שתף קטע נבחר

אירופה: מחויבים לסימון מוצרי ההתנחלויות

מועצת שרי החוץ גינתה בחריפות את הכרזות הבנייה הישראליות במזרח ירושלים וקשרה בין ההתקדמות המדינית לבין שדרוג יחסי אירופה והצדדים

שרי החוץ של האיחוד האירופי גינו אתמול (ב') בחריפות את הכרזות הבנייה הישראליות במזרח ירושלים וטענו כי הן מסכנות את האפשרות שהעיר תשמש בירה עתידית במתווה שתי המדינות. "יש להימנע מפעולות שמעמידות בספק התחייבויות לפתרון מוסכם", אמרו בבריסל.

ביקור שרת החוץ של האיחוד בעזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ביקור שרת החוץ של האיחוד בעזה(צילום: רויטרס)
 

הודעת הסיכום של מועצת שרי החוץ הביעה "צער עמוק והתנגדות נחרצת להפקעת אדמות ליד בית לחם ולהכרזות האחרונות על בניית התנחלויות חדשות בגבעת המטוס, רמת שלמה, הר חומה ורמות, כמו גם לתוכניות ליישב מחדש בדואים בגדה המערבית ולהמשיך בהריסת בתים ופרויקטים אירופיים".

 

השרים הביעו בנוסף דאגה מהמתיחות הגוברת ומהעלייה באלימות בשטח, גינו את התקפות הטרור האחרונות וקראו לצדדים "להימנע מפעולות שיחריפו את המצב באמצעות הסתה, פרובוקציות, שימוש מופרז בכוח או תגובות". האיחוד הדגיש את הנעשה בהר הבית, הכריז כי "כל שינוי בסטטוס-קוו ישפיע לרעה על היציבות", וקרא למנהיגים "לעבוד ביחד כדי לעצור את ההסלמה".

 

האיחוד שב וקשר בין ההתקדמות בתהליך השלום לבין שדרוג היחסים בין אירופה לצדדים, הצהרה שעומדת בניגוד להצהרות שר החוץ אביגדור ליברמן, ולפיהן "מדובר בגישה מוטעית, שגויה ולא תורמת ליציבות, לחיזוק היחסים ולנורמליזציה".

 

סוגיית סימון מוצרי התנחלויות, שנמצאת בבחינת האיחוד האירופי, עלתה אף היא בהודעת שריו, וכללה איום מרומז. "האיחוד מחויב להמשך יישום מלא ואפקטיבי של החקיקה האירופית וההסכמים הנוגעים למוצרים מההתנחלויות", נכתב. "האיחוד מפקח מקרוב על המצב ועל ההשלכות הרחבות ונותר מוכן לנקוט צעדים עתידיים כדי להגן על פתרון שתי המדינות". ניסוח זה, על פי הערכות, כורך את המשך הקיפאון המדיני והבנייה בהתנחלויות להחרפת הצעדים נגד ישראל.

 

דובר משרד החוץ עמנואל נחשון מסר בתגובה לפניית ynet כי "המסקנות מציגות עמדה בלתי מאוזנת ביחס לעימות הישראלי-פלסטיני ובוודאי שאינן מועילות בעת הזו, כאשר רבים מחפשים את הדרך להרגעת המצב ולחידוש התהליך המדיני. מסקנות אלו לא יעודדו את הפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן - אלא להיפך, וככל שהאיחוד האירופי יבין זאת מוקדם יותר - כך ייטב".


פורסם לראשונה 17/11/2014 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים