שתף קטע נבחר

טבח בבית כנסת בירושלים: מחבלים ירו ותקפו בגרזנים, 4 מתפללים נרצחו

פיגוע רצחני בבירה: שני מחבלים ממזרח ירושלים פרצו למתחם בשכונת הר נוף, ירו בנוכחים ותקפו אותם בגרזנים. 4 מתפללים נרצחו, אחד מהם הוא ראש כולל "תורת משה" - הרב משה טברסקי. 8 נפצעו, ארבעה מהם באורח קשה. המחבלים חוסלו בתום קרב יריות עם שוטרים. פרמדיק: "ירו לעברנו. משכתי את הפצוע החוצה. המחבל יצא בריצה ונורה"

טליתות מוכתמות בדם, תפילין ליד מתפללים ירויים, סידורי תפילה שנותרו פתוחים: תפילת השחרית בבית הכנסת בשכונת הר נוף בירושלים הפכה למרחץ דמים. מחבלים חדרו בשעת בוקר לבית הכנסת "בני תורה קהילת יעקב", תקפו את הנוכחים בגרזנים, פתחו בירי ללא הבחנה, ורצחו ארבעה בני אדם. אחד מהנרצחים הוא הרב משה טברסקי, ראש כולל "תורת משה". מסע הלוויה שלו ייצא בשעה 14:00 מישיבת בית התלמוד להר המנוחות.

 

בטבח הבוקר (יום ג') נפצעו שמונה מתפללים נוספים, ארבעה מהם קשה. המחבלים חוסלו בתום קרב יריות עם שוטרים שהגיעו לזירה. שניים מהשוטרים נפצעו, אחד מהם באורח אנוש. הפצועים פונו לבתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק, שם נלחמים על חיי כמה מהם.  

 

ככל הידוע, שני מחבלים ממזרח ירושלים - רסאן אבו ג'מל (27) ובן דודו עודיי אבו ג'מל (22) מג'בל מוכבר, קרובי משפחה של האסיר ג'מאל אבו ג'מאל שהשתחרר כמחווה לאבו מאזן ונעצר לאחרונה - הגיעו למתחם שברחוב שמעון אגסי בבירה חמושים בגרזנים, אקדחים וסכינים. הם תקפו מתפללים בבית כנסת ובישיבה, ונורו למוות דקות ספורות לאחר מכן.

 

טבח בבית כנסת, כותרות נוספות

תיעוד הטבח: קרב יריות בין שוטרים למחבלים

עדויות לטבח: "היה פה ירי מטורף, תופת אש"

חמאס: הפיגוע - תגובה ל"רצח" נהג אגד

דיווח מקומם ב-CNN: ישראלים ופלסטינים נהרגו

דנינו על הטבח: "אין פתרון קסם"

 

"מדובר במתחם ובו כמה חדרים", אמר דובר מד"א זכי הלר. "הפצועים היו מפוזרים בחדרים שונים והפרמדיקים שהגיעו למקום התפרסו בשטח והעניקו להם טיפול רפואי ראשוני. הם פונו במהירות באמבולנסים לבתי החולים". לדבריו, "בהחלט אפשר להגיד שהמראות שם - נפגעים שמוטלים עם טלית ותפילין עליהם - הם קשים ביותר".

 

 
 
פעילות כוחות הביטחון בזירת הפיגוע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פעילות כוחות הביטחון בזירת הפיגוע(צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע בשכונת הר נוף (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
זירת הפיגוע בשכונת הר נוף(צילום: גיל יוחנן)

טלית שנותרה בזירת הטבח ()
טלית שנותרה בזירת הטבח
המחבלים שחוסלו - רסאן ועודיי אבו ג'מל ()
המחבלים שחוסלו - רסאן ועודיי אבו ג'מל
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)
 
עקיבא, פרמדיק מד"א, הוסיף כי כשהגיע למקום הבחין במתפלל עם פציעות דקירה. "הוא אמר 'בפנים יש מישהו שירה'. רצתי לתוך בית הכנסת, היה שם פצוע ירי ששוכב על הרצפה. ניסיתי להעניק לו טיפול, החלו לירות לכיווני וברחנו. משכתי את הפצוע. השוטרים הגיעו והקיפו את הכניסה ואז המחבל יצא בריצה החוצה והם ירו בו. היה פה ירי מטורף. אנשים ברחו מתוך בית הכנסת. ממש תופת של אש".
 
זמן קצר לאחר האירוע הצהיר חמאס כי "מדובר בתגובה לרצח חסן יוסף ראמוני", נהג האוטובוס הפלסטיני שנמצא תלוי במסוף האוטובוסים בהר החוצבים. בהודעה רשמית של הארגון קראו דובריו להמשך "פעולות הנקמה בתגובה לפשעי ישראל המתמשכים במסגד אל-אקצה". ברצועת עזה נורו זיקוקים לאות שמחה, והרמקולים של המסגדים השמיעו קריאות "אללה אכבר".

 

בעקבות הפיגוע הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יכנס בצהריים התייעצות ביטחונית בלשכתו בירושלים. "זאת התוצאה הישירה של ההסתה שמובלת על ידי חמאס ואבו מאזן, הסתה שהקהילה הבינלאומית מתעלמת ממנה בחוסר אחריות", האשים נתניהו. "נגיב ביד קשה לרצח האכזרי של יהודים שבאו להתפלל ונקטלו בידי מרצחים שפלים".

 
כוחות הביטחון בתוך הישיבה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כוחות הביטחון בתוך הישיבה(צילום: רויטרס)
שניים מהשוטרים נפגעו בקרב היריות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שניים מהשוטרים נפגעו בקרב היריות(צילום: רויטרס)
השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' אמר כי מדובר ב"שעת מבחן" והאשים גם את הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בהסתה: "המשטרה עושה את הכול כדי להחזיר את השקט. במערכה הזו הם יובסו ואנחנו נרדוף אחרי כל מחבל". המפכ"ל יוחנן דנינו הודה כי לא ניתן למנוע לחלוטין מעשי טרור שכאלה: "זה לא משהו שאפשר היה לדעת אותו מראש. אני מבין את הזעם, התסכול והכאב, אבל אני אומר - תנו למשטרה לעשות את תפקידה, שאף אחד לא יעז לקחת את החוק לידיים".
 
ראש העיר ירושלים ניר ברקת אמר כי "העיר כואבת ומרכינה ראש ביום קשה זה. מתפללים נטבחו בבית תפילה במרכז ירושלים ברצח נורא באכזריותו. לא נעבור על כך לסדר היום". ברקת קרא לממשלה ולכוחות הבטחון "להקצות את כל הכוחות והמשאבים הדרושים", והוסיף כי "לא ניתן לטרור לנצח. אני מבטיח לתושבי ירושלים שנמשיך להילחם במלוא העוצמה כדי להשיב את השקט לעיר".  

מחוץ לזירת האירוע, הבוקר (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית) (צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)
מחוץ לזירת האירוע, הבוקר(צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית)
 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)
 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

טבח בתפילת שחרית (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
טבח בתפילת שחרית(צילום: גיל יוחנן)

אהרונוביץ' ודנינו בזירת הפיגוע (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אהרונוביץ' ודנינו בזירת הפיגוע(צילום: גיל יוחנן)

ההתקפה הרצחנית התרחשה בשיאה של תקופה מתוחה ואלימה בירושלים, שכללה כמה פיגועים נקודתיים. ההסלמה הביטחונית והחשש הערבי מפני שינוי הסטטוס-קוו בהר הבית הובילה לפגישת הרגעה בירדן בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, המלך עבדאללה ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. במהלך הפגישה, על פי העיתון "אל-חיאת", הזהיר המלך הירדני את קרי כי "התוקפנות הישראלית" בירושלים ובמסגד אל-אקצה עשויה לפגוע במבצע הבינלאומי שמובילה

ארצות הברית נגד ארגון דאעש.

 

ביום ראשון האחרון נדקר בירושלים גבר בן 32 ברחוב הנביאים. האיש, חסיד ברסלב, נדקר בגבו במברג והמשיך ללכת כשהכלי בגופו עד שנתקל בשוטרים. מצבו הוגדר קל עד בינוני. מהמשטרה נמסר כי הדוקר הוא כנראה צעיר ערבי, שנמלט לכיוון שער שכם ולא אותר. 

 

בחודש האחרון בלבד נרצחו עשרה ישראלים בפיגועי טרור שמקורם במזרח ירושלים וביהודה ושומרון - פי 2 ממספר הנרצחים מטרור שמקורו באזורים אלה ב-2013 ו-2012 גם יחד. 

 

במרס 2008 חדר מחבל לישיבת מרכז הרב בשכונת קריית משה בירושלים ופתח באש לעבר תלמידיה. שמונה בני אדם נהרגו באירוע ו-9 נוספים נפצעו. המחבל, עלא הישאם חוסיין אבו דהיים בן ה-26, נהרג על ידי אחד הנוכחים.

 

יואב זיתון, אטילה שומפלבי ומורן אזולאי השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית
מחוץ לזירת האירוע, הבוקר
צילום: הלל מאיר - סוכנות תצפית
מומלצים