שתף קטע נבחר

ארצות הברית: "הריסת בתים מזיקה לשלום"

צווי הריסה הוצאו למשפחת הפלסטיני שביצע את ניסיון ההתנקשות ביהודה גליק, ולמשפחתו של מבצע פיגוע הטרקטור בירושלים במהלך מבצע צוק איתן. כתב אישום הוגש נגד נער יהודי שהשליך אבנים לעבר נהגים ערבים

בני משפחותיהם של חלק מהפלסטינים שהיו מעורבים בגל הפיגועים האחרון, קיבלו צווי הריסה לבתיהם. הצווים נמסרו במסגרת המדיניות להריסת בתים מהירה, ובעקבות החלטה שהתקבלה בדיון ביטחוני שראש הממשלה בנימין נתניהו כינס בלשכתו, בהשתתפות גורמים משפטיים.

 

אחרי הדיון הורה נתניהו על קידום הרס בתי מחבלים, בהם של אלה שביצעו את הפיגועים בתל אביב ובגוש עציון. בחלק מהצווים, אשר חולקו על ידי פיקוד העורף, מדובר בהריסת חלקים מסוימים בבתים.  

הבית באבו טור של משפחת המחבל שירה ביהודה גליק ()
הבית באבו טור של משפחת המחבל שירה ביהודה גליק

הבית של משפחת אל-השלמון בחברון. נערכו מדידות לפני הריסה ()
הבית של משפחת אל-השלמון בחברון. נערכו מדידות לפני הריסה

צווי הריסה ניתנו עד כה למשפחתו של מוחמד ג'עאביס מג'בל מוכבר במזרח ירושלים, שביצע את פיגוע הטרקטור במהלך מבצע צוק איתן, והבוקר ניתן צו למשפחתו של מועתז חיג'אזי באבו טור במזרח העיר, שניסה להתנקש ביהודה גליק.

 

בנוסף נערכו מדידות לפני הריסה לביתו של נור א-דין חאשיה במחנה הפליטים עסכר בשכם, שביצע את פיגוע הדקירה השבוע בתחנת הרכבת בתל אביב, לקראת הריסת חלק מהבית של משפחתו. מדידות נערכו גם בביתו של מאהר אל-השלמון שביצע את פיגוע הדריסה והדקירה ליד אלון שבות. בני משפחתו כבר פינו את ביתם בחברון מחשש להריסתו.

 

בממשל האמריקני מתנגדים למדיניות הריסת בתים של מחבלים. דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי אמרה היום: "אנחנו מאמינים שהריסת בתים לשם ענישה מזיקה לנושא השלום ומחריפה את המתח". היא התייחסה גם לפגישה שהייתה היום בירדן ונשאלה מדוע לא התקיימה פגישה מרובעת בהשתתפות נתניהו ואבו מאזן, יחד עם המלך עבדאללה וקרי. "המנהיגים עצמם צריכים להחליט אם להיפגש. זו לא הייתה התוכנית. ברור שיש מתח בשטח. אני לא מודעת לכך שעלה נושא של פגישה מרובעת. אנחנו מודאגים מהמתיחות בירושלים וברחבי ישראל".

 

"הם עושים פיגועים, נעשה גם להם"

על רקע ההסלמה הנמשכת בעיקר בירושלים, הגישה היום פרקליטות מחוז ירושלים כתב אישום נגד נער יהודי בן 14 שיידה אבן על רכב שבו נהג ערבי כנקמה על רצח החייל אלמוג שילוני.

 

על פי כתב האישום, לפני שלושה

 ימים ולאחר ששילוני נפטר מפצעיו, הנער ושלושת חבריו הקטינים החליטו ליידות אבנים לעבר כלי רכב ובו נהג ערבי. בשעה אחת בלילה הלכו הארבעה לתחנת הדלק פז בשכונת קרית מנחם בירושלים, ושוחחו ביניהם. "הם עושים פיגועים, בואו נעשה גם להם", אמר אחד מהם, והשני השיב "וואי, הנה ערבי במיניבוס", וגם "הם עושים לנו דברים כאלה, נעשה גם להם".

 

כאשר הגיעה למקום מונית ובה נהג ערבי, אחד הקטינים צעק לעבר הנהג "מוות לערבים", וזרק אבן לעבר המונית. על פי כתב האישום, לאחר מכן עבר במקום טרנזיט נהוג על ידי נהג ערבי. הנער והקטינים האחרים הרימו אבנים ורצו לעבר הטרנזיט, והאבן שזרק הנאשם לעבר הרכב פגעה בו מאחור.

 

בכתב האישום נטען כי הקטין "זרק עם אחרים אבנים לעבר בני אדם בנתיב תחבורה בכוונה לפגוע בנוסע או בכלי תחבורה ולסכן את בטיחותו, בדרך שיש בה כדי לפגוע בשימוש החופשי והבטוח של הנתיב או בבטיחותו של הנוסע". הנער מואשם בסעיף של סיכון חיי אנשים במזיד בנתיב תחבורה.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים