שתף קטע נבחר

פרידה זולה: מתי אפשר להשתחרר מהכתובה

מומים שהוסתרו, בגידה ופגיעה בחיי מין – ההלכה קובעת מתי גבר שהתגרש לא צריך לשלם לאישה את הסכום שעליו התחייב במעמד החתונה

מקובל לחשוב שהכתובה – אותו הסכם המונה את המחויבויות האישיות, הרגשיות והממוניות של גבר כלפי אשתו במהלך הנישואים - היא מסמך משפטי מחייב. אז כן, לכתובה יש משמעות משפטית וחוזית, ופעמים רבות בעלים שהתחייבו בסכומי עתק בכתובות נאלצו גם לשלם אותם או לפחות חלק מהם, אבל ישנם מקרים שבהם יכול הבעל להעלות טענות שיובילו לכך שהאישה תפסיד את כתובתה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

>> גם אתם יכולים להשקיע בקלות - הערוץ שלכם לעולם שוק ההון

 

בהלכה גובשו כמה עילות שמתירות לבעל להתגרש מאשתו ובהן בגידה, מרידה (אישה המסרבת לקיים יחסי אישות), "עוברת על דת" (על קצה המזלג, אישה המכשילה את בעלה לעבור על המצוות או מתנהגת בפריצות) ועוד. המטרה היא למנוע מהבעל לתבוע גירושין "על כל שטות" ובלשון ההלכה: "שלא תהא קלה בעיניו להוציאה".

 

ואולם, כדי להימנע מתשלום הכתובה לא די שהבעל הוכיח עילת גירושים. עליו גם להראות שמתקיימת עילה ספציפית הפוטרת אותו מתשלום הכתובה לפי ההלכה. לעיתים עילת הגירושים ועילת פטור הכתובה זהות (בגידה או סירוב לקיים חיי אישות), אך לעיתים לא.

אילוסטרציה. לא מוותרים בקלות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה. לא מוותרים בקלות(צילום: shutterstock)

בפסק דין שניתן לאחרונה בבית הדין הרבני האזורי בחיפה, הפסידה האישה את כתובתה ובית הדין אף חייב אותה בהוצאות משפט של 5,000 שקל הן לבעל והן לטובת אוצר המדינה. זאת לאחר שהתגלה בבדיקת פוליגרף כי בגדה בבעלה. יצוין כי האישה והגבר הסכימו לקבל את תוצאות הפוליגרף – יהיו אשר יהיו. הסכמה זו הכשירה את תוצאות הבדיקה לראיה קבילה, אשר יחד עם יתר הראיות נוספות שהיו נגד האישה, הביאו את בית הדין למסקנה כי היא אכן בגדה בבעל ולכן אינה זכאית לכתובתה.

 

במקרה אחר, בית הדין הרבני האזורי בנתניה פטר בעל מתשלום הכתובה לאחר שהוכיח כי אשתו אינה יכולה לקיים עמו יחסי מין בעקבות מום קשה (בעקבות ניתוח גב). טענת "מום" תתקבל רק אם מדובר במקרים חריפים במיוחד כאלה המקשים על קיום יחסים נורמליים בין בני הזוג או אם מדובר במום שהוסתר מהבעל והוא לא יכול היה לדעת עליו.

 

הוכחות רבותיי, הוכחות

כאמור הבעל הוא שצריך להוכיח את טענתו לפטור מכתובה. משכך, הוא מחויב לגבות את טענותיו נגד האישה בראיות קבילות ומהימנות שיוכיחו את גרסתו. אחרת הוא אמנם יזכה להתגרש אך הוא יצטרך לשלם את הכתובה.

 

לדוגמה, לפני כשנתיים הגיעה למשרדי אישה שבעלה הגיש נגדה תביעת גירושים לבית הדין הרבני וטען שמצבה הנפשי והתנהגותה הרסו את הנישואין והוא מאס בחיים לצידה. לאחר שבית הדין הרבני חקר ושמע את הצדדים, הוא קיבל את טענות הבעל וקבע כי על הצדדים להתגרש.

 

הגשתי בשם האישה תביעה לפסיקת כתובתה מהטעם שהבעל, בהתנהגותו, הוא שגרם להתדרדרות מצבה הנפשי. הוא ניסה לטעון שאשתו לא גילתה לו את האמת על מצבה הנפשי החמור אלא שהוא לא הציג ראיות שמחזקות את גרסתו.

 

לעומתו האישה הוכיחה שהבעל ידע גם ידע את פרטי מצבה הרפואי ואף נהג לרכוש עבורה כדורים פסיכיאטריים במו ידיו. משכך, בית הדין פסק לאישה את מלוא כתובתה בסך מיליון שקל.

 

חשוב לזכור שגם במקרים שבהם האישה היא זו שתובעת גירושים קיימת אפשרות שתהיה זכאית לכתובתה. למשל, אם תוכיח שהבעל הסתיר ממנה מום שהיה קיים לפני הנישואים או שהוא סובל מאימפוטנציה או עקר. מקרה נוסף הוא כאשר הגבר עזב את הבית ומסרב לקיים יחסים עם אשתו או בוגד בה עם נשים אחרות.

 

אם כן, כתובה היא אמנם חוזה משפטי שהבעל מחויב לקיימו, אולם ביצועו בפועל תלוי בהתנהגות ובנסיבותיו של כל מקרה ומקרה. לכן – לפני שממהרים לפתוח בהליך גירושין יש לבדוק ולוודא שיש בידיך את כל הראיות אשר גם יהוו עילת גירושין חזקה ומוכחת וגם ראיות מוכחות המצדיקות פטור מתשלום הכתובה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד מורן בריק מילר
מומלצים