שתף קטע נבחר

בלי הרבה דם: נסראללה מקווה לעשוראא שקט

האירוע הקדוש ביותר לשיעים מתקיים בימים אלה על רקע מתיחות גוברת עם הציבור הסוני. מזכ"ל חיזבאללה, שמנסה למנוע שפיכות דמים שאינה במסגרת ההלקאה העצמית, קורא לרטוריקה מתונה, אך כן "לקרוא תיגר על דאעש"

בצל האיומים מדאעש וג'בהת א-נוסרה והמתיחות העדתית בעולם הערבי והאיסלאמי שהולכת ומתקרבת לנקודת רתיחה, מציינים השבוע השיעים במזרח התיכון את המועד הקדוש להם מכל - אירועי העשוראא. המתיחות גוברת במיוחד בלבנון, שבה אירעו כמה פיגועים קשים בשנה שעברה ולאחרונה נרשמו עימותים קשים בין שיעים לסונים. על רקע המתיחות, מקווה מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה להרגיע את הרוחות.

 

עוד חדשות בעולם :

מצב חירום בבורקינה פאסו: הממשלה תפורק

שיספה את גרון אחותה בשל היותה לסבית

עשור מאסר לצלף סדרתי שירה בנהגים גרועים

 

העשוראא, זכר למותו של האימאם חוסיין בן עלי בקרב כרבלא (680 לספירה), מהווה את האירוע המכונן של העדה השיעית באיסלאם. אירועי המועד, שיכללו את מסורת ההלקאה העצמית המפורסמת, החלו בשבת האחרונה ואמורים להסתיים בתחילת השבוע הבא לקראת יום הצום הגדול. העאשורא מצוין בכל המדינות השיעיות, בהן איראן, עיראק, תימן, אפגניסטן, בחריין ועוד.

אירועי עשוראא באפגניסטן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אירועי עשוראא באפגניסטן(צילום: AFP)

הכנות בבחריין (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הכנות בבחריין(צילום: EPA)

קורא לרטוריקה מתונה. נסראללה (צילום: AFP,  AL-MANAR) (צילום: AFP,  AL-MANAR)
קורא לרטוריקה מתונה. נסראללה(צילום: AFP, AL-MANAR)
בעיתון "א-שרק אל-אווסט" פורסם השבוע כי נסראללה קיים שיחת ועידה בווידאו עם האישים שאמורים לשאת נאומים באירועי העשוראא והורה להם שלא להיגרר לרטוריקיה עדתית על רקע ההתנגדות הגוברת בציבור הסוני לחיזבאללה.

 

בעיתון טענו כי השנה חיזבאללה חילק את האזורים בלבנון לשלושה חלקים. החלק הראשון הוא אזור השיעים הטהורים, שבהם הותר לדרשנים בסוכות האבלים (שבהם מתבצעים טקסי העשוראא) לשאת נאומים ביתר חופשיות. החלק השני הוא האזורים האיסלאמיים המעורבים שבהם יש רוב לשיעים, שבהם נדרשים הדרשנים להקפיד על רטוריקה מתונה ונאסר על הפעלת מגפונים או להניף שלטים שעלולים להצית מהומות. החלק השלישי הוא האזורים שבהם השיעים מהווים מיעוט - שם אסרו על הדרשנים לערוך את מועצות האבלים לזכר המאורע.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

קרובי חיילים שנשבו על ידי איסלאמיסטים מפגינים בביירות. השבוע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קרובי חיילים שנשבו על ידי איסלאמיסטים מפגינים בביירות. השבוע(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

גל הפיגועים בלבנון נעצר כבר לפני כמה חודשים, אולם את מקום המפגעים תפסו פעילי ג'בהת א-נוסרה ודאעש שמנסים להשיג דריסת רגל באזור גבול סוריה-לבנון וניהלו קרבות מרים עם פעילי חיזבאללה, שמתקשים לבלום את זליגתם ללבנון.

  

"קריאת תיגר על דאעש"

גם בעיר טריפולי שבצפון המדינה מורגשת עלייה במתיחות. השבוע נהרגו לפחות 11 אנשי צבא בעימותים בין צבא לבנון לבין סונים קיצוניים. "מה שקורה בטריפולי בפרט אינו מנותק ממה שקורה באזור כולו. מדובר בתוכנית ליצור מלחמת אחים", הסביר מזכ"ל חיזבאללה בנאומו בשבת האחרונה. ניכר שנסראללה וארגונו מנסים להנמיך את הלהבות לקראת העשוראא כדי שהאירועים יעברו בשלום ללא תקריות ביטחוניות שעלולות להביך את ארגון הטרור השיעי.

עימותים בין שיעים לסונים בטריפולי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עימותים בין שיעים לסונים בטריפולי(צילום: רויטרס)
 

נסראללה אמר כי האיומים הביטחוניים במדינה פחתו לעומת השנה שעברה. השנה נקטו

חיזבאללה ותנועת "אמל" צעדים יוצאי דופן במישור הביטחוני על רקע איומי ג'בהת א-נוסרה ודאעש לפגוע באזורי ההשפעה של חיזבאללה לנוכח מעורבותו בסוריה. תושבי הדאחייה, מעוז חיזבאללה בביירות, סיפרו כי מאות מאנשי הארגונים התפרשו במדים אזרחיים באזור עם תחילת האירועים כדי לפקח על מרכזי הדת שבהם נערכים הטקסים. 

 

בדרום לבנון פרסמו העיריות הנחיות בטיחות הכוללות איסור על תנועת אופנועים ברחובות משעות הערב ועד הבוקר מחשש לתקריות ביטחוניות. אולם למרות האיומים הביטחוניים והמאמץ הביטחוני המוגבר מספר התהלוכות של "אמל" ושל חיזבאללה לא פחת והנהגותיהם אף החליטו להגדיל את הפעילויות באזורים השיעיים כדי "להעביר מסר של קריאת תיגר על דאעש ואיומיו". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מציינים את העשוראא באפגניסטן
צילום: AFP
מומלצים