שתף קטע נבחר

סולחה בין גנץ לראש השב"כ: 'המחלוקות לובנו'

אחרי 3 ימים של חילופי האשמות בין הצבא לשב"כ על שאלת ההתרעה לפני "צוק איתן", נפגשו הרמטכ"ל גנץ וראש השב"כ יורם כהן, ובהמשך פרסמו צה"ל והשב"כ הודעה משותפת: "ההדורים יושרו". גורמים ביטחוניים: "גם במהלך הוויכוח, שיתוף הפעולה נמשך ללא הפסקה"

ראש השב"כ יורם כהן והרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ קיימו היום (ו') פגישת פיוס. כך דווח בערוץ 10. הם נפגשו כדי ליישר את ההדורים על רקע הקרע בין הארגונים, בעקבות הטענות בשב"כ מוקדם יותר השבוע כי אנשיו התריעו כבר בינואר השנה על היערכות של חמאס למלחמה ביולי - טענות שנדחו בתוקף על-ידי בכירי צה"ל והדרג המדיני.

 

זמן קצר אחרי פרסום דבר הפגישה, פרסמו צה"ל והשב"כ הודעה משותפת שלפיה גנץ וראש השב"כ נפגשו היום בביתו של הרמטכ"ל: "בשיחה לובנו המחלוקות ויושרו ההדורים בין השניים", נכתב בהודעה, "בשיחה סוכם על מהלכים להעמקת שיתוף הפעולה בין הארגונים למען ביטחון מדינת ישראל". גורמים ביטחוניים הדגישו שלמרות המחלוקות בין הצדדים שקיבלו ביטוי פומבי, ושלדבריהם נגעו "בעיקר לקרבות אגו וקרדיט", בדרגי השטח והמטה נמשכה כל העת סביב השעון העבודה המשותפת בין השב"כ לצבא, בכל הגזרות.

רכבו של ראש השב"כ בביתו של גנץ (צילום: ערוץ 10) (צילום: ערוץ 10)
רכבו של ראש השב"כ בביתו של גנץ(צילום: ערוץ 10)

כהן יוצא מהפגישה (צילום: ערוץ 10) (צילום: ערוץ 10)
כהן יוצא מהפגישה(צילום: ערוץ 10)

אמש, לאחר שכבר היה נראה כי העימות בין השב"כ לצה"ל נרגע, נחשפה עוד תקיפה ישירה של ראש השב"כ נגד התנהלות צה"ל, כשהפעם על הכוונת הרמטכ"ל עצמו. במכתב לגמלאי השב"כ שהגיע לידי רביב דרוקר בערוץ 10 כתב ראש השב"כ: "הרמטכ"ל שיגר לראש הממשלה ולשר הביטחון מכתב חריף, שבו הועלו טענות קשות ביותר וחסרות בסיס נגד הארגון. אנו דוחים טענות אלה מכל וכל".

הרמטכ"ל גנץ וראש השב"כ כהן (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
הרמטכ"ל גנץ וראש השב"כ כהן(צילום: עמית שאבי)

כהן שחתם במכתב לגמלאי הארגון בראשי התיבות של שמו י"כ, כתב: "אנחנו עומדים מאחורי כל הדברים שנאמרו על-ידי אנשינו באותה כתבה של עובדה. הם מדויקים ומשקפים את תמונת המציאות ואת השתלשלות האירועים הנכונה. המידע שנמסר בכתבה אמין ומגובה באסמכתאות".

 

לאחר מכן הוא גם מחריף את הטון כלפי צה"ל וטוען שהעימות הוא תוצאה של התנהלות צה"ל: "הדרך והמסרים שבהם בחר צה"ל להציג את התייחסותו לדברים מבלי ששמע אותם או צפה בתוכנית הם אלו שהובילו לחילופי הדברים הקשים ולעימות הקשה שהתגלה".

 

אתמול התבטא ראש הממשלה בנימין נתניהו לראשונה בפומבי בנושא ואמר: "שיתוף הפעולה בין לצה"ל לשב"כ הוא נדבך יסוד בביטחון הלאומי שלנו. שיתוף הפעולה הזה הניב תוצאות משמעותיות ב'צוק איתן'. הוא הציל חיים רבים. אני אחראי ששיתוף הפעולה הזה יימשך, כי ביטחון אזרחי ישראל עומד מעל לכל מחלוקת".

 

כתב "ידיעות אחרונות" יוסי יהושוע הביא אתמול בבוקר את המכתב ששלח גנץ לנתניהו בעקבות התחקיר שפורסם בתוכנית "עובדה" בערוץ 2 שהצית את האש בין שני גופי הביטחון וראשיו. "שיתוף הפעולה של השב"כ עם תוכנית הטלוויזיה המאדיר את הארגון תוך הכפשת הדרג

המדיני, הוא שבר מוסרי ואתי".

 

בשירות הביטחון הכללי הבהירו כי "ידיעות שהופצו על ידי שב"כ החל מינואר 2014 הצביעו על תחילת הערכות ואימונים של חמאס לקראת עימות אפשרי עם ישראל. ראוי להדגיש כי בשום שלב לא טענו אנשי השב"כ, ובכלל זה המרואיינים לכתבה בתוכנית 'עובדה', כי שב"כ העביר לאור ידיעות אלו, התרעה למלחמה מול חמאס ביולי. החל מסוף אפריל 2014, בעקבות מידע חדש, הופצה על ידי שב"כ התרעה על כוונות חמאס להוציא לפועל פיגוע גדול אשר עלול להוביל למערכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
הרמטכ"ל הגנץ וראש השב"כ יורם כהן
צילום: עמית שאבי
מומלצים