שתף קטע נבחר

אושר החוק שימנע שחרור מוקדם של רוצחים

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את היוזמה שתגביל את האפשרות לשחרר מוקדם אסיר שביצע רצח בנסיבות חמורות במיוחד, גם אם הממשלה מבקשת לעשות זאת. הח"כים שהתנגדו: "זה מקל בגלגלי התהליך המדיני"

מליאת הכנסת אישרה אתמול (ב') את הצעת החוק המגבילה עסקאות לשחרור רוצחים. היוזמה של ח"כ איילת שקד וחברי כנסת נוספים, שאושרה בקריאה שנייה ושלישית, מאפשרת לבית המשפט להרשיע אדם ב"רצח בנסיבות חריגות בחומרתן", ובמקרה כזה אפילו הממשלה לא תוכל להביא לשחרורו בטרם ירצה 15 שנות מאסר לפחות.

 

על פי החוק החדש, ועדת שחרורים מיוחדת לא תדון בעניינו של אסיר - ביטחוני ופלילי כאחד - לפני שחלפו 15 שנים לפחות מהיום שבו החל לרצות את מאסרו, ולא תמליץ על קציבת עונשו לתקופה שתפחת מ-40 שנים. כמו כן, אדם שהורשע ברצח בנסיבות מחמירות לא יוכל להשתחרר במסגרת עסקאות מדיניות עתידיות.

ח"כ איילת שקד, יוזמת החוק (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ח"כ איילת שקד, יוזמת החוק(צילום: אלכס קולומויסקי)

ההצעה אינה שוללת את סמכות החנינה הנתונה לנשיא המדינה, אך קובעת הוראת מעבר שלפיה התיקון המוצע יחול גם על מי שטרם נגזר דינו, ובלבד שבית המשפט יאפשר לצדדים הזדמנות להשמיע טענותיהם בעניין. החקיקה לא תחול רטרואקטיבית.

 

ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) הצהירה בעקבות האישור כי "החוק הזה יכול לוודא שרוצחים מתועבים כמו של משפחת פוגל, לא ישוחררו בעתיד. אני

מאוד מקווה שלא יהיה צורך בחוק הזה, אבל ההיסטוריה מלמדת שכן יהיה". ח"כ שולי מועלם רפאלי, שהציגה את החוק בשם ועדת חוק, חוקה ומשפט, אמרה כי "מטרת החוק היא לוודא כי אסירים שביצעו רצח מתועב במיוחד לא יוכלו להשתחרר מוקדם יותר על ידי הממשלה".

 

"חוק המחבלים מחזיר לשפיות ומוסריות את המדיניות הישראלית בכל הנוגע לשחרור מחבלים, לאחר שנים של אובדן דרך מוסרית", הצהיר גם יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט בעקבות אישור החוק. "מחבלים צריכים למות בכלא וכעת כך יהיה. הכנסת החוק לספר החוקים של מדינת ישראל גם מעבירה מסר לחברה שמהללת רוצחים וקוראת על שמם כיכרות, כי מדיניות 'הרצחת וגם שוחררת' שהייתה נהוגה עד כה הסתיימה, וכי מי שיפגע באזרחי מדינת ישראל יבלה את שארית חייו מאחורי סורג ובריח".

 

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) התנגד ליוזמה מטעם האופוזיציה ותקף את החוק: "אתם יכולים לעטוף את החוק איך שאתם רוצים, אבל לחוק הזה יש מטרה אחת - לשים מקלות בגלגלי כל תהליך מדיני עתידי", אמר. "לא יעזור לכם - יהיה פתרון מדיני, ואין פתרון מדיני ללא שחרור אסירים. כל זה ייזרק לפח". גם ח"כ דב חנין (חד"ש) ציין כי "זה דבר יוצא דופן שהממשלה תומכת במהלך שקושר את ידיה. אם לא משחררים אסירים אי-אפשר לסיים מלחמות".


פורסם לראשונה 03/11/2014 21:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ איילת שקד שיזמה את החוק
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים