שתף קטע נבחר

כ-1,500 הפגינו באום אל פחם, עשרות חצו את גדר ההפרדה בקלנדיה

ברקע המתיחות סביב הר הבית, נערכה בעיר הערבית הפגנה בהשתתפות ח"כים ערבים ובכירים מהמגזר. "נקריב את חיינו למען אל-אקצה", צעקו המפגינים. קודם לכן חצו פלסטינים מקלנדיה את הגדר ושבו על עקבותיהם לאחר זמן קצר. כ-100 פלסטינים חסמו את הכביש בחיזמה, ומאות הפגינו גם בכפר קרע ובחברון

כ-1,500 בני אדם הפגינו בצהריים (יום ו') באום אל פחם במחאה על הרג הצעיר חיר חמדאן בידי שוטרים בכפר כנא ועל רקע המתיחות בהר הבית. בהפגנה השתתפו גם חברי הכנסת ג'מאל זחאלקה וחנין זועבי (בל"ד), עפו אגבאריה (חד"ש) וכן ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית השייח ראאד סלאח. מוקדם יותר חצו עשרות פלסטינים את גדר ההפרדה באזור קלנדיה, זאת בעקבות קריאה של פעילים מהוועדות העממיות להגיע לבירה. לאחר זמן קצר שבו הפלסטינים לשטח הרשות הפלסטינית.

 

באירוע אחר, כ-100 פלסטינים חסמו את הכביש בכיכר חיזמה בכניסה לירושלים. לוחמים של משמר הגבול וצה"ל פיזרו את המפגינים. בכפר קרע הפגינו מאות תושבים במחאה על המתרחש במסגד אל-אקצה. בחברון הפגינו כ-300 פלסטינים שהבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל ומג"ב. 

 

יותר מאלף הפגינו באום אל פחם (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
יותר מאלף הפגינו באום אל פחם(צילום: מוחמד שינאווי)

ההפגנות באום אל פחם החלו בתום תפילות יום השישי ואורגנו על ידי גופים פוליטיים מטעם המפלגות הערביות ועל ידי הוועדה העממית בעיר. אלה מבקשות להמשיך במאבק עד להגשמת מטרותיהן. 

 

אחד ממארגני הפעילות בקלנדיה אמר ל-ynet כי כ-150 פעילים הגיעו לגדר הסמוכה לשם ובידיהם גשרים מאולתרים. באמצעותם חצו את הגדר. במקביל חתכו חלקם את הגדר המרושתת שנמצאת ליד שדה התעופה עטרות ונכנסו לשטח.

 

הפעיל אמר כי הפלסטינים הצליחו להפתיע את הצבא שלא היה ערוך בצד השני של הגדר. לדבריו, הם שהו במקום כמה דקות ושבו על עקבותיהם. "מבחינתם זו מחאה נגד גדר ההפרדה והמניעה מתושבי הגדה להגיע לירושלים", הסביר.

 
הפגנות ליד ירושלים הבוקר ()
הפגנות ליד ירושלים הבוקר
 

הפעילים ניסו להטעות את הכוחות וקראו ברשתות החברתיות לצאת צעדה מקלנדיה. פעולת חציית הגדר הייתה חשאית כדי שלא ימתינו להם כוחות. מדובר בשיטה ידועה של הוועדות העממיות כדי לנסות ולהטעות. מדובר באירוע תודעתי ומחאתי.  

 

המתיחות בבירה נמשכת אף שאחרי שבועות של הסלמה סביב הר הבית החליטה המשטרה להסיר את המגבלות על גילאי המתפללים במקום, לראשונה זה חודשיים. גם מחסומי הבטון שמנעו מעבר מעיסאוויה לגבעה הצרפתית הוסרו. ההחלטה התקבלה בתום הפגישה המשולשת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, עבדאללה מלך ירדן ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שהתקיימה בירדן.

רכב צבאי עם דגל פלסטיני בחיזמה ()
רכב צבאי עם דגל פלסטיני בחיזמה
  

בחודשיים האחרונים החליטו מפקדי המחוז כי הכניסה לתפילות יום השישי בהר תותר רק לגברים שגילם מעל 40 או 50. זאת נוכח מידע מודיעיני על כוונה של צעירים ערבים להפר את הסדר. מפקד המחוז החדש, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, החליט בסיום הערכת המצב כי כניסת המתפללים והביקורים יתקיימו ללא הגבלות.

 

במהלך ההפגנה באום אל פחם צעקו המשתתפים: "נקריב את חיינו למען אל-אקצה והשאהיד חיר חמדאן", "אל-אקצה קו אדום", "ממשלת ישראל ממשלה טרוריסטית", "המשטרה מעסיקה פושעים ורצחנים", "אבו מאזן בוגד בעמו", "נתניהו יא פחדן".

