שתף קטע נבחר

אב שכול: "אפנה לוועדת טירקל נגד אייזנקוט"

ב-2007 נהרג אסף וקסמן בתאונת אימונים בגולן. הוריו טוענים שאלוף הפיקוד דאז שיקר במהלך הפרשה, אך היועץ המשפטי לממשלה דחה אותם. האב לא עומד לוותר: "אעיד נגדו בוועדה לבדיקת מועמדים לתפקידים בכירים"

אב שכול עשוי לעמוד בדרכו של האלוף גדי אייזנקוט לרמטכ"לות: לאון וקסמן, אביו של אסף וקסמן ז"ל שנהרג בהתהפכות נגמ"ש באימון מילואים בגולן ב-2007, ממשיך במאמציו להוביל לחקירה פלילית נגד אייזנקוט, בטענה ששיקר בעדותו בחקירת התאונה הקטלנית. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין סירב לאחרונה לפתוח בחקירה פלילית, וכעת מבקש וקסמן לפנות לוועדת טירקל, העוסקת בבדיקת מועמדים לתפקידים בכירים בשירות המדינה.

 

במאי האחרון נחשף ב-ynet כי משרד המשפטים החל בבדיקה בעקבות תלונת האב, שלפיה בעת כהונתו כאלוף פיקוד צפון מסר אייזנקוט שתי גרסאות שונות על אודות על האירוע הקשה: אחת בפני ועדת החקירה הצבאית והשנייה בעדותו במהלך משפט שבו הואשמו הקצינים שפיקדו על התרגיל והורשעו בהתרשלות. לטענת וקסמן, אייזנקוט שיקר באופן שאפשר עונש מקל לקצינים.

ארכיון. משפחתו של אסף וקסמן בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ארכיון. משפחתו של אסף וקסמן בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

עוד קודם לבדיקה של פרקליטות המדינה הדפו הרמטכ"ל בני גנץ והפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, את טענותיו של האב השכול, וגיבו את אייזנקוט בהתנהלותו בפרשה.

 

אלא שהן הפצ"ר והן פרקליטות המדינה לא מסרו תשובות מנומקות למשפחה השכולה, והסתפקו בתשובות לקוניות שלפיהן "לאחר בחינת הטענות והמסמכים הוחלט כי אין במעשיו של אייזנקוט חשד לפלילים".

 

הוריו של אסף וקסמן טענו שהאלוף אייזנקוט העיד שהיה סביר להציב את בנם כנהג הנגמ"ש למרות חששו לנהוג וחרף העובדה שהפעם האחרונה שנהג על הכלי המשוריין היה בשירות החובה שלו. דבריהם קיבלו חיזוק מוועדת החקירה הצבאית, שקבעה כי חוסר מיומנותו של וקסמן הייתה גורם מכריע בתוצאות התאונה.

 

כמו כן, במשפט שנערך לקצינים טען האלוף אייזנקוט שרק פגם אחד נמצא בתיק התרגיל שעליו התבסס האימון, וזאת בניגוד לשורת ליקויים שמצאה ועדת החקירה, שגרסה גם כי הציר שבו התהפך הנגמ"ש היה קשה ומסובך.

 

"היועץ המשפטי לממשלה סבר כי אין בהתנהלותו של האלוף אייזנוקט במסגרת המשפט הצבאי שנוהל עקב מות בנכם כדי לעורר חשד לביצוע עבירות פליליות", כתבה להורים העוזרת של היועמ"ש, עדי מנחם.

 

לאון וקסמן ענה לו במכתב משלו כי גם אם התנהלות אייזנקוט במהלך עדותו הייתה ללא דופי, עדיין ייתכן שקיימים בהתנהלותו פגמים אחרים, ערכיים ומשמעותיים, הנוגדים את טוהר המידות וערכי צה"ל.

 

בשיחה עם ynet הוסיף האב כי הוא מתכוון להעיד בפני ועדת טירקל אם וכאשר תעלה מועמדותו של אייזנקוט לתפקיד הרמטכ"ל. "אמירות שאינן תואמות לאמת מהוות לכל הפחות התנהלות פגומה הנוגדת את ערכי צה"ל", אמר. "הנושא היה גם במשרד מבקר המדינה שהעביר את הבדיקה ליועמ"ש. אבוי אם יבחרו לקדם קצין בכיר רק דרך בחינת הפריזמה המשפטית הקרה של 'יש חשד לפלילים או אין חשד לפלילים'. מעבר לעניין המשפטי יש גם עניין של נורמות בצבא".

 

במשרד המשפטים אישרו בתגובתם כי הבדיקה בנושא הסתיימה ותשובה הועברה למשפחה השכולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
אסף וקסמן ז"ל
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
מומלצים