שתף קטע נבחר

המשטרה מעלה כוננות בכל הארץ: חשש מאינתיפאדה, פצועים מיידויי אבנים

בפיקוד המשטרה חוששים מהתלקחות מהומות והחליטו על העלאת כוננות בכל הארץ לראשונה מאז תום "צוק איתן". היום: שביתה כללית והפגנות ביישובים ערביים במחאה על מות צעיר שנורה בידי שוטרים בכפר כנא. שני נוסעי אוטובוס נפצעו מאבנים בוואדי ערה. פעוט כבן 3 נפצע בצומת שילה

עימותים והתפרעויות מהצפון ועד ירושלים: לראשונה מאז תום מבצע "צוק איתן" מעלה המשטרה כוננות לרמת פעילות מבצעית ג' - אחת לפני הגבוהה ביותר. ההחלטה התקבלה בתום הערכת מצב שנייה שקיים מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, בהשתתפות סגל הפיקוד הבכיר מחשש להתרחבות המהומות ביישובים הערביים וביישובים המעורבים. היום (יום א') תתקיים שביתה כללית ביישובים הערביים שתכלול את העסקים ומוסדות החינוך במחאה על מותו של חיר חמדאן שנורה למוות בידי שוטרים בכפר כנא.

 

המשטרה תתגבר כוחות בערים מעורבות ובמוקדי חיכוך כמו צירים ראשיים, ובפיקוד המשטרה מעריכים שבימים הקרובים יימשכו ניסיונות להפר את הסדר במגזר הערבי. על-פי גורם בכיר במשטרה, "היום ייפרסו יותר מ-1,200 שוטרים במגזר. כולנו מתכוננים לכל אירוע חריג. המצב לא רגוע. עושים הכול בכדי להשתלט על כל ההתפרעויות אם יהיו".

 

ברחבי המחוז הצפוני יישארו הלילה ובבוקר מאות שוטרים ואנשי יס"מ בכוננות למקרה של הפרות הסדר והתרחבותן. במשטרה ייערכו בכוחות מתוגברים גם באזורים שבהם יתקיימו היום תהלוכות במחאה על הירי בכפר כנא. חלק מהכוחות ששיגר המחוז בימים האחרונים לתגבור בירושלים הוחזרו במהלך אתמול לצפון. כמו כן נשלח צפונה תגבור של שוטרי מג"ב ופרשים. גם במשטרת מרחב שרון נערכים בכוחות מתוגברים מחשש להפרות סדר בערים הערביות היום. כוחות יס"מ, מג"ב ושוטרים יהיו מצוידים באמצעים לפיזור הפגנות. במשטרה אומרים כי לא יאפשרו להפר את החוק.

  

אמש יידו אלמונים אבנים לעבר אוטובוס אגד בכביש 65 מול תחנת משטרת עירון. שני נוסעים נפצעו קל. שוטרים מהתחנה פתחו בסריקות. טרם נעצרו חשודים. האוטובוס המשיך לדרכו לעפולה. פעוט בן 3 פונה במצב קל על-ידי מד"א לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים לאחר שנפגע בראשו מאבן שיידו פלסטינים בכביש 60 ליד צומת שילה.

הלווייתו של חיר חמדאן (צילום: alarab.net) (צילום: alarab.net)
הלווייתו של חיר חמדאן(צילום: alarab.net)

 (צילום: alarab.net) (צילום: alarab.net)
(צילום: alarab.net)

סוף שבוע של אלימות

23:00: אבנים יודו לעבר כוחות משטרה ומג"ב בא-טור בירושלים, נער אחד נעצר

23:00: מתפרעים יידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות בעיר העתיקה

21:30: אבנים יודו לעבר רכב סמוך לצומת שילת, ילד בן 3 נפצע קל

20:45: יידוי אבנים לעבר הרכבת הקלה בירושלים, שני תושבי שועפט נעצרו

20:15: שני נוסעי אוטובוס נפצעו קל מיידוי אבנים בכביש 65

20:15: יידוי אבנים ובקבוקי תבערה וירי זיקוקים בשתי שכונות בירושלים, שלושה נעצרו

19:30: אבנים הושלכו לעבר הרכבת הקלה בירושלים, נזק קל נגרם לרכבת

16:30: מאות יידו אבנים לעבר שוטרים בכניסה לכפר כנא, ארבעה נעצרו

15:45: שתי שריפות יער באזור ואדי ערה, חשד להצתות

09:15: עשרות צעירים הבעירו צמיגים בכניסה לכפר כנא

 

האירועים התרחשו בצל עימותים נוספים בירושלים. במהלך השבת נשמר השקט, אבל עם רדת החשכה חזרו רעולי פנים בשכונות הערביות ליידות אבנים וזיקוקים לעבר כוחות משטרה. כמה עשרות רעולי פנים יידו בקבוקי תבערה ואבנים לעבר כוח משטרה ולוחמי מג"ב שפועל בא-טור. הכוח פיזר את המתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות וללא נפגעים. הכוח רדף אחר רעול פנים שיידה אבנים ועצר נער כבן 15. בראס אל-עמוד יידו פלסטינים אבנים וירו זיקוקים לעבר כוח משטרה ומג"ב. הכוח רדף אחר חשוד שנמלט לתוך מבנה, ושם הוא נעצר. יחד עמו נעצר חשוד נוסף לאחר שאיים על שוטר. בנוסף, ברובע המוסלמי בעיר העתיקה ספג כוח מג"ב אבנים, בקבוקי תבערה וזיקוקים. המתפרעים פוזרו.

  

שלשום פרצו עימותים אלימים בין כוחות משטרה לצעירים ערבים בא-טור ובשכונות ואדי ג'וז וצור באהר, ובמהלכם יודו אבנים וזיקוקים לעבר הכוחות. במהלך היום אתמול פרצו גם עימותים אלימים במחנה הפליטים שועפט.

 

 

ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה על שביתה כללית היום שתכלול את העסקים ואת מוסדות החינוך. הפגנות יתקיימו באזור המשולש, בוואדי ערה ובגליל. בתיעוד האירוע שנחקר במח"ש נראה חיר חמדאן, בן 22 מכפר כנא, מתקרב לניידת המשטרה שבתוכה היו ארבעה שוטרים. לאחר שחמדאן היכה את אחת השמשות של הניידת עם סכין שהייתה בידו, ירדו כמה מהשוטרים ממנה והצעיר זז אחורה. אחד השוטרים ירה כמה יריות ופצע אותו. חבריו עזרו לו לגרור את חמדאן לניידת ומשם הועבר לידי פרמדיקים של מד"א גלבוע. הם פינו אותו לבית החולים העמק בעפולה, ושם הוא מת מפצעיו.

 

במשטרה מסרו בתגובה: "ההרוג ניסה לדקור שוטרים בעת מעצר של אחד התושבים. לכן ירו בו. אנו ממשיכים בחקירת האירוע". ממח"ש נמסר כי הנושא נמצא בבדיקה. השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' אמר כי האירוע בכפר כנא נמצא כעת בחקירת מח"ש, ולכן יש לנהוג באיפוק ולהמתין לממצאי החקירה. לדבריו, השוטרים חשו שהם נמצאים בסכנת חיים "לאחר שאדם החמוש בסכין תקף אותם על מנת לפגוע בחייהם, ועל כן הגיבו כפי שהגיבו. אין לי אלא להצר על תגובות מתלהמות של אישים מסוימים המנסים לזכות בהון פוליטי ולהתסיס מגזר שלם באופן לא אחראי. אמשיך לגבות את השוטרים שעושים מלאכתם נאמנה בשמירה על הסדר ועל ביטחון הציבור, ואני קורא לכולם לשמור על איפוק והרגעת הרוחות".

 

שוטרי היס"מ שהיו מעורבים בתקרית הם מיחידת "אורגן" נצרת. היחידה הוקמה כדי להילחם בתופעת הנשק הלא-חוקי ביישובים הערביים. יחידה אחת פועלת בנצרת ואחרת בכרמיאל.

עימותים בכפר כנא (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
עימותים בכפר כנא(צילום: חסן שעלאן)

 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)
  

כ-200 מפגינים מחד"ש ומארגונים איסלאמיים הפגינו אמש בחיפה במחאה על האירועים בירושלים ובכפר כנא. ההפגנה נערכה בשדרות בן גוריון בחיפה, ומול המפגינים נאספה קבוצה קטנה של מפגינים, רובם מהליכוד. המפגינים מחד"ש נשאו שלטים הקוראים ל"שתי מדינות לשני עמים" וקראו להקמת מדינה פלסטינית "שבירתה ירושלים המזרחית". רג'א זעאתרה, מזכיר המפלגה בעיר, אמר כי ההפגנה התקיימה נגד רמיסת ההסכמים בהר הבית ובירושלים. לדבריו, "הממשלה מנסה להפוך את הסכסוך למלחמת דת בלתי פתירה, אף שמדובר בסכסוך פוליטי שהפתרון שלו ידוע".

 

בהמשך הרחוב הפגינו אנשי התנועה האיסלאמית, בני הכפר ומפלגת בל"ד. הם הניפו דגלי פלסטין וקראו קריאות בגנות המתנחלים. כמו כן קראו ל"התגברות האינתיפאדה" ו"בדם ואש נפדה את פלסטין", והניפו תמונות של חיר חמדאן שנורה למוות. מולם התייצבו מפגינים עם דגלי ישראל, חלקם צעירי הליכוד, ששרו "ירושלים של זהב" ו"אל אל ישראל". אוהד, אחד המפגינים: "מטריד שדווקא בחיפה יש הפגנות פרו-פלסטיניות ועידוד לאינתיפאדה. אולי הם רוצים להעביר את זה לפה, ואנחנו לא ניתן להם". המשטרה שלחה למקום כוחות גדולים, אך השקט נשמר.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב להתפרעויות האלימות שמתפשטות ברחבי ישראל: "ישראל היא מדינת חוק. לא נסבול הפרות סדר והתפרעויות. נפעל נגד זורקי האבנים, חוסמי הצירים והקוראים להקמת מדינה פלסטינית במקום מדינת ישראל. מי שלא יכבד את החוק הישראלי ייענש במלוא החומרה. אנחה את שר הפנים לבחון שלילת אזרחות של הקוראים להשמדת מדינת ישראל".

 

שר החוץ אביגדור ליברמן שיבח את ההנחיה לשוטרים להרוג מחבלים: "אני מגבה את אמירתו של השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' שמחבל שפוגע באזרחים דינו להיהרג, ומחזק את משטרת ישראל שפועלת ברוח זו של אפס סובלנות לטרור. מקרים כמו אלו שהתרחשו בימים האחרונים ואמש, שבהם מחבלים מנסים לפגוע באזרחים תמימים, הם מקרים חמורים. יש לנהוג בהם בהתאם - בנחישות וביעילות, וכך עושים שוטרי משטרת ישראל, שמסכנים את חייהם בשמירה על שלום האזרחים מפני המחבלים הללו".


פורסם לראשונה 08/11/2014 20:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
עצורים בהתפרעויות בכפר כנא
צילום: חסן שעלאן
מומלצים