שתף קטע נבחר

מהפך: ועדה בית ספרית תקבע התאמות ללקויי למידה

משרד החינוך חוסך כסף להורים: מסמך הנחיות חדש קובע כי ועדה בית ספרית תוכל לאשר ללא אבחון תוספת זמן ללקויי למידה וכן היבחנות באמצעות מחשב. בשלב ראשון ייכללו בשינוי תלמידי כיתות י' ובהמשך הוא ייושם בשאר השכבות

משרד החינוך מפרסם היום (ה') מסמך הנחיות החדש בנושא התאמות לתלמידים עם לקויות למידה. כעת יוכלו תלמידים לקבל תוספת זמן, ולהיבחן באמצעות מחשב, ללא אבחון מקצועי חיצוני, אלא על ידי ועדה בית-ספרית שתקבע זאת. מסמך ההנחיות ייכנס לתוקף כבר בשנת הלימודים הנוכחית, ויחול בשלב הראשון על תלמידי כיתות י', ובהמשך ייושם בכל המערכת.

 

עוד בחדשות:

השר אהרונוביץ': "ייתכן שיהיו עוד פיגועים"

ח"כ גטאס: "כאפייה זה סמל - לא התססה"


 

לפי ההנחיות החדשות, במקרים שבהם התלמידים יהיו זקוקים להתאמות נוספות כמו הקראה או הכתבה, היבחנות בעל פה או מבחן מותאם, תבחן הוועדה הבית-ספרית את נחיצות ההתאמה, ולפי שיקול דעתה תאשר אותה, או לחלופין תפנה את התלמיד להמשך טיפול הכולל אבחון מקצועי.

 

במקרים חריגים, מעבר ל-10% מכלל השכבה, הטיפול יועבר לדיון בוועדה המחוזית. במשרד החינוך מציינים כי עד כה הורים שסברו כי ילדיהם זקוקים להתאמות של תוספת זמן או היבחנות באמצעות מחשב שלחו אותם על דעת עצמם או לאחר התייעצות עם גורם חינוכי לאבחון דידקטי. הדבר היה כרוך בהוצאה כספית לא מבוטלת. במתווה החדש, ועדה בית-ספרית תבצע כאמור מעקב ותצפיות אחר תפקוד התלמידים, ובמידת הצורך תינתן לתלמיד תוספת זמן או תתאפשר היבחנות באמצעות מחשב.

 

הוועדה הבית ספרית תורכב ממגוון מורים של המקצועות השונים, יועץ פסיכולוגי ורכז/ת השכבה. במשרד החינוך אומרים כי הם נותנים אמון במורים ובצוות החינוכי, וכי משרד החינוך יפקח על הנתונים. במידה ותימצא כיתה ובה אחוז גבוה של תלמידים עם ההקלות שניתן לתת ללא אבחון - הדבר יבדק.

 

במשרד החינוך מציינים כי בעבר צוותי החינוך נדרשו תוך חודשים ספורים לגבש חוות דעת על התלמיד. במתווה החדש, לדבריהם, "תלמידי כיתה י' אינם ניגשים לבחינות הבגרות, כך שהדבר מאפשר פינוי זמן ללמידה, והמורים יוכלו לבצע מעקב מעמיק וקפדני אחר הקשיים התפקודיים של התלמיד. תהליך התיעוד של צוותי החינוך יאפשרו לזהות את סגנון הלמידה, את תפקודיו, את הצלחותיו ואת קשייו של התלמיד ולהכיר את אופני הסיוע שניתנו לו, את התהליך שעבר ואת אופני ההיבחנות".

 

תהליך התיעוד יהיה ממושך, יתבצע על ידי כמה מורים ויהווה את הבסיס לדיונים בוועדות הבית-ספריות, ולהגשת הבקשות להתאמות בדרכי ההיבחנות לוועדות התאמה מחוזיות, לקראת בחינות הבגרות החיצוניות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים