בלבד.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

התביעה מבוססת על יוזמה של TGI – יחד עם שותפים אחרים – לפרויקט נדל"ן ברומניה. אחד המשקיעים בפרויקט, שטען שכספו ירד לטמיון, הגיש באמצעות עורכי הדין אמיר אלטשולר ועדי אמיתי, תביעה נגד החברה, מנהליה ובעלי השליטה בה.

 

בתביעה נטען שב-2008 העביר המשקיע לחברה כחצי מיליון שקל כנגד התחייבותה להעמיד לו לשתי יחידות דיור בפרויקט. כמו כן הובטח לו שאם הפרויקט לא יושלם תוך שלוש שנים - כספו יוחזר לו במלואו. אלא שארבע שנים לאחר מכן, כשנותר ללא הנכס וללא כספו, הבין המשקיע שנשאר ללא הכסף וללא זכויות.

 

התובע טען שנציגי החברה הפרו התחייבותם כלפיו ופעלו בחוסר תום לב: הם נמנעו מרישום זכויותיו בקרקע, הציגו מצגים שאינם אמת לגבי מחיר הקרקע, ובפועל שלשלו את הכסף שקיבלו לכיסם הפרטי.

 

הנתבעים טענו מנגד שהעיכוב בהשלמת הפרויקט נבע מהמשבר הכלכלי שפקד את העולם באותה תקופה, והם אינם חייבים בהשבת הכספים. עוד טענו כי לא הפרו כל התחייבות כלפי התובע, וכי התנאים להשבת כספו לא התקיימו.

 

בחלוף יותר משנתיים וחצי מהגשת התביעה, לאחר שהוגשו הסיכומים בתיק, ביקשו הנתבעים באמצעות עורכי הדין אורי שנלר ותומר שקרצי שהשופטת ערקובי תפסול עצמה. לטענתם, דעה קדומה שהיא מחזיקה נגדם מונעת מהם משפט צודק ולמעשה, גורלם כבר נחרץ.

 

עורכי הדין של התובע טענו שמדובר בניסיון נואל לעכב את בירור התביעה תוך גרימת עינוי דין בלתי סביר למי שכספו ירד לטימיון.

 

השופטת ערקובי דחתה כאמור את הבקשה והדגישה שהחלטותיה נסמכות על עובדות העולות ממידע וראיות שהוצגו בפניה. היא הוסיפה שבתביעות הקודמות לא הביאו הנתבעים ראיות על שימוש הולם בכספים שהעבירו להם משקיעים, כמו העברתם לחשבון נאמנות והשקעתם לטובת הפרויקט, אף שהמידע היה ברשותם.

 

השופטת ערקובי תמכה החלטתה, בין היתר, בהלכת ביהמ"ש העליון הקובעת כי אין בעובדה ששופט דן - בעבר או בהווה - בעניינם של בעלי דין כדי להצביע על משוא פנים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ריאן
השופטת רחל ערקובי
צילום: ריאן
מומלצים