שתף קטע נבחר

מס חדש בתחפושת ירוקה - היטל על פלסטיק

חוק שקיות הפלסטיק, שיועלה בקרוב בכנסת וקובע היטל של 30 אגורות לשקית, לא ישמש ברובו למימון מטרות ירוקות. מעיון מדוקדק בחוק, המס החדש יכניס לקופת משרד האוצר יותר ממיליארד שקל בשנה, כאשר רק 20% מההכנסות הצפויות ממנו ישמשו למימון פרויקטים של המשרד להגנת הסביבה

הממשלה מגניבה לספר החוקים מס חדש בתחפושת ירוקה. מדובר בהיטל שהצרכנים יידרשו לשלם בקרוב על כל שקית פלסטיק, לאחר הפעלת החוק המבקש להוציא אותן מהמחזור. בפועל הוא בעיקר מס שבניגוד למוצהר לא ילך למטרות ניקיון, אלא למשרד האוצר.

 

כתבות נוספות בנושא

 

השקיות ניתנות היום חינם בעיקר בחנויות ובדוכני השווקים. ההיטל המיועד, בסך 30 אגורות לשקית, נועד להרתיע את הצרכנים מהשימוש בה ולהרגיל אותם להשתמש בשקיות עמידות ורב-פעמיות שהמשרד להגנת הסביבה יחלק חינם לאחר שהחוק יתקבל בכנסת.

 

ההיטל מעוגן בהצעת חוק ממשלתית שעברה בקריאה ראשונה לפני שבוע ואמש הוחלט להעביר אותה לוועדת הפנים והגנת הסביבה להכנה לקראת קריאה שנייה ושלישית. השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, אמר שהכנסות ההיטל מיועדות לקרן לשמירת הניקיון שבאחריות משרדו.

 

החוק נועד לצמצם את כמויות האשפה, 3 מיליארד שקיות בשנה, והקרן אמורה לממן מבצעים להגנת הסביבה מחוץ לתקציב. השר פרץ, שאמר בכנסת כי אומדן ההכנסות השנתי מההיטל הוא כ-1.3 מיליארד שקל, העלים מהציבור את העובדה שרוב הסכום יילך לקופת האוצר.

 

יותר ממיליארד שקל יועברו לאוצר

עיון מדוקדק בהצעת החוק מגלה את הסוד שמופיע בראש פרק ה' (שונות), סעיף 24 לאמור: "סכומי ההיטל יועברו לקרן לשמירת הניקיון ולאוצר המדינה בהתאם לשיעורים כמפורט להלן: (1) 20 אחוזים יועברו לקרן לשמירת הניקיון; (2) 80 אחוזים יועברו לאוצר המדינה".

 

משמעות החלוקה של אומדן ההכנסות השנתי היא שמבצעי הניקיון יקבלו רק 260 מיליון שקל אבל האוצר למימון מטרות אחרות בתקציב המדינה, יזכה בחלק הארי של ההיטל בסך 1.04 מיליארד שקל.

 

השר פרץ אמר בכנסת שחוק השקיות יופעל כהוראת שעה לפחות למשך שנתיים. זאת בהנחה שבפרק הזמן הזה יפסיק הציבור להשתמש בשקיות הפלסטיק, וייתכן שהכנסה המשוערת תפחת בהדרגה. הוא הביע תקווה כי אחרי השנה השנייה או השלישית החוק לא יוארך.

 

אבל גם בפרק הזמן המוגבל, האוצר יזכה בהכנסה שנתית לא מבוטלת מהמס הירוק, אם ועדת הפנים שתכין את החוק לאישור סופי לא תתקן את סעיף חלוקת ההיטל. פורום היצרנים של שקיות הפלסטיק, שמתנגד לחוק, כבר עלה על זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים