שתף קטע נבחר

צעיר יהודי הותקף במוט ברזל בירושלים; עימותים בג'בל מוכבר, עצורים בהפגנת ימין

רוכב אופניים פונה במצב בינוני לאחר שהוכה על ידי פלסטינים בעיר העתיקה. ההתפרעויות במזרח העיר נמשכו אמש על רקע ההחלטה להרוס את בתיהם של שני מבצעי הפיגוע בהר נוף. המתפרעים: "אם יהרסו בתי שהידים - נהרוס חיי יהודים". פעילי ימין ניסו לחסום את הכביש באזור גשר המיתרים

נמשכו העימותים בג'בל מוכבר, הכפר שממנו יצאו שני המחבלים שביצעו את הפיגוע הרצחני בבית הכנסת בהר נוף ירושלים: עשרות צעירים רעולי פנים הבעירו אמש (יום ג') צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות הביטחון במזרח העיר. השוטרים השיבו בירי רימוני הלם ובגז מדמיע במטרה לפזר אותם. במקביל יודו אבנים לעבר הרכבת הקלה בציר שועפט. לא היו נפגעים אך נזק נגרם לקרון. רוכב אופניים יהודי בשנות ה-20 לחייו הותקף במוט ברזל באזור השער החדש בעיר העתיקה בירושלים. הוא פונה לבית החולים הדסה עין כרם במצב בינוני. התוקפים, ככל הנראה שני פלסטינים, נמלטו מהמקום. מאוחר יותר נעצרו שני חשודים, צעירים ערבים בני 19.

 

הטבח בבית הכנסת - כתבות נוספות:

 

במקביל, כ-300 פעילי ימין הפגינו באזור גשר המיתרים שבכניסה לירושלים. הם קראו לנקמה וכן קריאות בגנות הנביא מוחמד. 23 מפגינים נעצרו לאחר שניסו לחסום את הכביש ולא נענו להוראות השוטרים. כוחות משטרה ולוחמי מג"ב פעלו במקום. חלק מהמפגינים התגודדו בסמוך למשרדי ישראל ביתנו הנמצא בסמוך ומחו נגד השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'. כמה מהמפגינים היהודים ניסו ללא הצלחה לחסום את הרכבת הקלה ברחוב יפו, והם פוזרו על ידי שוטרים ולוחמי מג"ב.

 

שני (32), תושבת העיר שהשתתפה בהפגנה: "באתי כי אני כועסת ולא היה לי איפה להוציא את הכעס. עדיף שזה יהיה כאן ולא בכפרים. אנחנו רוצים להפגין נוכחות. אין דו קיום בעיר הזאת, שלום כבר לא יהיה".

כוחות משטרה, הערב בג'בל מוכבר (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
כוחות משטרה, הערב בג'בל מוכבר(צילום: מוחמד שינאווי)

קרובת משפחה מציגה את תמונות המחבלים. היום בג'בל מוכבר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קרובת משפחה מציגה את תמונות המחבלים. היום בג'בל מוכבר(צילום: AFP)

הפגנת הימין בגשר המיתרים  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפגנת הימין בגשר המיתרים (צילום: גיל יוחנן)

הפגנת הימין בגשר המיתרים (צילום: נועם דבול דביר) (צילום: נועם דבול דביר)
הפגנת הימין בגשר המיתרים(צילום: נועם דבול דביר)

קורבנות הפיגוע בהר נוף:


רס"מ זידאן סייף
רס"מ זידאן סייף

 

מוקדם יותר כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצות ביטחונית שבסופה הורה על הריסת בתי המחבלים רסאן אבו ג'מל ובן דודו עודיי אבו ג'מל. תושבי ג'בל מוכבר ששוחחו עם ynet איימו שאם ההריסה תצא לפועל התשובה תהיה פיגועים נוספים. נאהד, תושב הכפר, אמר: "אם ייהרסו אצלנו בתים אנחנו נהרוס חיי משפחות יהודיות. נביא אותם למצב שלא יוכלו לצאת מהבתים. על הריסה נגיב באש".

 

משפחות המחבלים שביצעו את הפיגוע בבית הכנסת קיבלו גם את ההודעה על הכוונה להרוס את בתיהן. עבד אבו ג'מל, אביו של רסאן, אמר: "נישאר בבית שלנו ולא נצא אפילו אם יהרגו אותנו בתוכו". על בנו הוא סיפר: "הוא אמר שהוא יוצא לחפש מקום עבודה. לא הרגשתי שהוא רוצה להיות שהיד".

 

דודו של המחבל, מחמד, הוסיף: "שניהם היו צעירים טובים. לא צפינו שהם יעשו דבר כזה, אבל כשרואים שוטרים תוקפים נשים במסגד אל-אקצא ואוסרים כניסת מתפללים, ומנגד מרשים ליהודים להיכנס, זה גרם להם לכעוס. המצב לא יירגע, יהיו עוד מקרים כאלה. היהודים הם שהבעירו את האזור מיום ששרפו את מחמד אבו חדיר. גם רצח נהג האוטובוס שהתרחש אתמול הייתה לו השפעה".

 

לבסוף הוא הדגיש: "לא נרשה הריסת בתים. אלו בתים שמתגוררים בהם גם ילדים ונשים שזכותם להישאר בבתיהם. אין זכות לממשלת ישראל לפגוע בהם".

 

תושב כפר סילואן שהגיע לסוכת האבלים בג'בל מוכבר סיכם: "עדיף לממשלת ישראל ולכל המסיתים לרדת מכל עניין ההריסות. אם יתקרבו לבתים תהיה מלחמה קשה שתימשך הרבה שנים. מספיק שנים ששתקנו. לא יכולים להתאפק יותר. על צעד לא במקום תהיה לנו תגובה".

 

אתמול סמוך לשעה 7:00 בבוקר נכנסו שני המחבלים לבית הכנסת "קהילת בני תורה" בשכונת הר נוף בבירה חמושים בגרזנים, אקדחים וסכינים. הם תקפו מתפללים בבית כנסת ובישיבה, ונורו למוות דקות ספורות לאחר מכן על ידי כוחות שיטור וביטחון שהגיעו למקום. ארבעה בני אדם נרצחו במהלך התקיפה ושמונה נוספים נפצעו, מהם ארבעה באורח קשה.

 

זמן קצר לאחר האירוע הצהיר חמאס כי "מדובר בתגובה לרצח חסן יוסף ראמוני", נהג האוטובוס הפלסטיני שנמצא תלוי במסוף האוטובוסים בהר החוצבים.

 

ההרוגים בפיגוע הם משה טברסקי, יליד ארצות הברית בן 59, עלה ארצה עם משפחתו ב-1990. ב-15 השנים האחרונות היה רב בישיבת "תורת משה" בירושלים. אריה קופינסקי (43), ששכל את בתו חיה חנה בת ה-13 לפני שנתיים. אברהם שמואל גולדברג (68), אב לשישה שעלה ארצה ב-1991, הרב קלמן לוין, כבן 50, שלו תשעה ילדים וחמישה נכדים ורס"מ זידאן סייף, שוטר תנועה שהגיע לסייע ונהרג בקרב יריות עם המחבלים.

פורסם לראשונה 18/11/2014 19:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימותים בכניסה לג'בל מוכבר, היום
מומלצים