שתף קטע נבחר

הוסרו הגבלות גילאי המתפללים בהר הבית; קרי בירדן: לשמור על הסטטוס קוו

רגע של מבחן לכוחות הביטחון לאחר שהמשטרה החליטה כי לראשונה זה חודשיים לא יוטלו הגבלות על גיל המתפללים בתפילות יום השישי. ההחלטה התקבלה בתום הפגישה המשולשת בירדן בין נתניהו, המלך עבדאללה ומזכיר המדינה ג'ון קרי

אחרי שבועות של הסלמה סביב הר הבית החליטה אמש (יום ה') המשטרה על הסרת המגבלות על גילאי המתפללים בהר הבית לראשונה זה חודשיים. גם מחסומי הבטון שמנעו מעבר מעיסאוויה לגבעה הצרפתית הוסרו. ההחלטה התקבלה בתום הפגישה המשולשת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, עבדאללה מלך ירדן ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שנמשכה יותר משלוש שעות. 

 

בחודשיים האחרונים החליטו מפקדי המחוז כי הכניסה לתפילות יום השישי בהר תותר רק לגברים שגילם מעל 40 או 50. זאת לאור מידע מודיעיני על כוונה של צעירים ערבים להפר את הסדר. מפקד המחוז החדש, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, החליט בסיום הערכת המצב כי כניסת המתפללים והביקורים יתקיימו ללא הגבלות.

 

תושבי הגבעה הצרפתית התלוננו על המהלך משום שהבוקר התפרעו צעירים ערבים מהשכונה וזרקו אבנים לעבר כוחות ביטחון שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. "היה גז מדמיע היום בכל השכונה", אמר תושב המקום. "נותנים להם פרס. אני לא מבין את המדיניות הזאת. חוזרים על טעויות העבר".

המלך עבדאללה, נתניהו וקרי בעמאן, אתמול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המלך עבדאללה, נתניהו וקרי בעמאן, אתמול(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

יש לציין כי כניסה נוספת לעיסאוויה, הקרובה לאוניברסיטה העברית, חסומה כבר כמה שבועות. במשטרת מחוז ירושלים דחו את הטענות וגורם במשטרה הסביר כי ההנהגה המקומית, יחד עם התושבים, פנו למפקד המרחב באמצעות היועץ לענייני ערבים וביקשו לפתוח את החסימה תוך שהם לוקחים אחריות על מפרי הסדר הצעירים. ההנהגה התחייבה שלא לאפשר הפרות סדר ומפקד המחוז נעתר לבקשתם והבהיר שאם יהיו הפרות סדר, הכניסה לשכונה תיחסם שוב.

 

את הפסגה יזם קרי, שבישל אותה במגעים שקיים בימים האחרונים. קדמה לפגישה המשולשת פגישה בארבע עיניים בין נתניהו לבין קרי ובין נתניהו לבין המלך עבדאללה. אתמול בבוקר התקיימה פגישה בין קרי לבין אבו מאזן שנערכה בארבע עיניים. לשיחה המשולשת הצטרף גם בטלפון נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. אבו מאזן לא הוזמן לפגישה עם נתניהו והמלך עבדאללה. דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי אמרה כי מלכתחילה לא דובר על האפשרות שאבו מאזן ישתתף במפגש הזה. קרי אמר במסיבת עיתונאים בעמאן כי "זה לא הרגע הנכון והתנאים אינם מתאימים כרגע ששני הצדדים ייפגשו בשלב הזה". 

 

קרי אמר בתום הפגישה כי "יש מחויבויות מצד האחראים בהר ומצד ישראל שיינקטו צעדים כדי להימנע מפרובוקציות ושמירה על הסטטוס-קוו. צריך לבצע אותם בשקט ובמהירות. אני משוכנע שהדברים יתבצעו, אבל אני יודע שזה לא יקרה בין לילה. לא כולם ישתנו ברגע אחד, אבל המנהיגות מחויבת להחזרת השקט לאזור. נסיעתו של נתניהו לכאן, המחויבות של עבדאללה לארח אותנו, והזמן שהשקענו בפגישה מוכיחים שכולם מעוניינים בשקט ולא לדרדר עוד יותר את המצב". קרי ציין לטובה את ראש הממשלה ואמר כי "נתניהו הביע את התחייבותו לשמור על הסטטוס קוו בהר הבית. כל המנהיגים, ובמיוחד נתניהו, הראו נכונות לשים סוף לסכסוך בין ישראל לפלסטינים ולהתקדם במשא ומתן".

 

גיבוי לנתניהו: "לא להגיב כשאנשים נדרסים?"

בתשובה לשאלה האם הוא מאמין שנתניהו יעמוד בהתחייבותו אמר קרי כי התרשם שלנתניהו יש דאגה עמוקה מהסלמה. "איך אתה יכול להיות ראש ממשלה כשאנשים נדרסים למוות בתחנות ולא להגיב? איך אתה יכול להיות ראש ממשלה כשמישהו נדקר ברחוב ונהרג ולא להגיב? עכשיו זה המבחן, גם עבור הנשיא עבאס. אני מאמין שראש הממשלה הגיע לכאן כי הוא מודאג ונתן הצהרות חזקות. זה מחייב מנהיגות לעשות את השינוי".

הסרת הבטונדות שחסמו את המעבר מעיסאוויה לגבעה הצרפתית, אמש ()
הסרת הבטונדות שחסמו את המעבר מעיסאוויה לגבעה הצרפתית, אמש

לא השתתף בפגישה המשולשת, אך נפגש עם קרי. אבו מאזן ומזכיר המדינה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לא השתתף בפגישה המשולשת, אך נפגש עם קרי. אבו מאזן ומזכיר המדינה(צילום: AFP)

 

"גם המלך עבדאללה הסכים שיש לנקוט צעדים כדי לשמור על השקט בהר", המשיך קרי בדבריו. "ההוכחה היא במעשים. בפגישה גם דנו במחויבות של כל אחד מאיתנו בעליית הקיצוניים באזור. התקשרנו לא-סיסי כדי שיביא את הצד שלו במאבק. הייתי במצרים לפני כמה שבועות ולא-סיסי ולי הייתה שיחה ארוכה על הפעולות שצריך לנקוט נגד הטרור. הוא התחייב בפניי, שלא רק שהוא מחויב למאבק בטרור אלא הוא מוכן, במילים שלו, לעשות הכול כדי לקדם את השלום בין ישראל לפלסטינים. זו הייתה שיחה חשובה כדי לקדם את הביטחון האזורי. דיברנו על איך הצדדים צריכים להתקדם והסכמנו שיש להמשיך לפעול כדי לחדש את השיחות". על פגישתו עם אבו מאזן סיפר קרי כי הנשיא הפלסטיני הבהיר את המחויבות שלו להימנע מאלימות וציין כי יעשה הכול כדי להשליט רוגע ולא להסלים את המצב.

 

בפגישה הדגיש נתניהו שיש להרגיע את הרוחות ולהשיב את השקט על כנו. הגורם ציין כי נתניהו שוחח בנפרד עם המלך ועם קרי. לדברי הגורם, נתניהו אמר כי אם רוצים שהאלימות תיפסק, יש להפסיק את ההסתה שמלבה את האלימות, בעיקר בהובלת גורמים איסלאמיים קיצוניים וגורמים רשמיים ברשות הפלסטינית. בנוסף, ראש הממשלה הבהיר כי תהליך מדיני הוא חשוב, אך לא יכול להיות בכפיפה אחת עם הסתה נגד ישראל. השלושה, כך על פי הגורם, דנו גם בסוגיית איראן.

 

  

שר החוץ הירדני נאסר ג'ודה אמר כי בפגישה בין המלך עבדאללה לנתניהו "דנו על כמה נושאים כולל האירועים בירושלים והמקומות הקדושים לאור מה שקרה בתקופה האחרונה וגרם לחוסר יציבות באזור. המלך הסביר את עמדת ירדן שחשוב לשמור על הסטטוס קוו ולא להפר אותו".     

 

מאז שהחל גל הפיגועים בארץ ובעקבות העימות שהחריף סביב הר הבית, המלך עבדאללה התבטא בחריפות כמה פעמים כלפי ישראל, בחודש אוקטובר האחרון אמר המלך כי "יש קיצוניות איסלאמית, אבל יש גם קיצוניות ציונית. הישראלים רוצים כל חמש דקות להרוג את ילדינו בעזה ובירושלים". בהזדמנות נוספת אמר המלך כי ישראל עלולה להצית סכסוך דתי באזור. אחרי שהר הבית נפתח למבקרים יהודים בתחילת החודש, נאם המלך בפרלמנט הירדני. ואמר כי "ירושלים היא פיקדון שמסור בידינו".

 

בשבוע שעבר השיבה ממשלת ירדן את שגרירה בישראל להתייעצויות, במחאה על מה שכונה "ההסלמה הישראלית הגוברת וחסרת התקדים בהר הבית וההפרות הישראליות החוזרות ונשנות בירושלים". יום לאחר מכן נתניהו שוחח עם המלך, והבטיח לו כי ישראל מחויבת לסטטוס קוו בהר הבית ולא תשנה אותו.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 13/11/2014 22:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הפגישה המשולשת בעמאן, אתמול
צילום: EPA
מומלצים