שתף קטע נבחר

הושק בישראל: קו ייצור לכנפי F-35

ב-20 השנים הקרובות ייוצרו במתחם התעשייה האווירית סמוך לנתב"ג מערכות כנפיים ליותר מ-800 מטוסי חמקן. נציגת היצרנית האמריקנית: "מקווים להמשיך עוד שנים"

נחנך המפעל הישראלי החדש לייצור כנפי מטוס הקרב המתקדם בעולם: במתחם התעשייה האווירית ליד נתב"ג הושק היום (ג') פס הייצור של כנפי מטוס ה-35-F האמריקני, המכונה חמקן בשל יכולותיו לטוס בשמי אויב מבלי להתגלות.

 

המפעל הישראלי צפוי לייצר ב-20 השנים הקרובות לפחות 810 כנפיים למאות מטוסי קרב - הן לחיל האוויר האמריקני, הן לצבאות זרים אחרים והן לחיל האוויר הישראלי, שרכש 19 מטוסים האמורים להגיע החל מ-2016. לפי הערכות, היקף העבודה צפוי להכניס לתעשייה האווירית בישראל 2.5 מיליארד דולר, בייצור ממוצע של ארבע כנפיים בחודש. בשיא התפוקה צפוי המפעל להעסיק 70 עובדים.

 

החמקן F-35 (צילום: AP) (צילום: AP)
החמקן F-35(צילום: AP)
 

יוצאים לדרך. יעלון והאמריקנים בטקס ההשקה (צילום: באדיבות התעשייה האווירית) (צילום: באדיבות התעשייה האווירית)
יוצאים לדרך. יעלון והאמריקנים בטקס ההשקה(צילום: באדיבות התעשייה האווירית)

מדובר באחד משיתופי הפעולה הביטחוניים-כלכליים הגדולים והמשמעותיים בהיסטוריה בין ישראל לארה"ב, מאז הוחלט לייצר בתעשייה האווירית את כנפי ה-16-F לצבאות זרים.

 

"זה לא שיתוף פעולה ראשון שלנו עם התעשייה האווירית בישראל, ואנו צופים ששיתוף פעולה זה יצלח ויימשך עשרות שנים", אמרה באירוע ההשקה סוזן אוץ, סגנית הנשיא של יצרנית המטוס האמריקני, לוקהיד מרטין.

 

אוץ הוסיפה שלא צפוי עיכוב במסירת מטוסי הקרב לחיל האוויר הישראלי, וכי היא לא מכירה שינוי במחירי המטוס. בשבוע שעבר סוכם בין המדינות על מסירת טייסת קרב נוספת, שנייה של ה-35-F, שתגיע לישראל החל מ-2019.

 

עם תחילת העבודה במפעל בימים הקרובים תצטרף ישראל לאיטליה, שבתחומה מיוצרות כנפי המטוס לשמונה צבאות, בהם טורקיה. יו"ר התעשייה האווירית, רפי מאור, אמר בטקס שלפי הצפי, בעתיד יתבצע כשליש מייצור הכנפיים למטוסים הללו בישראל: "פס הייצור פועל עם רובוטיקה מתקדמת, בהשקעת הקמה של עשרות מיליוני דולרים".

 

חלקי הכנפיים שייוצרו בישראל לא צפויים להכיל מערכות טכנולוגיות של המטוס, לפחות בקרוב, והייצור יתבסס על תצורות כנפיים וחומרים מיוחדים שמסייעים למטוס לטוס בגבהים שונים "בלי להיראות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות התעשייה האווירית
שר הביטחון יעלון בטקס ההשקה
צילום: באדיבות התעשייה האווירית
מומלצים