שתף קטע נבחר

החרדים מבהירים: לא נסייע לנתניהו או ללפיד

בסיעות החרדיות לא ממהרים להושיט יד לראש הממשלה נתניהו, לנוכח המצוקה הקואליציונית. "אם ניכנס לממשלה נציל את לפיד והוא יעלה בסקרים", אומר ח"כ משה גפני

בסיעות החרדיות רואים מהאופוזיציה את המתרחש בממשלה ולא מתכוונים להיות קרש ההצלה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, או של שר האוצר יאיר לפיד. "אם ניכנס לממשלה נציל את לפיד והוא יעלה בסקרים. עד היום הוא כישלון מוחלט", אמר ח"כ משה גפני מיהדות התורה, בכנס שנערך הערב (א') ביישוב ניר עציון.

 

ח"כ משה גפני. לא לקואליציה (צילום: מתי אלמליח) (צילום: מתי אלמליח)
ח"כ משה גפני. לא לקואליציה(צילום: מתי אלמליח)

המבוכה סביב חוק הלאום, חוק ההסדרים ואישור התקציב, לא גרמו לאנשי הסיעות החרדיות לרצות להיות חלק הממשלה, נהפוך הוא. בשבועות האחרונים ניהל איתם נתניהו מגעים ורמז שהם השותפים הטבעיים ואף בדק אפשרות שיצטרפו לממשלתו. במציאות הכול היה אחרת כאשר חוקי הגיוס (שוויון בנטל) והגיור עברו למורת רוחם של החרדים, שחלקם ציפו שנתניהו יסכל את היוזמות שפועלות לרעתם.

 

"מבחינה פוליטית, אסור לחרדים להיכנס לממשלה בשלב כזה", ח"כ גפני. "במצב כזה, אנחנו נציל את יאיר לפיד מהתרסקות. ברגע שהחרדים יכנסו לממשלה, הוא יעלה בסקרים". עמדה דומה הציג גם יו"ר ש"ס אריה דרעי. "לא ניתן לאף אחד להשתמש בנו", אמר דרעי בהמשך לדיווחים על המהומה בקואליציה. "דעתנו היא שחייבים ללכת לבחירות. אין הצעה ממשית ורצינית על השולחן".

 

לפיד ונתניהו. התקציב כמבחן אמון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לפיד ונתניהו. התקציב כמבחן אמון(צילום: רויטרס)

מוקדם יותר התחוללה סערה כאשר ההצבעה על חוק הלאום בוועדת שרים לחקיקה הורדה מסדר היום על ידי שרת המשפטים ויו"ר הוועדה, ציפי לבני, שטענה כי זו הצעה מסוכנת שמוטב להסירה מסדר היום. לבני הוסיפה כי קיימות הצעות חוק דומות, ובעתיד יגובשו לגביה הסכמות באמצעות ועדה משותפת. "לא אוותר על הדמוקרטיה", הסבירה לבני את החלטתה. "אמשיך להילחם כדי שישראל תהיה גם מדינת העם היהודי וגם דמוקרטית. זה הבסיס של הציונות, כך נקבע במגילת העצמאות וכך יהיה"

 

בעקבות המהלך הוציא ראש הממשלה נתניהו הודעה: "מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. זהו נושא עקרוני וחשוב לעתידו של העם היהודי במדינת ישראל". בבוקר אמר ראש הממשלה כי הצד היהודי של המדינה בא לידי ביטוי בהיותנו מדינת הלאום האחת והיחידה של העם היהודי - בדגל, בהמנון, בזכותו של כל יהודי לבוא הנה. האיזון הדמוקרטי ליהודי הוא דבר שמתבקש, גם כדי לאזן את מערכת המשפט שלנו, שמכירה בהחלט בצד הדמוקרטי, ועכשיו תצטרך גם להכיר בצד של היותנו מדינת הלאום של העם היהודי".

 

מחלוקת נסובה גם סביב חוק ההסדרים, שעה שבליכוד לא ששים להעבירו במתכונתו הנוכחית

 וגרמו למורת רוח בקרב שרי יש עתיד, ובראשם שר האוצר יאיר לפיד ושרת הבריאות יעל גרמן."לפיד הגיש חוק הסדרים רזה בצורה מאוד משמעותית שעבר בממשלה ובכנסת בקריאה ראשונה", אמרה גרמן לאולפן ynet. "והנה הפלא ופלא, גורמים בממשלה וכנראה גם ראש הממשלה ויו"ר הכנסת מסרבים להעביר את חוק ההסדרים בדרך שבה הוא צריך לעבור. למעשה, זה המבחן של ראש הממשלה ושל השרים, של הליכוד, של חברי הממשלה - האם פיהם ולבם שווים".

 

במהלך הראיון התייחסה שרת הבריאות גם לאפשרות כי תוקם ממשלה חלופית בראשות לפיד או יצחק הרצוג: "אני לא מאמינה בזה", אמרה גרמן, "אני חושבת שזה לא נכון בשלב הזה".

 

אמש נמסר מלשכת לפיד כי "שר האוצר נחוש להעביר תקציב חברתי לטובת מעמד הביניים והשכבות החלשות, ולצד זה תוכנית דיור רחבה. אם מישהו יפגע בנושאי הליבה הללו, הוא יפרוש מהממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוריה תדמור
ח"כ גפני. לא רצים לשום מקום
צילום: אוריה תדמור
מומלצים