שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חדשות הספרות: אמזון ממשיכה לעורר סערה
  סוכן ספרותי מוביל גינה בפסטיבל הסופרים בטורונטו את התנהלותה של אמזון והשווה אותה לדאעש, הוצאת "זיקית" מפרסמת את זוכי תחרות "יומן מסע", וגם - כתב עת חדש בשם "המסדרון" רואה אור

  אז מה היה לנו השבוע

  הוצאת זיקית הכריזה על הזוכים בתחרות "יומן מסע" של סיפורים מקוריים, אליה נשלחו 134 כתבי יד. השופטים - נטע הלפרין, אוריאל קון, עמיר מרקסמר ושירה חפר בחרו בסיפורים של שירי זינגר, "לוסידה גרנדה", ויובל מעוז - "כנגד הסכין". על הנובלה של יובל מעוז אמרו השופטים כי "בין אלפי הממצאים האורבניים שהולך הרגל לא שם לב אליהם, מצא מעוז מוטיב ספרותי מקורי כדי לשרטט את קורות היום יום החריגים של דמות גנרית, ושילב אותו במעין אודה לחפצים ולעיר הסובבים אותה; העיר כמחסה אחרון, אולי, של אדם הנתקף חרדה קיומית בלתי מוסברת".

   

  על "לוסידה גרנדה" אמרו השופטים כי מדובר ב"טקסט בעל מנגנון ספרותי הבונה קומפוזיציה לעתים מופשטת, לעתים ארוטית ומותחת, במהלכים ספרותיים מפוקחים, הדנה בהתפוררותם של הסובייקט והמרחב: התפוררות שמתרחשת לנגד עיניו של הקורא, עד למצבי קיצון מפתיעים, בלי שהוא יוכל לעשות דבר".

   

  שני הזוכים יזכו בפרסום הנובלה שלהם בספר משותף בזיקית, וכן במינוי למוזיאון תל אביב ולספרייתו למשך שנה (מתנת מוזיאון תל אביב), שם הם מוזמנים לעבוד על יצירתם ולכתוב עד מועד הפרסום.

  "המסדרון". כתב עת חדש לשירה ולפרוזה (עטיפת כתב העת) (עטיפת כתב העת)
  "המסדרון". כתב עת חדש לשירה ולפרוזה
   

  סערה בעולם ספרות הילדים: וועדת פרס דףדף לעידוד יצירה בתחום ספרות הילדים והנוער הישראלית, שייסדה נירה הראל, החליטה שלא להעניק השנה את הפרס. בהודעה הרשמית נמסר כי חברי הוועדה קראו ובחנו את 51 הספרים שהוגשו לעיונם, ציינו לטובה ספרים אחדים שבלטו על רקע החולשה הכללית, אך לא מצאו ביניהם יצירה המהווה הישג בולט של כותב או של מאייר. הראל הוסיפה כי "אסופות של יצירות שפורסמו בעבר ומהדורות חדשות של ספרים ישנים לא הובאו בחשבון כמועמדות לפרס".

   

  קרן ארדיטי השוויצרית הכריזה על תחרות כתיבת סיפורים קצרים בהשתתפות סטודנטים בחמש האוניברסיטאות הבאות: אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, אוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת חיפה. התחרות פתוחה לתלמידי תואר ראשון ושני, תלמידי דוקטורנט ופוסט דוקטורט הרשומים כסטודנטים פעילים באחת מן האוניברסיטאות המוזכרות לעיל.

   

  המשתתפים יתבקשו להגיש סיפור קצר או מחזה שאורכו לא יעלה על 2500 מילים הקשור לנושא "בנעלי האחר - יחסי יהודים וערבים בישראל". הגשת הסיפורים: עד 1 במרץ 2015. שלושת הסיפורים המדורגים במקומות הראשונים בכל אוניברסיטה יזכו בפרסים של בין 2000 ל-5000 דולרים. בכוונת קרן ארדיטי לפרסם את הסיפורים הזוכים. חמשת הסיפורים הזוכים במקום הראשון (אחד מכל אוניברסיטה) ישלחו לתרגום ויועברו לשיפוט חבר השופטים הבינלאומי של קרן ארדיטי. לסיפור הזוכה יוענק פרס כספי בסך עשרת אלפים דולרים.

   

  כתב עת חדש בשם "המסדרון" ראה אור לאחרונה - מדובר בכתב עת לשירה ופרוזה, תרבות ואמנות שעורך המשורר יאיר בן-חיים, ורואה אור בהוצאת "חדרים - פרוזה ושירה עברית חופשית". בין המשתתפים בגיליון הראשון: פרופסור הלל ברזל, יותם שיפרוני, ד"ר נורית צדרבוים, רוני סומק, רפי וייכרט, טובי סופר, עדי עסיס, ועוד.

   

  המשוררת דיתי רונן זכתה במקום הראשון בתחרות המשוררים והשירים שהתקיימה בשבוע האחרון במסגרת הפסטיבל הבינלאומי טרה פואטיקה, באוקראינה. הפרס ניתן על ידי ועדת שיפוט ולווה בהצבעה של הציבור באמצעות הודעות טקסט וניקוד באתר הפסטיבל. רונן זכתה בכל שלוש הקטגוריות. זהו הפרס הבינלאומי השלישי בו זוכה המשוררת. על פי תקנון הפסטיבל, המדינה הזוכה בפסטיבל, מארחת את הפסטיבל בשנה שלאחר מכן.

   

  כתב העת "הבה להבא" משיק פרס המכונה "אלפא קנטאורי" על שם יואב עזרא בעודו בחיים "לשיר הרחוק ביותר מבני האדם". על פי העורך, עודד כרמלי, "הפרס יוענק לשיר הנשגב, המורכב, הקשה, היקומי, הקיומי, האוונגרדי, המטאפיזי, הפילוסופי, המיסטי, המודרניסטי, האוטופיסטי, האסקפיסטי, הלא-קומוניקטיבי, מטא-אקטואלי וטרנס-אנקדוטלי ביותר לשנת 2014".

   

  בנוסף לפרסום בגיליון הבא של "הבה להבא", הזוכה במקום הראשון יזכה ב-1,000 שקל, השני ב-500 שקל והשלישי ב-250 שקל בתווי קנייה בבית הקפה וחנות הספרים הנסיך הקטן. כדי להשתתף בתחרות יש לשלוח שיר עברי אחד, בכל צורה ואורך, למייל זה:  AlphaCentauriContest@gmail.com.

   

  אמזון ממשיכה לחולל התנגדות רבה בעולם המו"לות בשל התנאים שהיא מעמידה בנוגע למכירת ספרים דיגיטליים. אנדרו ויילי, סוכן ספרותי מוביל, גינה לאחרונה במהלך פסטיבל הסופרים בטורונטו את ההתנהלות של אמזון, קרא למו"לים לא "להתקפל" מול התנאים של החברה, שאת התנהלותה הקביל לזו של דאעש.

   

  אמזון מצדה, ממשיכה לקדם את מעמדה בתחום המו"לות, והשיקה מערכת הוצאה לאור ייעודית שתאפשר

  למשתמשים לקחת חלק בתהליך ההוצאה לאור על ידי מסירת חוות דעתם על כתבי יד שטרם פורסמו. במידה וספר יקבל חוות דעת טובות רבות ויומלץ לפרסום, אמזון תוציא אותו לאור, תעניק לסופר מקדמה של 1500 דולר, וכן חמישים אחוז מהתמלוגים, כמו גם שיווק בחנות קינדל ובאתר.

   

  אירועים קרובים

  ביום ג', 4.11, יתקיים ערך חגיגי לכבוד האירוע העשירי של "שירת הנורמן" - סלון תרבותי למשוררים צעירים בעריכת יחזקאל נפשי, המעודד שירה חדשה וצעירה. עשרה משוררים קוראים משירתם בכל ערב, וחגיגות המפגש העשירי יפוצלו לשלושה אירועים נפרדים. משתתפים: מיא שם-אור, נעם לוי, לורן מילק, מי-טל נדלר, טל איפרגן, ועוד. בשעה 19:00. נורמן בר, רחוב הלל הזקן 8, תל אביב. הכניסה חופשית.

   

  ביום ב', 17.11, יתקיים טקס הענקת פרס המכללה האקדמית ספיר ליצירה צעירה לשנת 2014. משתתפים: סמי ברדוגו וחמשת המועמדים שהגיעו לשלב הגמר: נעמה דעי, מיטל חגיוב-עובדיה, עמיחי חסון, מיכל ישראלי שרון ומקס פריידין. בשעה 19:00. "גלריית אלפרד", סמטת שלוש 5, תל אביב. הכניסה חופשית.

   

  אירוע לכבוד הספר "בית בגליל" מאת יאיר גרבוז (הוצאת אחוזת בית) יתקיים ביום ה', 20.11 בבית ביאליק. משתתפים: חיים באר, מתן חרמוני, שרי גוטמן, עינת יקיר, יאיר גרבוז, מוזיקה: יסמין לוי. בשעה 19:00. בית ביאליק, רחוב ביאליק 22, תל אביב. כרטיס כניסה: 45 שקלים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: באדיבות זיקית
  אוריאל קון ושירה חפר מהוצאת "זיקית" שבחרה את זוכי תחרות "יומן מסע"
  צילום: באדיבות זיקית
  7 לילות
  מומלצים