שתף קטע נבחר

איראן: זרים ניסו לחבל במכלי מים כבדים

עיתון איראני ציטט בכיר בתוכנית הגרעין שאמר שארצו סיכלה בשבועות האחרונים ניסיון לחבל במכלים. "מדינה זרה עומדת מאחורי הניסיון"

עיתון איראני דיווח היום (יום ה') כי הרשויות סיכלו ניסיון לחבל במכלים המיועדים לשינוע מים כבדים, מרכיב בעל חשיבות גדולה בכורים גרעיניים. סגן ראש מחלקת הגרעין של איראן, אסגאר זאריאן, צוטט ביומון העצמאי "אמראן" אומר שמומחים איראנים סיכלו את ניסיון החבלה "בשבועות האחרונים".

 

עוד חדשות בעולם :

שבדיה הכירה במדינה פלסטינית

שרת התרבות של צרפת: לא קוראת ספרים

לא מועמד, אבל להיספנים חשבון עם אובמה

א-סיסי נלחם בטרור - ועל מקומו בהיסטוריה

 

הבכיר האיראני אמר שמדינה זרה עומדת מאחורי ניסיון החבלה, אולם לא פירט מעבר לכך.

 

במערב חוששים שהפלוטוניום מהמתקן ישמש לייצור נשק גרעיני. הכור באראק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
במערב חוששים שהפלוטוניום מהמתקן ישמש לייצור נשק גרעיני. הכור באראק(צילום: AFP)

לפי המידע שיש בידי הקהילה הבינלאומית, לאיראן יש כור אחד למים כבדים בסמוך לעיר אראק. טהרן מאשימה זה תקופה ארוכה את המערב בניסיון לחבל בתוכניתה הגרעינית. הכור באראק, שנמצא 340 קילומטרים דרום-מערבית מטהרן, יכול לספק לאיראן יכולת פלוטוניום שניתן לעשות בה שימוש כדי לייצר פצצה גרעינית. טהרן מתעקשת כי מטרת המתקן באראק, שבנייתו מפוקחת על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), היא לצורכי מחקר רפואי. מנגד, המערב טוען כי הכור נועד למטרות צבאיות. 

 

בחודש ספטמבר עצרו הרשויות האיראניות אזרח אוקראיני בחשד לביצוע חבלה בכור הגרעיני בבושהר. 

 

חמישה חודשים קודם לכן הציעה הרפובליקה האיסלאמית לתכנן מחדש את הכור באראק כך שיוכל לייצר חמישית מכמות הפלוטוניום שהוא תוכנן לייצר. שינוי זה אמור לשים קץ לדאגות במערב שהפלוטוניום מהכור באראק ישמש לייצור נשק גרעיני. איראן והמעצמות עדיין מנסות להגיע להסכם קבוע בעניין תוכנית הגרעין. לפי ההסכם הזמני, אישרה איראן לפקחי סבא"א לבקר במתקניה - כולל באראק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
הכור למים כבדים היחיד באיראן. המתקן באראק
צילום: gettyimages
מומלצים