שתף קטע נבחר

סער נפרד מהכנסת: "לעשות יותר, לדבר פחות"

הכנסת נפרדה במחיאות כפיים סוערות משר הפנים הפורש גדעון סער. בנאומו הוא עקץ את נתניהו: "צריך לעשות יותר גם בעניין הבנייה בירושלים וגם בעניין יוקר המחיה. העם מצפה מהכנסת לתוצאות. אני קיבלתי החלטות, גם אם קשות". בנט נאם בשם הימין: "מקווים שזה רק פסק זמן"

"צריך לעשות יותר ולדבר פחות, לדבר פחות ולעשות יותר" - זהו המסר המרכזי שעלה היום בנאומו של שר הפנים הפורש במליאת הכנסת - במה שעשוי להישמע כביקורת מרוזמת לעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו. אחרי שנפרד מהממשלה ומנשיא המדינה אתמול מהיום, הערב גדעון סער אמר שלום גם למליאת הכנסת. לאחר נאומו נפרדה ממנו המליאה במחיאות כפיים סוערות.

 

סער הודיע לפני החגים כי הוא נוטל פסק זמן מהחיים הפוליטיים, והיום אמר: "אני מתחיל פרק חדש בחיי, פניי לעתיד". הוא נשאל על ידי יו"ר הכנסת: "זאת פרידה-פרידה?" והשיב: "אולי עוד ניפגש".

 

בנאומו מנה סער את הישגיו, בהם הארכת חופשת הלידה, שינוי שיטת בחירת השופטים לבית המשפט העליון, הכנסת רכיב "הגנה מן הצדק" לספר החוקים הישראלי, הסכם עם ארגון המורים, הארכת שעון הקיץ, רפורמה בתכנון ובניה, הקמת אוניברסיטה חדשה באריאל, יישום חוק חינוך חינם לגיל הרך, טיפול בתופעת המסתננים ועוד. הוא אמר כי הוא בחר בכל דרכו הציבוריות לקבל החלטות, אף אם קשות ושנויות במחלוקת, כמו בעניין הסופרמרקטים בת"א.

 
סער נפרד מהנשיא ריבלין, היום (צילום: באדיבות משרד הפנים) (צילום: באדיבות משרד הפנים)
סער נפרד מהנשיא ריבלין, היום(צילום: באדיבות משרד הפנים)
"העם דורש מהכנסת תוצאות. גם בעניין הבנייה בירושלים, וגם בעניין יוקר המחיה. צריך לעשות יותר, ולדבר פחות. לדבר פחות, ולעשות יותר", אמר סער. "לכם, כאן, בהיכל הדמוקרטיה הישראלית, יש את הסמכות והכוח לעצב את מציאות חיינו. אל תוותרו על הכוח הזה, לא למשפטנים, לא לפקידים, לא לעיתונאים ולא למבקרים. אני מכבד את כולם - אבל אנחנו, אתם - נבחרתם להחליט, למשול. את תתפתו להתפרק מהאחריות ולגלגל אחריות".
 
סער הוסיף: "איש מאיתנו לא נולד נבחר ציבור. אפשר להיפרד מתפקיד ציבורי כאשר אתה מחליט או שהציבור מחליט להיפרד ממך. לא הבנתי מדוע רבים מעדיפים את האפשרות השניה. אני החלטתי לעשות שינוי ואני עוזב בפועל ובלב שלם, באהבה גדולה לעמי".
משפחת סער בפרידה מראש הממשלה (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
משפחת סער בפרידה מראש הממשלה(צילום: דוברות הכנסת)
ראש הממשלה בנימין נתניהו נפרד בכנסת גם הוא מסער ואמר: "כשנבחרתי לראשות הממשלה פניתי אליו וביקשתי ממנו לכהן כמזכיר הממשלה והוא היה מזכיר ממשלה יוצא מן הכלל".
 
נתניהו סיפר על תקופת היותו יו"ר האופוזיציה, אז שימש סער יו"ר סיעת הליכוד. הוא ציין כי הליכוד ניצח אז בהצבעות רבות בזכות כשרונו של סער ומנה את הישגיו כשר במשרדי החינוך והפנים. יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג אמר בנאומו: "גדעון, למרות חילוקי הדעות - השארת חותם בכל תפקידך. ראש הממשלה, אם הכול כל כך טוב, איך אתה נותן לו לעזוב?". הרצוג הוסיף: "גדעון, תוכל להיות עם בנך דוד כשהוא מתחיל ללכת וכך לא תהיה בממשלה כשהיא תתחיל ליפול".
סער נפרד מהכנסת (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
סער נפרד מהכנסת(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)
 
גם השר נפתלי בנט נאם. "תודה על שעת השינה שבהארכת שעון הקיץ", בירך בנט את סער בשם הציבור הדתי בישראל. "רשימת ההישגים שלך עצומה. אתה תהיה חסר לכולנו. אתה בוחר ללכת עם הלב - ואני מאחל לכולנו שזה רק פסק זמן לקראת חזרה בעיתוי עם הרבה אנרגיה, ועם בנך דוד, שכבר רוכב על אופניים".
 
יו״ר הכנסת, יולי אדלשטיין, אמר: "הציבור ידע להעריך את יכולותיך כפרלמנטר ומנהיג, ובחר בך פעם אחר פעם למקום הראשון ברשימת המתמודדים בליכוד. משם קצרה הייתה הדרך לתפקידים בממשלה, שגם בהם הטבעת את חותמך. כשר החינוך התבלטת בקידום הישגי התלמידים ובהנחלת תכניות מורשת במערכת החינוך, וגם כשר הפנים לא נרתעת מלקדם נושאים שהאמנת בהם, אף אם לעתים הדבר דרש לפעול כנגד כוחות לא מבוטלים וכנגד הזרם - למשל באכיפת סגירת המרכולים בשבת בתל-אביב ובהכרה התקדימית בלאום הארמי".

 

"מעבר לכל אלו", הוסיף אדלשטיין, "היית לכולנו עמית דומיננטי ופרלמנטר מצטיין ומעורר השראה, רהוט ובעל משנה סדורה, שגם יריביך ידעו לכבד".
 

היום קיבל סער את החלטתו הציבורית האחרונה, לפחות לפי שעה. ועדת שרים בראשות סער אישר את הקמת יישוב חדש במועצה האזורית רמת נגב בשם "שיזף". מדובר בהחלטתו האחרונה של סער כשר פנים שמתקבלת בהמשך להחלטת הממשלה לפני כשנה לפיה יש לבחון הקמת יישוב חדש ברמת נגב.

רעייתו של סער, העיתונאית גאולה אבן, במליאת הכנסת היום (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
רעייתו של סער, העיתונאית גאולה אבן, במליאת הכנסת היום(צילום: אלי מנדלבאום)

עמוד הפייסבוק של ראש עיריית שדרות ()
עמוד הפייסבוק של ראש עיריית שדרות

היישוב עתיד לקום בסמיכות למבני המועצה האזורית רמת נגב, דרומית לצומת משאבים, והוא יפעל במסגרת המוניציפלית של רמת נגב. לאחר ההחלטה אמר השר: "אני שמח שהחלטתי האחרונה בתפקיד תורמת ליישוב הנגב".

 

עם פרישת סער, ייכנס במקומו לכנסת ליאון ליטינצקי, מקום 13 ברשימת "ישראל ביתנו", לכנסת.

בכך תהפוך הליכוד לסיעה השנייה בגודלה בכנסת עם 18 מנדטים. "יש עתיד" של יאיר לפיד תהפוך לסיעה הגדולה ביותר עם 19 מנדטים.

 

ליטינצקי, בן 47, עלה לישראל ב-1990 והחל לעבוד בחברת החשמל, כמנהל בלשכת המשנה למנכ"ל. הוא כיהן בעבר למשך כחצי שנה בכנסת ה-17 מטעם מפלגת העבודה והיה חבר בוועדת הכלכלה. בנוסף, כיהן כחבר הקונגרס היהודי העולמי וחבר בית הנבחרים של ההסתדרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
גדעון סער
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים