שתף קטע נבחר

ראש השב"כ בניגוד לנתניהו: "אבו מאזן לא מעוניין בטרור"

נתניהו האשים את אבו מאזן אחרי הפיגוע בירושלים, אך ראש השב"כ סבור אחרת. גורמים שנכחו בדיון בוועדת החוץ והביטחון אמרו שיורם כהן ציין כי אין מישהו בהנהגה הפלסטינית שקורא לאלימות

חזית נוספת שבה מעורב ראש השב"כ, והפעם נגד ראש הממשלה: גורמים שנכחו בדיון של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת שנערך היום (ג') סיפרו שראש השב"כ יורם כהן הצהיר כי אבו מאזן אינו מעודד או מעוניין בטרור.

 

הדברים עומדים בניגוד מוחלט להצהרתו של נתניהו לאחר הפיגוע בבית הכנסת בירושלים שבה טען כי הטבח הוא תוצאה ישירה של ההסתה שמובלת על ידי חמאס ואבו מאזן. "זו הסתה שהקהילה הבינלאומית מתעלמת ממנה בחוסר אחריות", הוסיף נתניהו.

 

דבר והיפוכו. נתניהו וכהן (צילום: עטא עווסאת, אלכס קולומויסקי) (צילום: עטא עווסאת, אלכס קולומויסקי)
דבר והיפוכו. נתניהו וכהן(צילום: עטא עווסאת, אלכס קולומויסקי)

עוד אמר כהן: "אבו מאזן לא מעוניין בטרור ולא מוביל לטרור. הוא גם לא עושה זאת מתחת לשולחן. עם זאת, חלק מהציבור הפלסטיני רואה את ההתבטאויות שלו כלגיטימציה לאלימות".

 

כהן גם עדכן את חברי הכנסת בנוגע לרצח הנער משועפט מוחמד אבו חדיר, שלדבריו היה אירוע מכריע בהיווצרות העימות הגדול במזרח ירושלים בחודשים האחרונים. לדבריו, כל סדרת האירועים סביב הר הבית, בהם עליית חברי הכנסת להר והצעות חוק לשינוי הסטטוס קוו במתחם, החריפו את התגובה בכפרים במזרח ירושלים.

 

"יש תופעה של יחידים שמבקשים לעשות פיגועים בעקבות האירועים סביב הר הבית", אמר כהן שקרא לשמור על מתינות ולפעול להידברות בנושא.

 

גורמים שנכחו בישיבה אמרו שכהן אמר שאישי ציבור לא צריכים לעלות להר הבית בעת הזאת, בשל התגובה שהמהלך מעורר בצד הפלסטיני. "הממד הדתי שלובש הסכסוך הוא מאוד מסוכן ונפיץ משום שהוא משליך על הפלסטינים ועל המוסלמים בעולם כולו. צריך לעשות הכול כדי להרגיע את הרוחות", אמר כהן.

 

ביום שישי האחרון קיימו ראש השב"כ והרמטכ"ל גנץ פגישת פיוס שהובילה, נכון לעכשיו, לסיום העימות ביניהם על רקע ההאשמות שהושמעו בתוכנית "עובדה" בערוץ 2 על התנהלות צה"ל במהלך מבצע "צוק איתן".

 

העימות החריף לאחר שגנץ שיגר מכתב חריף לנתניהו נגד כהן וכתב כי "השב"כ חצה כל נורמה מוסרית ואתית". בעקבות המכתב כינס ראש הממשלה בשלכתו את גנץ וכהן. נתניהו הנחה את השניים לחדול לאלתר מעיסוק פומבי בנושאים שצריכים להיות מלובנים בין גורמי הביטחון.

 

אך כאן לא הסתיים העימות. ערוץ 10 חשף מכתב ששלח ראש השב"כ לגמלאי השירות ובו כתב: "הרמטכ"ל שיגר לראש הממשלה ולשר הביטחון מכתב חריף, שבו הועלו טענות קשות ביותר וחסרות בסיס נגד הארגון. אנו דוחים טענות אלה מכל וכל".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ זאב אלקין, אמר בתום הדיון כי אירוע כמו הטבח שהתרחש היום ובו נהרגו ארבעה בני אדם מחייב תגובה מאוד קשה ומחייב טיפול שורש. "חייב לנקוט בטיפול עומק. עד שלא נפגע במזרח ירושלים כמו בכל מקום ריבוני אחר בישראל, לא יימצא פתרון אמיתי", אמר אלקין.

 

לדבריו, "צריך לעצור מתפרעים כמו בכל מקום אחר, לא יכול להיות שהתלמידים במזרח ירושלים ילמדו לפי תוכניות הלימוד של הרשות הפלסטינית הכוללת הסתה בספרי הלימוד תחת מימון ישראלי. אותם צעירים פלסטינים שמתפרעים ומבצעים פיגועים הם תוצר של תוכנית הלימודים מלאת ההסתה הפלסטינית". על תגבור כוחות הביטחון אמר אלקין. "זה לא מביא פתרון אמיתי. זה רק אקמול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עווסאת
ראש השב"כ יורם כהן
צילום: עטא עווסאת
מומלצים