שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  צילום: עטא עוויסאת, AFP

  בכירים בממשלה: "נתניהו מאבד את ירושלים"

  סערה במערכת הפוליטית בעקבות ניסיון ההתנקשות בפעיל הימין יהודה גליק. בכירים בממשלה: "כבר חודשים לא משתלטים על המצב הביטחוני בבירה. במקום להכריז מלחמה על ארה"ב - שראש הממשלה ישתלט על ירושלים"

  "נתניהו מאבד את ירושלים". כך אמרו אמש (ד') בכירים בממשלה בעקבות ניסיון ההתנקשות באיש הימין יהודה גליק. "כבר חודשים שראש הממשלה לא מצליח להשתלט על המצב הביטחוני בבירה. במקום להוציא הודעות ממוחזרות על בנייה בבירה, ובמקום לריב עם ארה"ב, שישליט סדר וביטחון בירושלים. מה שאנחנו רואים עכשיו זה אובדן שליטה מוחלט".

   

  "נפל דבר בישראל. התנקשות בלבה של ירושלים בפעיל ציבור היא חצייה של קו אדום מדם". הוסיף יו"ר הבית היהודי, שר הכלכלה נפתלי בנט. "ביטחון לא מביאים בדיבורים אלא במעשים, ואני קורא לראש הממשלה להחזיר את ריבונות ישראל לבירתה ומיד".

   

  גליק (משמאל), כמה דקות לפני שנורה אמש ()
  גליק (משמאל), כמה דקות לפני שנורה אמש

  זירת הירי, ליד המרכז למורשת בגין בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  זירת הירי, ליד המרכז למורשת בגין בירושלים(צילום: AFP)

  נתניהו. "הוא מאבד את ירושלים, זה אובדן שליטה מוחלט" (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
  נתניהו. "הוא מאבד את ירושלים, זה אובדן שליטה מוחלט"(צילום: חיים צח, לע"מ)
   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הלילה התייעצות ביטחונית עם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', מפקד מחוז ירושלים ניצב צ'יקו אדרי וראש השב"כ יורם כהן. בהתייעצות הטלפונית הנחה נתניהו לתת עדיפות עליונה ללכידת היורים ביהודה גליק, ולתגבר משמעותית את הכוחות בבירה. "כולנו מתפללים לשלומו של יהודה", אמר נתניהו.

   

  ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת: "מדובר באירוע חמור מאוד שהוא תולדה של הסתה חמורה. צריך לפעול ביד קשה מול כל הסתה וליבוי יצרים בעיר. אני בטוח שהמשטרה וכוחות הביטחון ימצו את הדין עם המחבל ויחזירו את השקט לירושלים". 

   

  חבר הכנסת משה פייגלין, שהשתתף באירוע במרכז למורשת בגין, אמר ל-ynet: "מה שקרה זה נורא אבל מאוד צפוי. הפצוע אוים כל הזמן וכל העת. העובדה שלא הוצמדה לו שמירה קבועה היא מחדל. את זה אני אומר כמי שמתנהלת נגדו הסתה כל הזמן. הרפיון ואוזלת היד הזמינו את הניסיון לרצח. היה כנס נינוח לחלוטין, האולם היה חצי מלא. לא אירוע מתלהם. הגיע לשם ערבי מתוך רצון להרוג. יש רק דבר אחד שניתן לעשות עכשיו, לפתוח עוד הלילה את הר הבית ליהודים, אבל ממה שאני מכיר את משטרת ישראל הם יעשו את ההיפך, הם יסגרו את הר הבית".

  יהודה גליק על רקע הר הבית. "לפתוח את ההר ליהודים" (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
  יהודה גליק על רקע הר הבית. "לפתוח את ההר ליהודים"(צילום: עטא עוויסאת)
   

  ח"כ מירי רגב (ליכוד), שנאמה בכנס ועזבה את המקום כעשר דקות לפני הירי, אמרה: "לא היה שום סימן לזה, זה היה כנס שקט ודובר בו על זכותם של היהודים לעלות להר הבית ולהתפלל שם. נאמתי כעשר דקות ועזבתי את המקום. אחריי עלה לדבר סגן השר בן דהן. לא הרבה זמן מאז שעזבנו את המקום התקבלה הידיעה על הירי. ניסיון הרצח של יהודה גליק במרכז ירושלים הוא עליית מדרגה בכל הקשור לביטחון האישי של אזרחים בירושלים. לא יכול לקרות מצב שבגלל שיהודי נלחם על דעותיו הוא ימצא את עצמו במציאות שבה מנסים להתנקש בחייו. מי שלא יילחם על זכותם של היהודים לחיות בשקט ובבטחה בירושלים יקבל טרור פלסטיני רצחני בכל הארץ. ישראל צריכה להילחם ולגדוע את ידי המרצחים הטרוריסטים ושולחיהם. אני מאחלת ליהודה גליק רפואה שלמה".

   

  מנהל בית חולים שערי צדק וראש העירייה ברקת, אמש (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  מנהל בית חולים שערי צדק וראש העירייה ברקת, אמש(צילום: גיל יוחנן)

  יהודה עציון. "אנשי הוואקף והתנועה האיסלאמית סימנו אותו" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  יהודה עציון. "אנשי הוואקף והתנועה האיסלאמית סימנו אותו"(צילום: גיל יוחנן)

  סגן השר לשירותי דת, ח"כ הרב אלי בן דהן, נאם באירוע שאותו הנחה אמש גליק, ועזב את המקום שעה קלה לפני הירי. "בדיוק דיברתי שם על המצב הביטחוני בירושלים, ואמרתי שחוסר השליטה והסדר מסמן את איבוד הריבונות שלנו בבירה. אם הדבר הזה מתערער אנחנו נאבד את השלטון שם".

   

  על הירי אמר בן דהן: "כנראה מישהו חיכה לו כשיצא, כי מרכז בגין הוא מקום מסודר ואי-אפשר סתם כך להיכנס אליו. אני לא יודע להעריך מי אחראי לזה ואם הוא חיפש דווקא את יהודה, אבל יש מספיק ערבים שנמצאים פה בירושלים כדי לפגוע ביהודים. אני המום שדקות ספורות אחרי הדברים שנשאתי קרה הגרוע מכול. דיברתי על אובדן השליטה של משטרת ישראל ואובדן הביטחון האישי בירושלים, וכמה דקות לאחר מכן מתבצע בלב ירושלים חיסול ממוקד".

    

  "דקות ספורות לפני היציאה מהמקום עוד שוחחתי עם יהודה על דרכי פעולה לעתיד", הוסיף בן דהן. "לא האמנתי שזה מה שיקרה. פרט למאבטח אחד בכניסה, לא הייתה אבטחה לכנס. היכן כל השוטרים שהובטח לנו שיגנו עלינו? ראש הממשלה והשר אהרונוביץ' צריכים להשליט סדר באופן מיידי ולהשיב את הביטחון והריבונות. אני מתפלל לרפואתו של יהודה".

   

  ח"כ פייגלין. "העובדה שלא הוצמדה לו שמירה היא מחדל" (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
  ח"כ פייגלין. "העובדה שלא הוצמדה לו שמירה היא מחדל"(צילום: אלי מנדלבאום)

  סגן השר אופיר אקוניס: "השר לביטחון פנים חייב לפעול במלוא העוצמה כדי לתפוס את המתנקשים המנוולים".

   

  פעיל הימין יהודה עציון, חברו של גליק, השתתף בכנס במרכז בגין והגיע אחרי הירי לבית החולים: "הייתי בכנס עד סופו, עזבתי בנחת ויהודה נשאר מאחור. הספקתי לחזור לעופרה, לשמוע על האירוע ולהגיע לכאן. האיש הזה מאוים לדעתי יותר משנתיים באופן ישיר ועקיף על ידי אנשי הוואקף והתנועה האיסלאמית. הם מסיתים נגדו ומאורגנים באיסוף מידע. הם סימנו אותו והפיצו את תמונתו במודעות. המצב בהר הבית הופך רע, יש הפרעות ממומנות ומאורגנות על ידי התנועה האיסלאמית".

   

  יריב אופנהיימר, מזכ"ל תנועת שלום עכשיו, כתב הלילה בפייסבוק: "לפני חמישה ימים הופעתי מול יהודה גליק בערב חדש. לפני השידור שוחחתי איתו ועם רעייתו על המצב בירושלים ועל נושאים אחרים שאינם קשורים לקונפליקט. על אף חילוקי הדעות, השיחה הייתה נעימה וחברית. ההתקפה על גליק היא מעשה טרור נפשע שאין לקבלו. בשעה זאת כולי תקווה כי יהודה גליק יתגבר על פציעתו ויבריא במהרה, ובמקביל שהמשטרה תפענח את המקרה ותשים ידה על המבצעים".

   

  הציג סרטון מהר הבית  

  יהודה גליק, מארגן הכנס השנתי של תנועת "חוזרים להר", הוא פעיל מרכזי בתנועות המקדש וסמל המאבק למען עליית יהודים להר הבית ולמען זכות התפילה שם. בשנים האחרונות הוא מורחק מההר על ידי המשטרה ושב"כ לעתים קרובות, ועל כך הוא מנהל מאבקים משפטיים נגד רשויות החוק, ובחלקם רשם הצלחות. בכינוס הערב הציג בפני המשתתפים סרטון וידאו שצולם הבוקר בהר, ובו נראים ערבים מנסים לגרש את המבקרים היהודים בקריאות "אללה אכבר", ואישה ערבייה דוחפת רב שעלה להר. "זה המצב היום בירושלים", אמר.

   

  הפרמדיק מד"א אהרון אדלר, שטיפל בגליק, סיפר: "כשהגענו למקום ראינו גבר כבן 50 מוטל על הארץ כשהוא בהכרה וסובל מכמה פצעי ירי בפלג גופו העליון. פינינו אותו במהירות לבית החולים כשמצבו קשה". בבית החולים הוא הורדם והונשם והועבר לחדר ניתוח.

   


  פורסם לראשונה 29/10/2014 23:12

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עטא עוויסאת
  יהודה גליק
  צילום: עטא עוויסאת
  מומלצים