שתף קטע נבחר

כל הקודם זוכה: מכרזי מחיר מטרה בלי הגרלה

מועצת מקרקעי ישראל אישרה את תוכנית "מחיר מטרה" שמקדם משרד הבינוי, אשר אמורה להוזיל דירות חדשות ב-20% ממחיר השוק, ללא הגרלה ב-4 החודשים הראשונים. המשמעות: רק מי שיגיע ראשון לקבלן יקבל דירה

התוכנית להוזלת דירות מיועדת לכלל הציבור? רק אם אתם מהירים במיוחד. מועצת מקרקעי ישראל אישרה הערב (ג') את הפעלת תוכנית מחיר מטרה שאמורה להוזיל את הדירות החדשות בישראל ב-20%, כאשר ב-4 החודשים הראשונים היא תיושם ללא הגרלה. המשמעות: זכייה בדירה מוזלת תבוצע במסגרת "כל הקודם זוכה".

  

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן

 

בראשות מקרקעי ישראל ציינו היום כי לאחר 4 חודשים, הזכאות לרכישת דירה במסגרת תוכנית מחיר מטרה תיקבע באמצעות הגרלה. אולם עד אז, רק מי שיגיע ראשון לקבלן - יזכה בדירה.

 

יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, שר הבינוי אורי אריאל, אמר: "תוכנית מחיר מטרה תפחית את מחירי הדיור ותסייע לכלל אזרחי ישראל להשיג קורת גג. זוהי מחויבותה של הממשלה ואני אדאג למלא אותה".

 

השר אריאל התייחס היום לתוכנית "מחיר מטרה" גם בכנס הנהגות הקיבוצים השנתי שנערך בקיבוץ מעלה החמישה. "אנחנו בשעת חירום אזרחית מבחינת הדיור - לא הכל זה טרור ומלחמה, ועל זה אני ושר האוצר סיכמנו שלא נריב ולא נפרק. הדיור הוא משימה משותפת שלי ושל יאיר לפיד".

 

ההחלטה מהווה אישור סופי של יוזמת מחיר מטרה של משרד הבינוי - שלפיה ישווקו מדי שנה אלפי יחידות דיור במכרזים שבהם ייקבעו מראש דירות במחירים הנמוכים ב–20% ממחירי השוק. עם זאת, סעיף ההגרלה, נעדר מן הנוסח המקורי שהובא הערב למועצה, ועורר ביקורת מצד משרד האוצר, לפיה אישור של תוכנית ממשלתית נרחבת מסוג זה ללא מנגנון של "הגרלה", יפתח פתח לשיווק לא הוגן של יחידות הדיור המוזלות, בשיטת "כל הקודם זוכה".

 

על פי ההצעה שאושרה, מדי שנה תשווק רשות מקרקעי ישראל מכרזים בהיקף של 12 אלף יחידות דיור במסגרת התוכנית, ואלו יחייבו את היזמים לשווק כ–80% מיחידות הדיור בהן במחיר המוזל ב-20% ממחירי השוק. כלומר, כ–9,600 יחידות דיור מוזלות צפויות להיות משווקות בשוק מדי שנה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו טל פמסון ויעל דראל, כלכליסט

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הכנסת
אורי אריאל, יו"ר מועצת מקרקעי ישראל ושר הבינוי
צילום: דוברות הכנסת
מומלצים