שתף קטע נבחר

עובדים גנבו נתונים והקימו חברה מתחרה

חברת נחשון, העוסקת בתכנון מטבחים למוסדות, תבעה את מתחרתה חברת סיסתמה וטענה: היא הוקמה בידי עובדי נחשון לשעבר שגנבו סודות מסחריים. בית המשפט מינה לסיסתמה כונס נכסים, שיקבל לידיו את הרכוש שנגזל

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים מינה כונס נכסים שיקבל את מאגר הנתונים של חברת סיסתמה, העוסקת בתכנון מטבחים. זאת במסגרת תביעה שהוגשה על ידי החברה המתחרה נחשון - שטענה לגניבת בסיס הנתונים ממנה.

 

>> גם אתם יכולים להשקיע בקלות - הערוץ שלכם לעולם שוק ההון

 

התביעה הוגשה על ידי חברת נחשון, העוסקת בתכנון מטבחים למוסדות ונמצאת בבעלות חברי קיבוץ נחשון. בתביעה נטען, כי שני עובדים לשעבר של החברה, שהתפטרו מתפקידם לפני יותר משנה והקימו חברה מתחרה בשם סיסתמה, ביחד עם מנכ"ל לשעבר של נחשון.

 

על פי התביעה, העובדים לשעבר גנבו את מסד הנתונים של חברת נחשון ואת תכנת המחשב המאפשרת להשתמש בו - דבר שאפשר לסיסתמה לזכות במכרזים רבים לחברות וגופים גדולים, במקום חברת נחשון. התובעים ביקשו מבית הדין לאסור על שימוש במסד הנתונים וכן למנות כונס נכסים שיקבל לידיו את הרכוש שנגזל.

 

בית הדין קיבל את התביעה וקבע כי מסד הנתונים ותוכנת המחשב נחשבים לסודות מסחריים של נחשון וכי יש להם זכויות יוצרים עליהם - שכן הם עמלו שנים על איסוף בסיס הנתונים. "עולה, כי בעבר הלא רחוק (ככל הנראה עד לפניית המבקשת אל המשיבים בהתכתבות מחודש ספטמבר), אכן נערך על ידם שימוש ברכוש הנגזל – הן בבסיס הנתונים והן ביישום נחשון", צוין בהחלטה.

 

לבסוף, בית הדין הוציא צו מניעה זמני, שאוסר על סיסתמה לעשות שימוש ישיר או עקיף ברכוש שנגזל ולהמשיך לתת שירותים ללקוחותיה באמצעותו, וכן מינה כונס נכסים, שאמור לקבל לידיו מסיסתמה את הרכוש שנגזל ואת הסכמי ההתקשרות עם לקוחותיה. כן נקבע כי סיסתמה תישא בהוצאות המשפט, בגובה של 25 אלף שקל.

 

באי כוחם של התובעים, עורכי הדין שבתאי מיכאלי וטל אסולין ממשרד ליפא מאיר ושות', ציינו, כי כתוצאה מההחלטה, צפויים להיפגע פרויקטים שהוזמנו מהחברה על ידי חברות וגופים מובילים במשק, בשווי של מיליוני שקלים. 

 

סיסתמה: בסה"כ סכסוך עובד-מעביד

מחברת סיסתמה נמסר בתגובה: "מדובר על סכסוך עובד-מעביד ותו לא. המתכנן המוערך ביותר בארץ החליט לעזוב את החברה ולצאת לדרך עצמאית, ואך טבעי שפרויקטים תכנוניים חדשים ירצו להשתמש בשירותי החברה שלו. אין כאן עניין של גניבת לקוחות, כי אם בחירה חופשית של הלקוחות".

 

"אין לסיסתמה ספק שבית המשפט יפסוק לטובתה ולטובת עידוד התחרות בשוק", הוסיפו. "החברה פעלה ועודדה את צו המניעה הזמני ואת הפעלתו של עורך דין מטעם בית המשפט, מהסיבה שהיא אינה אוחזת בדבר השייך לנחשון. נציג בית המשפט יווכח כי אין בטענות התביעה בדל אמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוס אילוסטרציה עורכי דין עורך דין בית משפט פטיש כסף שטרות שכר
צילום: shutterstock
מומלצים