שתף קטע נבחר

לפיד: 300 מיליון להתנחלויות? מאיפה נביא?

שר האוצר פוצץ דיון בנוגע לבנייה מעבר לקו הירוק ואמר ל-ynet כי לא ייתן יד "למבנים מנקרי עיניים בהתנחלויות מבודדות, על חשבון הרווחה, הבריאות והפריפריה". לדבריו, "תוכנית כזו תביא את יחסינו עם ארה"ב לנקודת אל-חזור"

דיון טעון שהתקיים הבוקר (יום ד') בנוגע לבנייה בירושלים, על רקע המשבר החריף עם האמריקנים, התפוצץ בעקבות דברים שאמר שר האוצר יאיר לפיד נגד פרויקטים מאסיביים של בנייה בהתנחלויות, חלקן מבודדות. בשיחה עם ynet אמר לפיד: "אני בעד הבטחת שגרת חיים טובה לתושבי הגושים הגדולים, אבל לא אתן יד למבנים יקרים שינקרו את עיני העולם בהתנחלויות המבודדות".

 

לפיד הבהיר כי תוכניות הבנייה שהוגשו לממשלה מסתכמות בעלות כוללת של כ-300 מיליון שקלים, דבר שעלול לבוא על חשבון משרדים אחרים. "רק באחרונה אישרנו תקציב מדינה", אמר לפיד. "עם עבודה קשה אפשר למנוע פגיעה בתחומים החשובים לאזרחי מדינת ישראל. אבל מאיפה בדיוק נביא 300 מיליון? מהרווחה? מהבריאות? מבאר שבע? מקרית שמונה? זה שערורייתי בכל קנה מידה".

בונים מעבר לקו הירוק. "על חשבון הרווחה והבריאות" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בונים מעבר לקו הירוק. "על חשבון הרווחה והבריאות"(צילום: AFP)

יו"ר יש עתיד הבהיר כי תמיד אמר שהוא תומך בבנייה בירושלים, "אבל צריך לראות את הרשימה שהביאו בפנינו. כבישים למקומות מבודדים ותשתיות יקרות. לא אתן יד להעברת כספים למבני ציבור יקרים שנועדו לנקר את עיני העולם. תוכניות גרנדיוזיות בעת הזאת מחריפות יותר את המשבר עם האמריקנים. אני כבר שבועות מתריע מפני המשבר הזה, זה משהו שלא יכול לקרות. התוכנית כפי שהיא עשויה להוביל אותנו לפיצוץ עם בעלות בריתנו. זאת טעות מדינית ובטחונית".

 

"תשאלו את צה"ל כמה זמן יחזיק בלי ארה"ב"

"ירושלים היא בירת ישראל ואף אחד לא יכתיב לנו אם לבנות בה, אבל תוכנית שכזאת עם פרויקטים מאסיביים וחסרי התחשבות תביא אותנו לנקודת אל חזור עם האמריקנים", הדגיש שר האוצר. "אני מציע לשאול את צה"ל כמה זמן הוא יכול להחזיק מעמד בלי היחסים עם האמריקנים ולהסיק לבד מה צריך להיות".

 

למרות הביקורת על ההתנהלות הישראלית בנוגע לבנייה מעבר לקו הירוק, לפיד תקף גם את הדברים שהשמיעו בכירים בבית הלבן נגד נתניהו: "בעיני הדרך שבה התבטאו בכירים היא לא ראויה ואף ישראלי לא מוכן לקבל זה. לא ראוי לדבר כך על ראש ממשלה".

 

ראש הממשלה השיב בעצמו מעל במת הכנסת לבכירים האמריקנים שתקפו אותו בחריפות, וכינו אותו בין היתר "פחדן". בישיבה מיוחדת בכנסת לזכרו של השר רחבעם זאבי (גנדי), אמר נתניהו כי "הגורמים האנונימיים שתוקפים אותנו ואותי אישית כי עשו זאת רק בגלל שאני מגן על מדינת ישראל. אם לא הייתי מגן על מדינת ישראל - לא היו תוקפים אותי".

 

לפני נתניהו היה זה יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שענה בתקיפות לביקורת האמריקנית. "הביקורת חסרת הרסן כלפי ישראל והעומד בראשה, שצוטטה מפי 'בכירים' בבית הלבן - חוצה כל גבול. מותר לחלוק, אבל ביחסים דיפלומטיים - בוודאי בין ידידות קרובות - מקובל וראוי לשמור על יחסי כבוד. אני מציע לאותם 'גורמים בכירים' ואנונימיים וגם לנו ללמוד מהציבור האמריקני, המכבד כל נשיא - גם אם הוא מהמפלגה היריבה. בוודאי שאיש מהם לא היה עובר לסדר היום, אם גורם מבחוץ היה מטיח עלבונות אישיים בנשיאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שר האוצר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים