שתף קטע נבחר

נתניהו וליברמן נפגשו במאמץ לפתור המשבר

בפגישה בין ראש הממשלה ליו"ר ישראל ביתנו דנו בגיבוש פתרון למשבר הקואליציוני סביב אישור התקציב וחוק ההסדרים. בכיר ביש עתיד העריך שנתניהו ולפיד ייפגשו אף הם. הוא הבהיר שיש עתיד לא תתנגד לחוק הלאום, "בתנאי שייעשו כמה שינויים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד הערב (יום ב') עם יו"ר ישראל ביתנו השר אביגדור ליברמן ודן עמו בדרכים לפתרון המשבר הקואליציוני סביב אישור התקציב וחוק ההסדרים. גורמים בכירים ביש עתיד העריכו כי בקרוב ניתן יהיה להגיע לפשרה בנושאים שבמחלוקת ולגבש הסכמות. לפי שעה טרם נקבעה פגישה בין נתניהו ליאיר לפיד, אך בכיר ביש עתיד העריך ש"זה יקרה".

 

זמן משבר: המחלוקות שמעיבות על הקואליציה

 

"כבר לפני שלושה חודשים אמרתי בצורה הכי ברורה שקיימות שתי אופציות: או הקואליציה הנוכחית או בחירות", אמר היום ליברמן בפתח ישיבת סיעתו. "אני חוזר ואומר - אני לא רואה שום שינוי דרמטי גם לאחר בחירות. אולי השינוי הדרמטי יהיה אם שלוש המפלגות של המחנה הלאומי - ישראל ביתנו הבית היהודי והליכוד - יגיעו יחד ל-60 מנדטים".

 

 

לפיד אמר היום כי "זה לא הזמן לבחירות ותרגילים קואליציוניים. אני לא מקים שום ממשלה חלופית. הציבור מצפה מאיתנו לאחריות וזה לא הזמן לאינטרסים פוליטיים. אפשר לפתור הכול בשעתיים של דיונים ענייניים. אנחנו צריכים להמשיך ביחד כי זה מה שמדינת ישראל צריכה". כשהגיע לוועדת הכספים להציג את התקציב אמר לפיד כי "חוק ההסדרים שלפניכם הוא אחד הרזים והממוקדים שראה הבית הזה אי פעם".

 

הערב הגיש לפיד ערר למזכירות הממשלה נגד הצעת חוק מימון המשכנתאות בגובה של 90%, שיזמה ח"כ אורלי-לוי אבקסיס מישראל ביתנו. אתמול אושרה ההצעה בוועדת השרים לחקיקה, למרות שמשרד האוצר הגיש חוות דעת שמתנגדת לה.

  

 

מחלוקת חוק הלאום

היום פורסם כי שרת המשפטים ציפי לבני מכינה הצעת חוק שאמורה להוות תחליף ל"חוק הלאום", חוק היסוד שמבקש נתניהו לקדם שמסעיר את הקואליציה ומאיים לפרק את הממשלה. לבני מציעה את "חוק יסוד: מדינת ישראל", ולפי הטיוטה להצעה שהגיעה לידי ynet, הוא כולל כמה שינויים מהותיים בהגדרות. נתניהו שב והודיע בישיבת סיעת הליכוד שיעמוד על כך שהחוק המקורי יעבור.

 

בישיבת הסיעה הביע ליברמן תקווה שהשרה ציפי לבני וראש הממשלה "יידעו להסתדר ולמצוא את הפשרה הנחוצה או את הטונים הנכונים. כרגע ההסלמה בהתבטאויות לא מוסיפה. אני חושב שאנחנו המפלגה היחידה שאין לה אולטימטומים. אנחנו לא מאיימים ומשתדלים לא לריב עם אף אחד".

 

במהלך היום התנהלו מגעים מאחורי הקלעים בין כל הגורמים בקואליציה כדי להגיע להבנות ולסיים את המשבר. ביש עתיד דורשים כמה שינויים בחוק הלאום, ובכיר במפלגה הבהיר כי "אין לנו התנגדות עקרונית לחוק, בתנאי שייעשו כמה שינויים. מנסים לגבש נוסח מוסכם, ואז לא תהיה בעיה".

 

בנוסף פוצצו היום חברי ועדת הכספים של ישראל ביתנו את הדיון שעסק בחוק מע"מ 0, רפורמת הדגל בתחום הדיור של יש

עתיד. בעקבות כך, ובשל חשש ממהלך מפתיע של לפיד, החליט נתניהו לכנס בכירים מהליכוד כדי לדון איתם במשבר. אלא שבשל גל שמועות שגררה הציפייה למפגש הוא ביטל אותו.

  

ביש עתיד התייחסו למחלוקת נוספת - סוגיית הרפורמה במערכת הבריאות שבמסגרתה מבקשת השרה יעל גרמן להטיל מס על תיירות המרפא. גורמים במפלגה מעריכים כי בסוגיה הזו, כמו גם בנושא קק"ל, ניתן להגיע להסכמות. "אין כאן בעיה אמיתית", אמרו. באשר לעיכוב מע"מ 0 ופיצוץ הדיון היום בוועדת הכספים אמרו כי מדובר ב"עז, ריב לשם הריב". בכיר ששוחח עם כל המעורבים במשבר אומר: "אף אחד לא רוצה בחירות, וזה הובהר בשיחות שנערכו במהלך היום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
נתניהו וליברמן. ארכיון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים