שתף קטע נבחר

שופטת העליון בדימוס: על רה"מ למנוע חוק עוקף בג"ץ

סעיף המאפשר לכנסת לחוקק חוק שנפסל בבג"ץ למשך ארבע שנים - ממשיך לעורר סערה. השופטת טובה שטרסברג כהן קוראת לראש הממשלה להתערב כדי למנוע את אישורו: "הזלזול הזה בחוק יסוד - לא עושים את זה במדינה דמוקרטית"

שופטת בית המשפט העליון בדימוס טובה שטרסברג כהן קוראת לראש הממשלה להתערב ולמנוע את חקיקת חוק עוקף בג"ץ שאישרה אתמול (א') ועדת השרים.

 

ועדת השרים אישרה אתמול את הצעת החוק של ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), המבקשת להכניס לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו סעיף המאפשר לכנסת לחוקק חוק שנפסל בבג"ץ למשך ארבע שנים. מדובר במעין "פסקת התגברות" כמו ב"חוק יסוד: חופש העיסוק", שם מאפשרת הפסקה לחוקק מחדש חוק שנפסל בבג"ץ אם יושג בכנסת רוב מיוחס. בהצעת החוק שאושרה תמכו שמונה חברי כנסת. שרת המשפטים ציפי לבני הודיעה שתגיש ערר לממשלה. גם השרים יעקב פרי ויעל גרמן מיש עתיד התנגדו להצעה.

 

שטרסברג כהן הזהירה: "הדבר נוגע בלבה ובציפור הנפש של הדמוקרטיה. מי שעומד מאחורי החוק הזה לא מבין מהי דמוקרטיה, או מבין ולא חשוב לו שתהיה דמוקרטיה". היא הדגישה: "מי שיוזם ומצדד בחוק כזה, מצדד בעצם בהתחלה של הרס של ערכי הדמוקרטיה. מי שמנסה לפגוע בסמכות השיפוטית של ביקורת שיפוטית בעצם מנסה לפגוע במצפון ובמצפן שבית המשפט העליון ממלא בתפקידו כמבקר הרשות המבצעת והמחוקקת".

 

עוד הסבירה השופטת בדימוס: "חוק כבוד האדם וחירותו חוקק על ידי הכנסת, והכנסת כפופה לחוקים של עצמה, בוודאי לחוקי היסוד. מי שמאשר חוק כזה מקעקע ומכרסם באושיות הדמוקרטיה שלנו".

 

היא אמרה כי היא "מצפה מראש הממשלה כאדם אינטליגנטי וכמי שהדמוקרטיה יקרה לו למנוע את קבלת החוק הזה. לעשות את כל מה שבכוחו לעשות על מנת שחוק כזה וחוקים מסוג כזה לא יתקבלו". היא מתחה ביקורת על המחוקקים: "הזלזול הזה בחוק יסוד - לא עושים את זה במדינה דמוקרטית. יש ערכים שחייבים לשמור עליהם על מנת שמדינה תהיה ליברלית, דואגת לזכויות אדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו בקר, אסף מגל וחגי דקל
שטרסברג-כהן
צילום: עידו בקר, אסף מגל וחגי דקל
מומלצים