שתף קטע נבחר

תוכנית נתניהו: פריימריז בליכוד ב-25 בדצמבר

רה"מ נערך לאפשרות שהממשלה לא תחזיק מעמד ויבקש ביום א' מחברי הליכוד לאשר את התאריך. בנוסף, נתניהו ידרוש שריון של מועמד חיצוני בכל עשירייה. ח"כ דנון לא יעשה לו חיים קלים וידרוש: פריימריז בסוף ינואר

בוועידת הליכוד שתתכנס ביום ראשון יביא ראש הממשלה בנימין נתניהו להצבעת חברי המפלגה הצעה לקיים את הפריימריז לראשות המפלגה ב-25 בדצמבר. מול נתניהו תעלה להצבעה גם הצעתו של יו"ר הוועידה, ח"כ דני דנון, שמבקש לערוך את הבחירות ב-28 בינואר.

 

בנוסף יבקש ראש הממשלה לאחד בין יום הבחירות לראשות התנועה ובין ההצבעות על שינויי החוקה. נתניהו מבקש להעביר שינויי חוקה שכוללים, בין היתר, שריון של נציג חיצוני בכל עשירייה ברשימה לכנסת כדי ליצור רשימה אטרקטיבית ומגוונת יותר, החלטה כי בחירת נציגי מחוזות משוריינים תתבצע על ידי חברי המרכז והרכבת הרשימה לכנסת תישאר בידי כל המתפקדים ולא רק בידיהם של חברי המרכז.

 

מנגד, ח"כ דנון יתנגד לשריון מועמדים חיצוניים וייתכן שינסה להעביר שינויי חוקה שיקשו על נתניהו להיבחר לקדנציה שלישית, כגון סעיף לפיו בחירת יו"ר המפלגה לקדנציה שלישית תדרוש רוב מיוחד. "אל לנו לשנות את חוקי המשחק ביום המשחק", אמר דנון בתגובה להצעת נתניהו. "לא אתמוך בכל ניסיון מחטף המנוגד לחוקת התנועה".

פייגלין, נתניהו ודנון (צילום: מוטי קמחי, חיים צח, לע''מ, ירון ברנר) (צילום: מוטי קמחי, חיים צח, לע''מ, ירון ברנר)
פייגלין, נתניהו ודנון(צילום: מוטי קמחי, חיים צח, לע''מ, ירון ברנר)
 

על איחוד המועד של בחירות לראשות המפלגה עם שינויי החוקה אמר דנון: "סופו של כל ניסיון מחטף להיכשל. ראש הממשלה הודיע בצורה פומבית כי הבחירות לכנסת לא נמצאות באופק. לפיכך, אמליץ לחברי המרכז לקיים את הבחירות לראשות התנועה רק בחודש ינואר לאחר השלמת התהליך הדמוקרטי של שינוי החוקה".

 

מי שצפוי להתמודד מול נתניהו בפריימריז שוב הוא ח"כ משה פייגלין. בפגישה שהתקיימה לפני כשבועיים וחצי בין השניים הבהיר פייגלין כי לא יתמוך במחטף לקיום בחירות לראשות המפלגה בהליך בזק. השבוע פנה פייגלין למתפקדים והציב בפני נתניהו דרישה שקיום הפריימריז יהיה תקף לחצי שנה בלבד.

 

המטרה: לוודא שנתניהו לא יקבל צ'ק פתוח לקיים פריימריז מבלי שמתקיימת מערכת בחירות כללית. פייגלין חושש משורה של הכרעות מדיניות שיגיעו לפתחו של נתניהו אחרי הפריימריז והוא יוביל אותן מבלי לקבל מנדט מתאים ממתפקדי הליכוד. פייגלין כתב למתפקדים כי יש לוודא שבחירות לראשות הרשימה יתקיימו בתנאי שמערכת הבחירות הכלליות אכן קרבה.

 

בסביבת נתניהו מובילים לבחירות הפנימיות בליכוד מתוך כוונה לסיים את ההכנות למקרה שהממשלה לא תחזיק מעמד ותצטרך ללכת לבחירות. יתר המפלגות כבר השלימו את שינוי החוקה ובחירת המועמד לבחירות הכלליות, בליכוד הנושא טרם נסגר ובשל כך, לדברי גורמים בסביבת ראש הממשלה, הוא מעוניין להשלים את ההכנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ראש הממשלה נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים