שתף קטע נבחר

מודעת דרושים בהיי-טק: "מצטיין ללא ילדים, השכר - 4,500 שקל"

מודעת דרושים שפרסמה לאחרונה חברת TestPro באתר ג'ובנט שוברת את שיאי החוצפה: החברה מחפשת עובד ללא ילדים שסיים לימודים בהצטיינות יתרה, יציב בנפשו, למשרה מלאה עבור שכר של 4,500 ברוטו. מהחברה נמסר בתגובה: "מודעת הדרושים הועלתה על ידי רכז חדש ללא אישורו של הממונה עליו, העובד ננזף"

יציבות נפשית ופיזית, איסור להיות הורים לילדים ודרישה להצטיינות יתרה בקורס בדיקות תוכנה - אלו חלק מהדרישות שפרסמה חברת ההיי-טק TestPro במודעת דרושים שהעלתה לאחרונה לרשת, וכל זאת בתמורה לשכר של 4,500 שקל ברוטו. בחברה ציינו כי העלאת המודעה, שפורסמה באתר ג'ובנט, היתה טעות וכי העובד שהעלה אותה ננזף. צפו במודעת הדרושים.

 

כתבות נוספות בערוץ הקריירה

 

TestPro היא חברת שירותים לפיתוח ובדיקות חומרה ותוכנה. במודעת הדרושים צוינה רשימת דרישות, שחלקן אינן חוקיות, למשל האיסור להיות הורים לילדים. בתוך כך צוין כי החברה מחפשת בודק/ת תוכנה (QA) מתחיל, שסיימו קורס בדיקות תוכנה "בהצטיינות יתרה". כן מצוין, כי נדרש אדם "שהוא/היא יהיה חריף מחשבה, אינטליגנט, בעל/ת כושר הבעה בכתב ובע"פ כולל מושגים טכניים גבוהים ברמה גבוהה בשפה האנגלית. אדם שהוא/ היא יציב/ה בנפש ופיזי, בעל יחסי אנוש מצוינים".

 

 

מודעת הדרושים של TestPro באתר ג'ובנט. "אדם שהוא/ היא יציב/ה בנפש ופיזי, בעל נכונות להשתכר בשכר חודשי של 4,500 ברוטו לטווח ארוך" ()
מודעת הדרושים של TestPro באתר ג'ובנט. "אדם שהוא/ היא יציב/ה בנפש ופיזי, בעל נכונות להשתכר בשכר חודשי של 4,500 ברוטו לטווח ארוך"
.

 

בהמשך מודגש, כי "התפקיד אינו מתאים לסטונדטים/ות גם אלה שלומדים בסופ"ש ו/או הורים ו/או אנשים המתכננים הרפתקאות בחו"ל". כן מצוין כי נדרש שירות מלא בצה"ל וכי יוענק יתרון לבעלי ציון גמר בפסיכומטרי של 680 ומעלה, ויוצאי יחידת 8200 של חיל המודיעין.

 

"עבדות מודרנית"

את אבנר סקוזה, שעוסק בתחום של גיוס והשמה בהיי-טק ונתקל במודעה במקרה ברשת, המודעה הזו הרגיזה במיוחד. לסטטוס שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו, תחת הכותרת "שימו לב כך נראית עבדות מודרנית", צירף צילום מסך של המודעה - שהוסרה בינתיים מהרשת, תוך שהדגיש את תנאי הסף של החברה.

 

"התפקיד אינו מתאים להורים - נא לעבור כריתת צינורית זרע טרם כניסה למשמרת" כתב בסרקזם. "מצטייני קורס בלבד - אנחנו רוצים את הטופ שבטופ תמורת 4,500 שקל ברוטו ואתם גם חותמים לשנה על הסכום הזה... אני בהלם שלא ביקשתם מישהו שיודע ללכת על המים, לרפא סרטן בכוח המחשבה ולנצח את שרדר בדו קרב".

 

בשיחה עם ynet פירט סקוזה כי "אני רואה הרבה משרות כאלה, אבל זאת הייתה בוטה במיוחד בחוסר הנכונות להצניע את הדרישות האמיתיות של המעסיק. כאשר בעל הבית דורש את הכסף לשכירות ויש אילוצים כלכליים - אנשים יעבדו עבור כל סכום ובשביל כל תנאי רק כדי לא לשבת בבית - וזוהי עבדות מודרנית".

 

סקזוה הוסיף כי "בדרך כלל ניתן למצוא הפרה של חוקי עבודה ברמזים עדינים. לדוגמה, תפקיד של מזכירה נהוג לפרסם דרוש/ה מזכיר/ה למשרה מלאה - אבל לפעמים בגוף ההודעה אפשר לראות שמדובר בכסת"ח כי מבקשים בעלת ידע ונסיון בתחום ואז את מבינה שהכיוון הוא להעסיק ולתעדף אישה. במקרים כאלה זה סמוי - אבל מודעה כמו זאת היא נדירה במיוחד כי פשוט הורידו את החסמים ואת הפילטרים. המעסיק אמר כאן בלי להתבלבל כי "זה מה אני רוצה וככה בא לי" לציבור באיזור גאוגרפי שאין לו סיכוי אמיתי למצוא עבודה מעונבת".

 

"פרסום מודעה מפלה מהווה עבירה פלילית"

לדברי עו"ד שרון חכמון אלמקיס, העוסקת בדיני עבודה, ממשרד חכמון אלמקיאס ושות', המודעה עומדת בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה. "החוק קובע כי "לא יפלה מעסיק בין עובדיו או בין דורשי עבודה מחמת מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ–גופית, היותם הורים, גילם, גזעם, דתם, לאומיותם, ארץ מוצאם...".

 

"במסגרת חוק זה בסעיף 8 נקבע גם כי "מעסיק או הזקוק לעובד, לא יפרסם מודעה בדבר הצעת עבודה או שליחה להכשרה מקצועית אלא אם כן הצעת העבודה צויינה בלשון זכר ובלשון נקבה, בין ביחיד ובין ברבים, וכן לא יפרסם מודעה כאמור שיש בה משום הפליה...".

 

לפי אלמקיס, פרסום מודעה מפלה העומדת בניגוד להוראות סעיפים 2 ו-8 מהווה עברה פלילית שדינה קנס. "בנוסף בתי הדין יכולים לפסוק לתובע פיצוי אף ללא הוכחת נזק, שכן המטרה היא קודם כל חינוך המעסיקים מתוך מטרה להחדיר את הערכים לציבור המעסיקים", היא מסבירה. 

 

"הזכות להיות הורה מעוגנת בערכי יסוד של המשפט ובכללם: בזכות לפרטיות, לבחירה החופשית ולאפשרות להגשמה עצמית. אומנם החוק מתיר להפלות במידה שדרישות התפקיד רלוונטיות למילוי שלו, למשל אם מדובר בתפקיד בטחוני ורגיש, אולם דרישה כי עובד לא יהא הורה מהווה דרישה מפלה ופסולה ולא משנה באיזה תפקיד מדובר, שכן הורות לא יכולה לשלול כושר עבודה של אדם".

 

גם הדרישה לבריאות נפשית ופיזית עשיה להחשב להפליה בנסיבות רבות. "הצגת דרישה לבריאות תקינה של מועמד לא תהווה אפליה בנסיבות בהן המעסיק יוכיח באופן חד משמעי כי ביצוע התפקיד מצריך זאת. במקרה זה, על המעסיק להוכיח כי אכן יש זיקה ישירה וברורה בין בריאות נפשית ופיזית לבין ביצוע התפקיד וכי אין הוא מפלה מועמדים, גם על רקע חוק שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות".

 

תגובת חברת TestPro  

מחברת TestPro נמסר בתגובה: "דרישת המשרה המדוברת שיקפה דרישה של אחד מלקוחותינו בעל אופי בטחוני לעובדים מתחילים חסרי ניסיון לעבודה בשעות לא שגרתיות. חברת טסטפרו אינה מגייסת עובדים לשורותיה אלא על פי דרישות ברורות המופנות אליה ממגוון חברות בשוק התוכנה. יחד עם זאת, דרישות הלקוחות עוברות סינון טרם פירסומן.

 

"מודעת הדרושים הספציפית הועלתה על ידי רכז חדש ללא אישורו של הממונה עליו ובניגוד לנהלי החברה. העובד ננזף והועלה לוועדת ביקורת, מודעת הדרושים הוסרה מייד לאחר שהועלתה והנהלים בנוגע לפרסום דרישות לקוחות חודדו. חברת טסטפרו ידועה ביחס איכותי לעובדיה היא זוכת פרס הרמטכ"ל לחברות המקדמות ותומכות בעובדים המשרתים במילואים כמו גם ידועה בהעסקת עובדים מקרב אוכלוסיות נכשלות (השגיאה במקור - ב.פ.) והיא פעילה חברתית מובילה".

 

נתקלתם בעוולה בשוק העבודה? ספרו לנו על כך במייל האדום


פורסם לראשונה 26/10/2014 23:36

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים