שתף קטע נבחר

תקציב החטיבה להתיישבות זינק ב-240%: "אין שקיפות, זה מופרך"

ח"כ סתיו שפיר חשפה לקראת ההצבעה על תקציב המדינה כי המימון של החטיבה להתיישבות, שמקדמת בעיקר את ההתנחלויות, עתיד לגדול מ-58 ל-140 מיליון שקלים - אף שזו הואשמה בחוסר שקיפות לגבי השימוש בכספים. היא קראה למשרד האוצר "לא להכפיל את התקציבים למי שמסתיר ומרמה את הציבור"

תקציב החטיבה להתיישבות, שכבר עמד במוקד ביקורת ציבורית, עלה במסגרת התקציב החדש מ-58 מיליון ל-140 מיליון שקלים ב-2015. כך חשפה היום (ב') ח"כ סתיו שפיר בדיוני הוועדה לביקורת המדינה. "זה פשוט מופרך שבישראל 2014 יש גוף שמקבל מאות מיליונים מהמדינה ולא חייב דין וחשבון לאף אחד מה הוא עושה עם הכסף הזה", היא העירה.

 

"כספי המסים של אזרחי ישראל שמופנים לחטיבה הופכים לכספים פוליטיים בעזרת לובי סחטני של הימין הקיצוני", המשיכה שפיר היום, "והעובדה הזאת כלל לא מעניינת את משרד האוצר שלא רק שלא שם סוף להזרמת כספים שאין עליהם פיקוח, הוא אף נותן להם צ'ופר".

 

הוועדה לביקורת המדינה קיימה היום ישיבה מיוחדת סביב חשיפת התקציבים המועברים לחטיבה להתיישבות - בעיקר ביהודה ושומרון - נושא שמעורר תסיסה קשה בשמאל. בעבר אף התעורר עימות סוער בין ח"כ שפיר לבין חברי הבית היהודי, בהם הח"כיות איילת שקד ואורית סטרוק. "אני מצפה ממשרד האוצר, שמתהדר בשקיפות ובפוליטיקה חדשה, לא לאפשר לשקל אחד לעבור בלי לדעת מה היעד המדויק שלו ולא להכפיל את התקציבים למי שמסתיר ומרמה את הציבור", הוסיפה שפיר.

ח"כ סתיו שפיר. "משרד האוצר מצ'פר את מי שמסתיר" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ח"כ סתיו שפיר. "משרד האוצר מצ'פר את מי שמסתיר"(צילום: אוהד צויגנברג)
 

 

בדיונים האחרונים התקוממו חברי כנסת ובראשם ח"כ שפיר נגד העובדה שחרף מטרותיה האמיתיות של החטיבה להתיישבות בקידום התיישבות ביישובי פריפריה בדרום, בצפון ובעוטף עזה, רוב התקציבים מופנים ליישובים מעבר לקו הירוק ואחרים מופנים גם לעמותות הנחשבות פוליטיות. לפני כחודש ובמהלך דיון בוועדת הכספים התעוררה מהומה לאחר שהתברר כי עיקר השקעותיה של החטיבה מתבצעות בגבולות יו"ש ותקציביה גדלים באופן משמעותי מדי שנה.

 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, סיפרה כי "פניתי ב-2013 בבקשה להחיל את חוק חופש המידע על החטיבה להתיישבות ועד עכשיו לא קרה כלום. אני רוצה לקבל תשובות, לסבר את האוזן כיצד העסק הזה מתנהל". שפיר הוסיפה במהלך הדיון: "אמרתם לנו שהתקציבים של החטיבה להתיישבות עוברים לכולם. לנגב, לגליל, לגולן ולכל מקום בארץ באופן שווה. אני חייבת להגיד שלפני שגילינו לאן התקציבים הולכים - התוספות שנוספו לבסיס החטיבה, והתקציב גדל במאות אחוזים מדי שנה, הנתונים האלה יחד מעוררים חשד".

 

"ארגוני השמאל מציירים תמונה מעוותת של התקצוב", האשימה ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), "הם מתעלמים מהעובדה שהנגב והגליל מתוקצבים גם ממקורות אחרים, בעוד פרויקטים ביהודה ושומרון מתוקצבים רק על-ידי החטיבה. מפלגת העבודה, שפעם עסקה בבניית יישובים, עוסקת היום בהחרבתם. תקציב החטיבה גדל כי היא זרוע ביצועית של הממשלה שמעבירה לה במהלך השנה פרויקטים שמאושרים בהחלטת ממשלה". גם ח"כ סטרוק ציינה כי "להתיישבות מעבירים תקציבים רק דרך החטיבה בעוד להתיישבות בנגב, לדוגמה, יש תקציבים רבים שמועברים דרך גופים שונים, כמו משרדי ממשלה לפיתוח הנגב והגליל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מתקצבים בעיקר התנחלויות
צילום: AFP
מומלצים