שתף קטע נבחר

הר הבית נפתח למבקרים יהודים. נתניהו: "לגלות איפוק ולפעול יחד להרגעת הרוחות"

למרות בקשתו של ראש הממשלה נתניהו להימנע מיוזמות פרטיות, ח"כ פייגלין מהליכוד ביקר במקום תחת אבטחה כבדה וזכה לקריאות גנאי של מוסלמים. גם השוטרים בשטח ביקשו מהמבקרים היהודים להימנע מפרובוקציות. פייגלין: "נשנה את המציאות": חמישה יהודים עוכבו לחקירה. צפו

מתיחות בהר הבית. הבוקר (יום א') בפעם הראשונה לאחר ימים התאפשרה עליית יהודים להר. ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא לכל חברי הכנסת לפעול להרגעת הרוחות בנושא הר הבית ולגלות אחריות ואיפוק. הוא אף שוחח עם יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין וביקש ממנו לפעול בנושא מול חברי הכנסת. למרות הבקשה של נתניהו, ח"כ משה פייגלין הגיע הבוקר להר הבית.

 

 

ח"כ פייגלין, הבוקר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ח"כ פייגלין, הבוקר(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

ראש הממשלה נתניהו אמר היום בישיבת הממשלה: "אנחנו עומדים מול ניסיונות התססה שיטתיים מתמשכים של גורמי האיסלאם הקיצוני שמבקשים להצית בירושלים אש דתית, ועל ידי כך להבעיר את המזרח התיכון כולו. המקום שהם מכוונים אליו יותר מכל הוא הר הבית. הם מפיצים טענות שווא כאילו אנחנו מתכוונים להרוס או לפגוע במסגד אל אקצה, וכאילו אנחנו מתכוונים למנוע ממוסלמים להתפלל בהר. הם משתמשים באמצעים של אלימות מילולית ופיזית בניסיון להדיר יהודים מלעלות להר הבית. לא ניתן לזה לקרות. לא נשנה את סידורי הפולחן, אנחנו מחויבים לשמור על הסטטוס קוו לכל הדתות".

 

"מה שנדרש כרגע זה הרגעת הרוחות, אחריות ואיפוק", הוסיף נתניהו. "זה נכון תמיד ובמיוחד עכשיו. קיימתי מגעים שונים ב-48 השעות האחרונות עם גורמים מסביבנו ועם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כדי להרגיע את הרוחות. אני פונה לחברי הכנסת מכל הבית ולחבריי השרים - אלה ימים רגישים במיוחד, אל לנו לשחק לידי הקיצונים שבאויבנו. אני חושב שמה שנדרש כרגע זה לגלות איפוק ולפעול יחד כדי להרגיע את הרוחות. הצטרפו אליי כדי לשמר את הסדר הקיים. אני מבקש גם להימנע מיוזמות פרטיות ומאמירות בלתי מרוסנות". במהלך דבריו הופרע ראש הממשלה על ידי שר החוץ אביגדור ליברמן, שאמר כי גם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן מסית וגורם להסלמה בהר הבית.

 

 

ולמרות הדברים והבקשה של נתניהו, ח"כ משה פייגלין מהליכוד החליט לבקר הבוקר בהר, ואמר כאשר הגיע למקום: "לא פשוט לשאת על הכתפיים עכשיו את משא הנטל שהוביל עד היום יהודה (יהודה גליק - נ"ד), בעזרת השם יהודה חברנו יבריא במהרה וישוב, ויהיה פה הרוח החיה, אש הלהבה של שיבת ציון למקום המקודש ביותר לעם ישראל".  

 

בחודשים האחרונים היה פייגלין מטרה להסתה של מוסלמים בשל עלייתו להר. הבוקר הוא התקבל בקריאות גנאי של מוסלמים. "אנחנו שומעים את הקריאות", אמר בתגובה לכך. "מי שצועק בצורה כזו לא נרתע מכך שמקרבו יצא מרצח, והסיבה לכך היא המדיניות הישראלית. בוא לא נשכח שביומיים שמאז ניסיון הרצח הייתה תפילה מוסלמית בהר הבית ומיהודים נמנע לעלות".

 

פייגלין בהר הבית, היום. "הסיבה להסתה היא המדיניות הישראלית" (צילום: עופר מאיר) (צילום: עופר מאיר)
פייגלין בהר הבית, היום. "הסיבה להסתה היא המדיניות הישראלית"(צילום: עופר מאיר)
 

חבר הכנסת מהליכוד הוסיף כי "בלי אחיזה במקום הזה אין אחיזה בשום מקום בארץ ישראל. הדיבור על כך שהשיבה להר מעוררת אלימות הוא כשלעצמו מזמין את האלימות, הפניית האצבע המאשימה במרומז או במשתמע כלפי הצד המותקף, במקום הטיפול הנחוש בערבים במקום, מזמין את האלימות, מבהיר לצד שמקרבו יצא המפגע ומקרבו יצאו הכדורים שנורו אל יהודה, שיש שכר לאלימות, שמזמין את המשכה ואת המשך הרצחנות".

 

לדבריו, "עצם העובדה שיש צורך באבטחה הזו בשעה שערבים מסתובבים כאן בצורה חופשית ללא כל חשש, אומר יותר מכול מי חש כאן כאורח ומי חש כאן כבעל הבית. את המציאות הזו אנחנו נשנה בעזרת השם".

מבקרים בהר הבית, הבוקר. קיבלו הנחיות איך להתנהג (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
מבקרים בהר הבית, הבוקר. קיבלו הנחיות איך להתנהג(צילום: נועם (דבול) דביר)
  

אחת מהקבוצות שעלו היום להר הבית היא של סטודנטים למען הר הבית, תנועה המקדמת זכויות אדם בהר הבית וחיבור עם ישראל להר. כבר בכניסה היא נתקלה בקריאות אללה אכבר של נשים מוסלמיות עטופות שחורים. אחת המשתתפות בסיור הסבירה: "הנשים האלו בעצם עובדות כאן, ממשלת ירדן משלמת להן כדי שיישבו כאן כל היום ויצעקו ברגע שהן רואות יהודים שעולים".

 

עוד בטרם הכניסה להר עברה הקבוצה תדרוך של שוטר. "יש להישמע להוראות השוטרים, הם מטפלים בכל הדברים. אני מזכיר לכם שלמעלה לא מתפללים, לא משתחווים, לא שרים, לא משתטחים, שום דבר שיכול לעורר פרובוקציה. לשמור על שקט, נעשה את זה בכיף, בסדר?".

 

מבקר יהודי בהר הבית עוכב על ידי משטרת ירושלים לאחר שהפר את הסדר במקום. בנוסף, עוכבו ארבעה יהודים שהתעמתו עם שוטרים בשער האריות כשניסו להיכנס משם להר הבית. ביציאה מההר עיכבו שוטרים קבוצת בחורים דתיים ובמקום התפתח ויכוח. "עמדתי פה וביקשתי להיכנס להר הבית", סיפר צעיר שהתבקש על ידי השוטרים להתלוות אליו לתחנת המשטרה.

 

ארנון, מדריך הקבוצה, הוסיף: "מרגש שחזרנו לפה, גם זה לא מובן מאליו. אנחנו עומדים פה ככה מול המקום המקודש ומתפללים, מתפללים שיהודה יחזור לאיתנו, יחזור להר הבית, הדמות הכי טבעית פה בנוף, ונזכה איתו סוף סוף שיגיעו חופש פולחן וצדק להר הבית".

 

העבודה: לשמור על שפיות וסובלנות

ח"כ נחמן שי וח״כ אראל מרגלית (העבודה) יזמו היום (א') כינוס חירום יחד עם חברי הסיעה וקראו לחזרה לשפיות, לדו קיום ולסובלנות בירושלים. בדיון נכחו חברי הכנסת איתן כבל, חיליק בר, מירב מיכאלי ועומר ברלב, וכמו כן רחל עזריה, סגנית ראש עיריית ירושלים ונציגים מאגודות הסטודנטים הירושלמיות.

"כמה ימים לאחר ציון יום השנה לרצח רבין חשוב לגלות אחריות. צריך לבנות בירושלים תוך שמירת המרקם החיים העדין בעיר ותוך כבוד הדדי לכל תושבי העיר, כולל כולם", הודיעה הסיעה.

 

ח"כ אראל מרגלית: "ביבי החל את קמפיין הבחירות, אך לא ניתן שזה יהיה על חשבון ירושלים והמרקם העדין בין תושביה. אני קורא לראש הממשלה להפסיק להשתמש בבנייה בירושלים ככלי נשק פוליטי ומדיני".

 

ח"כ שי: "ירושלים יצאה משליטה, קיצונים משני הצדדים מתמקדים בה עכשיו ומדליקים בה אש גדולה. בירושלים מתמצה כל הסכסוך הישראלי – פלסטיני. אנחנו יוזמים כעת מסע בירושלים ומחוצה לה כדי להשמיע קול חדש בציבוריות הישראלית, קול של שפיות ושיקול דעת שיתייצב מול הקולות המתלהמים והמסיתים".

 

עד 20 שנה למיידי אבנים

הממשלה אישרה בישיבתה הבוקר תיקון לחוק העונשין, במטרה להחמיר את הענישה על מיידי אבנים לעבר כלי תחבורה. לפי התיקון, ייקבעו סעיפים חדשים בחוק העונשין שיאפשרו הטלת עונשים של עד 20 שנות מאסר על מיידי אבן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
פייגלין בהר הבית, הבוקר
צילום: עופר מאיר
מומלצים