שתף קטע נבחר

בצל המתיחות: רבבות בהילולת רחל אמנו

כשבעים-אלף איש צפויים להגיע במהלך היממה הקרובה לקבר רחל אמנו בבית לחם, כששעות העומס המרכזיות הן הלילה ומחר אחר הצהריים. כ-70% מהנוכחים במקום הן נשים, ולכל מתפללת מוקצות חמש דקות במתחם הקבר

עשרות-אלפי מאמינים צפויים להגיע ביממה הקרובה - החל מאמש ובמשך היום (ג') - לקבר רחל בבית לחם, לרגל יום השנה לפטירת האישה שהייתה מאמהות העם היהודי. רחל היא סמל לאם המתמסרת לדאגה לילדיה ולתפילה עליהם, ועל כן קברה מהווה מוקד עלייה לרגל לרבים המבקשים ישועה כללית או פרטית, בכל ימות השנה - וביום הפטירה בפרט.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

ההילולה בעיר הפלסטינית שמדרום לירושלים נערכת השנה על רקע המתיחות בין יהודים לערבים בבירה - וגם תחת גשם. התוצאה: פיחות קל במספר המשתתפים ניכר כבר הערב. עם זאת, ברשות לפיתוח המקומות הקדושים מעריכים כי לקבר רחל צפויים להגיע כ-70 אלף איש, כבכל שנה. במהלך הלילה כבר פקדו את המקום כ-45 אלף מתפללים, על פי הערכת המשטרה.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

מנכ"ל הרשות, יוסף שווינגר, סיפר כי שעות העומס הן בדרך כלל בלילה (והשיא - בתפילת שחרית עם הזריחה) והיום אחר הצהריים (לפני השקיעה, סוף יום הפטירה). ועם זאת, אלפים רבים מעדיפים לפקוד את הקבר בתנאים נוחים יותר – בימים שלפני או אחרי י"א בחשוון.

 

חמש דקות לכל מתפללת

המשטרה ומשמר הגבול נערכו בימים האחרונים בכוחות מתוגברים בסביבת הקבר ובצירי התנועה מירושלים אליו. גם מערך הביטחון

השוטף והאבטחה במקום עובה - במטרה למנוע כניסת גורמים עוינים. התנועה לבית לחם מתאפשרת באמצעות תחבורה ציבורית בלבד, ולא תותר כניסת רכבים פרטיים. ממשטרת ירושלים נמסר כי אלה יופנו לחנייה סמוך לאצטדיון טדי, ומשם יצאו אוטובוסים לאתר ההילולה.

 

קבר רחל יוצא דופן ביחס לאתרים קדושים אחרים, ומתייחד בכך שכ-70% מאלה הפוקדים אותו הן נשים, ורק כ-30% גברים. ביום הפטירה מתעצם שיעור הנשים עוד יותר, ויש בהן המגיעות מדי שנה במיוחד מחו"ל.

 

אחת המשימות הרגישות לשמירה על הסדר באתר ביום זה היא הקפדה שאורך תפילת כל אישה לא יעלה על כמה דקות, שלאחריהן תפנה את המקום הצר לבאה אחריה. "יש שמתעקשות לסיים את קריאת ספר תהלים כולו", אמר, "ואנחנו צריכים לדאוג בעדינות שהן יתפנו. לפי הנוסחה שלנו, אם אישה מתעכבת יותר מחמש דקות - נוצרים פקקים. יש נשים שממש נאחזות במצבה ולא מוכנות להרפות".

 

 (מוסדות רחל אמנו) (מוסדות רחל אמנו)
(מוסדות רחל אמנו)

 (מוסדות רחל אמנו) (מוסדות רחל אמנו)
(מוסדות רחל אמנו)

 (מוסדות רחל אמנו) (מוסדות רחל אמנו)
(מוסדות רחל אמנו)


פורסם לראשונה 03/11/2014 20:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
הרבבות כבר בדרך
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: lowshot.com
מתחם קבר רחל
צילום: lowshot.com
מומלצים