שתף קטע נבחר

נאסרה הגלישה על מקים דף הפייסבוק הגזעני

במהלך "צוק איתן" הפעיל שלומי אברהם את העמוד "כנופיית אל יאהוד", ואחרי שנעצר הוגבלה גישתו לרשת. הוא ערער על ההחלטה אך נדחה

רשת האינטרנט בישראל סערה לאורך המבצעים "שובו אחים" ו"צוק איתן", וספיחיה ממשיכים להעסיק את בית המשפט. לאחרונה דחה בית משפט השלום בבאר שבע את הבקשה שהגיש מקים עמוד הפייסבוק הגזעני "כנופיית אל-יאהוד", שלומי אברהם, וקבע שבמסגרת התנאים המגבילים של שחרורו ממעצר אסור יהיה לו להשתמש באינטרנט.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בקיץ האחרון, לאחר מציאת גופותיהם של הנערים אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל, שנחטפו ונרצחו על ידי מחבלים, הקים אברהם את עמוד הפייסבוק ופרסם בו תכנים המסיתים לאלימות וגזענות. בין השאר הוא קרא לביצוע מעשי נקמה בערבים. בשלב מסוים עקבו אחריו כ-15 אלף גולשים.

 

בתחילת יולי, לאחר החטיפה ורצח הנער מוחמד אבו חדיר על ידי יהודים, העלה אברהם פרסום הקורא לביצוע מעשי חטיפה ורצח נוספים. פייסבוק מיהרה להסיר את הדף, אך עוד באותו יום פתח אברהם חשבון נוסף הנושא את אותו שם, וקרא לציבור העוקבים לצאת מיד ולבצע מעשי אלימות נגד ערבים. בין היתר כתב "איטבח אל ערב", "לוחמים ולוחמות המלחמה מתחילה" ופרסם תמונות בעלות אופי מסית.

 

באוגוסט נעצר אברהם והוגש נגדו כתב אישום המייחס לו עבירות של פרסום הסתה לגזענות, הסתה לאלימות או טרור ופגיעה ברגשי דת. במהלך הדיונים הוא שוחרר ממעצר והוטלו עליו תנאים מגבילים, בהם איסור שימוש באינטרנט.

 

אברהם ביקש לבטל את ההגבלה וטען שלא התכוון לפרסם בעמוד חומרי הסתה, אלא "להעיר" את המדינה, וכי ברגע שהבין את משמעות הפרסומים, הוא מיהר למחוק אותם. עוד טען כי הראיות שנאספו אינן חזקות דיין כדי לאסור עליו את השימוש באינטרנט.

 

אבל השופט יואב עטר שדן בבקשה קבע לאחרונה כי העובדה שאברהם הודה שהעלה בעצמו פרסומים בעלי אופי מסית לאלימות וגזענות מספיקה כדי לקבוע תנאים מגבילים לשחרורו ממעצר, בהם גם הגבלות על גלישה ברשת.

 

אופי הפרסומים, קבע השופט, מצדיק את הגבלת השימוש של אברהם באינטרנט מאחר שמדובר בפגיעה מידתית בלבד. עם זאת ציין השופט כי ככל שסנגורו של אברהם יציע מנגנון שיאפשר לו שימוש מבוקר באינטרנט, כולל אפשרות פיקוח משמעותי על פרסומיו, ניתן יהיה לבחון את צמצום המגבלה.

 

אבל משלא הוצע מנגנון כלשהו, קבע השופט עטר שלעת עתה יש להותיר את התנאי האוסר שימוש באינטרנט על כנו. טרם ניתן פסק דין סופי בעניין.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקשת: פרקליטות מחוז דרום
  • ב"כ המשיב: עו"ד תומר אורינוב
  • עו"ד גדעון קוסטא עוסק בתחום הפלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים