שתף קטע נבחר

אפריקה ישראל החליטה לא לבנות בשטחים

"ידיעות אחרונות" חושף הבוקר כי חברת אפריקה ישראל מגורים החליטה לא לבנות מעבר לקו הירוק. ההחלטה, שכוללת גם את שכונות מזרח ירושלים, נובעת מההתפתחויות הפוליטיות והביטחוניות, החרם בעולם וחוסר כדאיות כלכלית. במקביל, תבנה החברה 935 דירות במרכז ובמערב ירושלים

המדיניות המפתיעה של חברת הנדל"ן: חברת אפריקה ישראל ערכה אתמול (א') אירוע כדי להודיע על הרחבה משמעותית של הפרויקטים שלה במרכז ומערב ירושלים: 935 יחידות דיור בהשקעה של ‭2.4‬ מיליארד שקל. אולם, את עיקר תשומת הלב תפס מנכ"ל אפריקה מגורים, אורן הוד, באמירה מפתיעה: "אנחנו לא בונים מעבר לקו הירוק‭."‬

 

שינוי המדיניות לא יחול רק על הזרוע היזמית של החברה, באחריותו של הוד, שלא הייתה לה פעילות משמעותית באזורים אלו, אלא גם על הזרוע הביצועית, הכוללת את דניה סיבוס שבנתה עבור חברות אחרות. כך מפרסם הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

 

כתבות נוספות בנושא אפריקה ישראל ולב לבייב :

 

המשמעות של ההחלטה היא שאפריקה ישראל, שבבעלות לב לבייב, לא תשתתף במכרזים חדשים בפסגת זאב, הר חומה, גילה וחלקים מרמות. ההערכות הן שהסיבות העיקריות להחלטה של הנהלת אפריקה ישראל הן ההתפתחויות הפוליטיות והביטחוניות בירושלים בשנים האחרונות והמחאות נגדה בעולם בגלל הבנייה מעבר קו הירוק. לטענת גורמים באפריקה, סיבה נוספת היא חוסר כדאיות כלכלית לבנות באזורים הללו.

שכונת הר-חומה בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שכונת הר-חומה בירושלים(צילום: AFP)
 

בעבר פעלה דניה סיבוס, החברה הבת של אפריקה, במזרח ירושלים כקבלנית מבצעת. בין היתר בנתה החברה בהר חומה, בגילה, במעלה-אדומים, באריאל, באדם וכן הקימה שכונת ענק במודיעין עילית, "מתתיהו מזרח‭."‬ מאז 2008 סבלה אפריקה ישראל מחרם בגלל פעילותה מעבר לקו הירוק.

 

באותה שנה הודיעה קרן הילדים של האו"ם, יוניצ"ף (UNICEF) כי היא מנתקת את הקשרים עם המיליארדר הישראלי לב לבייב, שמימן חלק מפעילותה, בגלל "מעורבותו בבניית התנחלויות בגדה המערבית‭."‬ באותה שנה איימה גם דובאי לנתק קשריה עם סוכנו של לבייב בתחום היהלומים בחו"ל, בעקבות הפגנות של ארגון עדאלה הפרו-פלסטיני.

 

בהמשך, עקב פרסומים על כוונה של שגרירות בריטניה לשכור נכס מאפריקה ישראל נכתב ב"גרדיאן" הבריטי: "לבייב תורם להתנחלויות. אסור לבריטניה לתגמל אותו ולשכור ממנו את בניין השגרירות החדש בתל-אביב". ב-2009‬ מכרה ענקית הקרנות הבריטית בלקרוק את כל מניות אפריקה ישראל, למרות שהייתה בעלת עניין גדולה בחברה. לפי הפרסומים, הצעד נבע מלחץ של שלושה בנקים בנורווגיה, שמשווקים קרנות שלה. ‭2012-ב‬ התוווספו לחרם גם קרנות השקעה מטעם ממשלת ניו-זילנד, המגלגלות השקעות של ‭20-כ‬ מיליארד דולר.

 

ב ‭2011-‬ דרש ארגון עדאלה ניו-יורק את הסרת החסות של לב מבייב מתערוכת האופנה של אייקון האופנה דפני גינס במוזיאון FIT בניו-יורק בטענה שחברות של איש העסקים הישראלי בונות התנחלויות בשטחים ופוגעות בזכויות אדם.

 

החברה הוצאה מתיק ההשקעות של הנורווגים 

בינואר האחרון הודיע משרד האוצר הנורווגי על חרם נגד החברה והוצאתה מתיק ההשקעות של קרנות הפנסיה הממשלתיות במדינה, לאחר שוועדת האתיקה מצאה כי אפריקה ישראל פעילה במזרח ירושלים. הקרנות מנוהלות בידי הבנק הנורווגי המרכזי, ומטרתן להבטיח שימוש יעיל והוגן יותר בכספי הנפט הנורווגיים. "ההחלטה לפסול את אפריקה ישראל ודניה סיבוס נובעת מתרומתן להפרות משמעותיות של זכויות אדם במסגרת מלחמה או קונפליקט, באמצעות בניית התנחלויות במזרח ירושלים‭,"‬ נאמר בהודעה הנורווגית.

 

מאפריקה ישראל נמסר אז בתגובה: "אפריקה ישראל והחברות הבנות פועלות בארץ ובעולם לקידום פעילותן העסקית בהתאם לחוק הנהוג בכל מדינה בה היא פועלת. לאור זאת, לא נותר לנו אלא להצר על החלטה זו המתייחסת לאפריקה ישראל ולחברות ישראליות גדולות נוספות ולהביע תמיהה כיצד היא משרתת את טובתם של אזרחי נורווגיה שכספיהם מנוהלים על ידי קרן זו‭."‬

 

כאמור, במקביל להפסקת הבנייה מעבר לקו הירוק, מרחיבה אפריקה ישראל מגורים את השקעותיה במרכז העיר ומערבה, והיא מחפשת עתודות קרקע נוספות, לאחר שרכשה לאחרונה את בית מפא"י בדרך יפו שם מתוכנן מגדל יוקרה בן 170 דירות בהשקעה של 380 מיליון שקל. בין היתר תקים החברה שני פרויקטי יוקרה: הרב קוק ‭,7‬ שיכלול 131 דירות בהשקעה של 300 מיליון שקל, ו"חצר הנביאים" - שם יימכרו דירות 2 חדרים ‭1.82-ב‬ מיליון שקל ודירות 3 חדרים ‭2.95-ב‬ מיליון שקל. עוד משווקת החברה את פרויקט "סביוני ארנונה" ובקרוב יחל שיווק פרויקט "סביוני רמת שרת‭."‬ החברה גם מקדמת את תכנון פרויקט מלון "בית הנשיא‭,"‬ שיכלול שטחי מגורים ומלונאות.

 

לדברי אורן הוד, החברה מחפשת פרויקטים נוספים בבירה מאחר שהמחירים לא הגיעו לרמתם המקסימלית: "בראשון-לציון מערב אנו מוכרים ‭2.9-ב‬ מיליון שקל, ואותה דירה בסביוני ארנונה החדשה נמכרת ‭2.4-ב‬ מיליון שקל‭." ‬

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
לב לבייב, בעלי אפריקה ישראל
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים