שתף קטע נבחר

סבתא נאזקה ונעצרה בגלל סלולרי שלא גנבה

השוטרים לא היססו לעצור את ענת מחולון בחשד כי גנבה טלפון נייד של שוטר בחנות. רק כשצפו יחד עמה בסרט האבטחה השתכנעו שהיא חפה מפשע

ענת מור (52), אם לארבעה וסבתא לשניים מחולון, הייתה בטוחה שנקלעה לסרט אימה: ביום שישי היא מצאה את עצמה עצורה לאחר שכמה שוטרים המתינו לה ליד ביתה, אזקו אותה והובילו אותה לתא המעצר. רק לאחר חמש שעות של סיוט היא שוחררה. "סליחה, טעינו. זו לא את". אמרו לה.

 

הסיבה למהלך המפתיע התבררה רק מאוחר יותר: טלפון של קצין משטרה נגנב במקרה בחנות שבה היא ביקרה. היא הגיעה לשם כדי לקנות צבעים לשיפוץ הבית. בשלב מסוים אחד הלקוחות בחנות הבחין כי המכשיר הנייד שלו נעלם. לדבריה, "אני זוכרת שבחנות ניסו להתקשר למספר הטלפון", אך היא לא ייחסה חשיבות לאירוע. 

 

ואולם "פתאום סביב 12:00 התקשרה הבת שלי נסערת ואמרה, 'אימא, יש פה שוטרים בבית, הם רוצים אותך'". מור, שמעולם לא הסתבכה עם המשטרה, לא הבינה במה מדובר וביקשה לדבר עם השוטר. הוא הורה לה: "בואי בדחיפות, את דרושה לחקירה בגין גניבה".

 

מחוץ לביתה המתינה לה ניידת עצורים מיוחדת, ושני שוטרים הורו לה להיכנס אליה. היא הובאה לתחנת בת-ים. "השוטרים שאלו למה אני לא אזוקה, חשבתי שזאת מתיחה. אבל אז השוטרת הוציאה אזיקים, אזקה אותי ולקחה אותי לניידת. כל הדרך דיברו איתי ואמרו לי שכדאי לי להחזיר את הטלפון, שזה מכשיר של קצין משטרה ושיש ראיות חותכות נגדי. אמרתי להם - איך אחזיר משהו שלא לקחתי?"

 

מתברר שבהליך בזק הגיעו שוטרי תחנת ראשון לציון לחנות שממנה נעלם הטלפון, ביקשו וקיבלו לידיהם את התיעוד ממצלמת האבטחה של החנות. הם זיהו את מור כחשודה פוטנציאלית, והודיעו לתחנת בת-ים כי יש לעצור אותה.

ענת מור. סיוט בתא המעצר (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ענת מור. סיוט בתא המעצר(צילום: ירון ברנר)

עו"ד איתי שוחט: איך המשטרה עוצרת בלי לבדוק? ()
עו"ד איתי שוחט: איך המשטרה עוצרת בלי לבדוק?

כשהגיעה לתחנה היא הוכנסה לתא העצורים למשך כשלוש שעות, וחיכתה לחקירה כשהיא מבודדת מבני משפחתה הדואגים. "בחקירה היו חוקרת וקצין משטרה שאמרו לי שיש להם צילומים שלי. ביקשתי לראות את הווידאו, ובאמת התברר שזה הסרט מהחנות. רק אז הם קלטו עם ההסברים שלי שאני בכלל מדברת בטלפון שלי, ומכניסה אותו לתיק. נזכרתי שהייתה לי שיחה עם השיפוצניק, וביקשתי להראות לחוקרת בטלפון שבאמת הייתה שיחה כזאת. רק אז היא הבינה שאני בכלל לא קשורה לסיפור".

 

מור שוחררה אחרי חמש שעות וחצי. לדבריה, "הם אפילו לא לקחו ממני טביעות אצבע. זה היה סיוט שאני לא מאחלת לאף אדם. כבר ראיתי את עצמי יושבת שישי שבת באבו כביר, ועל מה? מזל שהיה את סרט הווידאו שבו רואים בבירור שלא עשיתי כלום, אחרת הייתי ממשיכה להיות במעצר. אני לא מבינה למה הם לא הסתכלו לפני שעצרו אותי. אמנם השתחררתי ממעצר אבל עד עכשיו אני מתקשה להירדם".

 

עורך דינה, איתי שוחט, הודיע כי בכוונתו לפנות למח"ש: "העובדה שמשטרת ישראל ממהרת לעצור ולאזוק אישה מבוגרת שכף רגלה מעולם לא דרכה בתחנת המשטרה במשך שעות, מבלי לברר את הפרטים לאשורם, מהווה הפרה בוטה ביותר של זכויות יסוד". הוא אמר כי יפנה גם לשר לביטחון פנים ולוועדת ביקורת המדינה בכנסת על מנת שימצו את הדין עם השוטרים המעורבים. "נתבע את הנזק הכבד שנגרם למרשתי עקב התנהלות המשטרה".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "התקבלה תלונה בתחנה על גניבת סלולרי מחנות. שוטרים שהגיעו למקום ערכו בדיקות ולאחר צפייה במצלמות אבטחה עלתה חשודה שזוהתה כתושבת בת-ים. החשודה נעצרה והובאה, על פי הנוהל, כשהיא אזוקה. בהגיעה לתחנה האזיקים הוסרו מידיה. לאחר חקירה ובדיקה הובהר כי אינה מעורבת ושוחררה ללא תנאים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ענת מור. "סיוט"
צילום: ירון ברנר
מומלצים