 

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)

ההפגנה באום אל-פחם (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
ההפגנה באום אל-פחם(צילום: מוחמד שינאווי)
 

שאקר מחאג'נה תושב המקום אמר: "זאת תחילת הדרך, המאבק שלנו יימשך עד שתפסיק ממשלת ישראל לפגוע במסגד אל-אקצה של המוסלמים. הם צריכים להבין שאם ימשיכו באותה התנהגות - כך נתחזק יותר. השוטרים, כלי הנשק והרימונים לא ירתיעו אותנו. אנחנו מוכנים למות כשאהידים למען אל-אקצה".

 

הוא הוסיף ותקף את משטרת ישראל שלדבריו מעסיקה פושעים. "ראינו איך רצחו תושב כפר כנא והמשיכו לעבוד כרגיל, כאילו לא עשו כלום", אמרה. "זאת אומרת שממשלת ישראל והמשטרה מעודדים רצח אזרחים ערבים במדינה, אבל דמנו לא פחות יקר מדם היהודים".

 

מפגין נוסף, עלאא מחאמיד, הסביר: "אם המשטרה וממשלת ישראל מצפים מהחברה הערבית לשתיקה, אז הם חושבים בצורה לא נכונה. פגיעה במסגד אל-אקצה והרג אזרחים ערבים גורם להרבה צעירים לצאת לרחובות, לחסום כבישים ולזרוק אבנים. אין לצעירים מאבק אחר חוץ מזה".

 

מחאמיד מחה גם הוא על התנהלות המשטרה: "תמיד המשטרה אומרת, 'צעירים ערבים מתפרעים', אבל את ההתפרעויות שלהם אף אחד לא מגנה. מאז המקרה בכפר כנא אין לנו חשק לראות אף שוטר. בשבילנו הם אויבים, לא שומרי חוק".

 

ח"כ חנין זועבי אמרה בהפגנה: "אנו דורשים להדיח את יחידת המשטרה שרצחה את תושב כפר כנא ולהדיח גם את השר לביטחון פנים. אומרים שאנחנו מחבלים, אבל אנחנו יוצאים במטרה להיאבק, לא קוראים לאלימות אלא קוראים לצדק. אנחנו קוראים להיאבק נגד העוול וגאים בכל הצעירים בכל מקום, כפר כנא, נצרת, כפר יאסיף". 

 

יו''ר סיעת בל"ד, ח"כ גמאל זחאלקה, השתתף בהפגנה בכפר קרע. ''אל-אקצה הוא מציאות מוחשית, ואילו בית המקדש קיים באגדה", אמר חבר הכנסת. "כל ניסיון לפגוע באל-קצה יביא לתבערה רבתי. מי שאכן רוצה רגיעה, צריך לאפשר תפילה וצריך להפסיק כניסה של פירומנים ופרובקטורים למינהם לאל-אקצה".

 

הפגנ בחברון ירו כוחות הביטחון כדורי גומי ואמצעים לפיזור הפגנות לעבר 300 מפגינים פלסטינים, שיידו אבנים והבעירו צמיגים לעבר כוחות צה"ל ומג"ב במקום. 

 

השר לביטחון פנים בניסיונות הרגעה

היום נפגש השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' בכפר כנא עם ראש המועצה מוג'אהד עואודה ועם סגנו וביקש מהם לקרוא להרגעת השטח ולהפסקת העימותים. אהרונוביץ' הדגיש כי לא יאפשר הפרות סדר ופגיעה בשוטרים בתחומי הכפר ומחוצה לו. 

לאחר הפגישה קיים השר הערכת מצב עם מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב זוהר דביר, ועם קצינים בכירים וביקש מהם להמשיך לפעול בנחישות, תוך גילוי איפוק ושיקול דעת.

  

ובתוך כך, משטרת ירושלים דיווחה על שני פלסטינים שמסרו הודעות כוזבות למשטרה בשני מקרים נפרדים, ובדו מלבם ניסיונות חטיפה בידי ישראלים. אחד מהם, תושב ואדי ג'וז בן 50, טען כי שלושה יהודים התקיפו אותו וניסו להכניסו בכוח לרכב, אך עדותו וניסיונות השחזור של המעשה סייעו להפרכת תלונתו.

 

השני, צעיר כבן 19 מיאטה שליד חברון, טען כי שלושה מתנחלים הכניסו אותו למכוניתם והכו אותו, ובהמשך השליכו אותו ונמלטו. המשטרה פתחה בסריקות אך כשעימתו אותו עם גרסאותיו הסותרות לסיפור, הוא הודה כי מדובר בתלונת שווא. לגבי שני המקרים טוענים במשטרה כי חומר החקירה יועבר לפרקליטות לצורך הגשת כתבי אישום נגדם.

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים ויואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד שינאווי
מפגינים באום אל פחם
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים