שתף קטע נבחר

השכול היכה ברחוב אגסי: "מקווים לחזור לשגרה"

הרב משה טברסקי זכה לכבוד בגלל האדיקות, אריה קופינסקי בידר ילדים בפורים, אברהם שמואל גולדברג כונה "שעון השכונה" מפני שלא איחר מעולם לבית הכנסת והרב קלמן לוין, אב ל-9, השקיע את כל מרצו בתורה. שכונת הר נוף נפרדת מארבעה מהנרצחים. "ברחוב אחד נשארו 4 אלמנות ו-24 יתומים"

רבים מתושבי שכונת הר נוף בירושלים הם חרדים אנגלו-סקסים. בזה אחר זה הם הגיעו לישראל מארה"ב ומבריטניה. אוכלוסייה מעורבת, עשירים לצד עניים, שמסתובבים באזור שמזכיר יותר את ברוקלין מאשר את בני ברק. כולם מכירים את כולם, ובאופן טבעי עסקו רבים מתושבי השכונה בטבח בבית הכנסת "קהילת בני תורה", שגבה את חייהם של חמישה בני אדם. "זה המקום עם הספרים הכי טובים", סיפר אחד מתושבי השכונה בהתייחסו לבית הכנסת המדמם במרכז השכונה. רב הקהילה יצחק מרדכי רובין אמר בתחילת מסע הלוויה כי "ברחוב אחד נשארו ארבע אלמנות ו-24 יתומים".

 

ארבעה מהנרצחים בפיגוע התגוררו ברחוב אגסי שבו שוכן גם בית הכנסת: אברהם שמואל גולדברג באגסי 12, אריה קופינסקי באגסי 16, הרב קלמן לוין באגסי 17 והרב משה טברסקי באגסי 34. ההרוג החמישי, רס"מ זידאן סייף שמת הלילה מפצעיו, התגורר בכפר ינוח ג'ת. אתמול זרמו אל בתי ארבעת האזרחים שנהרגו אנשים רבים שבאו לסייע לאבלים לקראת ימי השבעה. "באנו לעזור למשפחות שיידעו שהן לא לבד", סיפר אחד התורמים.

 

המכולת השכונתית, שנחשבת כמוקד השני בחשיבותו בקהילה לאחר בית הכנסת, הפכה גם היא למוקד עלייה לרגל לסקרנים. מיד לאחר הפיגוע עברה מפה לפה שמועה שלפיה אחד משני המחבלים שביצעו את הטבח עבד במקום. בירור מעמיק בקרב בעלי המכולת העלה שהשמועה כלל לא נכונה. "הוא כנראה עבד בשליחויות, ולכן הוא מוכר לנו בפנים", סיפרו.

 

הערבי היחיד נמלט: "פחד מלינץ'" 

הערבי היחיד שבאמת עבד בשכונה נמלט מהר מאוד מהמקום. "הוא פחד שיעשו לו לינץ'", סיפרו מכריו בהר נוף. "בעל הבית ניסה לשכנע אותו לחזור לשכונה, אבל הוא ממש פחד לעשות את זה, הוא חושש לחייו".

 

את המהומה שהתפתחה בשעה 7:00 בבוקר שמעה נערה בת 16 מחלון ביתה. "היא יצאה לחלון וראתה את החיסול של המחבל מול העיניים, היא מזועזעת", סיפר אחד מתושבי השכונה. "היא ממש ראתה בלייב סרט פעולה. היא ממש מוטרדת שזה קרה בבית הכנסת הזה שמגיעים אליו אנשים שהיא מכירה".

הרב משה טברסקי נולד בארצות הברית לפני 59 שנים. בשנת 90' הוא עלה לארץ עם משפחתו, וב-15 השנים האחרונות שימש כראש ישיבת "תורת משה" בבירה. ארבעה מחמשת ילדיו נשואים. "הוא היה עניו וצנוע", סיפר אחד ממכריו, "שכל חייו היו לימודי תורה, ובשכונה האדיקות שלו נתנה לו הרבה כבוד".

 

גם אריה קופינסקי (43) נולד בארצות הברית. לפני שנתיים הוא שכל את בתו חיה חנה, שהייתה בת 13 במותה. בנוסף הוא גידל עוד חמישה ילדים. "הוא עלה לארץ מטעמי ציונות בלבד", סיפר אחד משכניו. "הוא למד תורה מבוקר עד ערב, ועשה גמילות חסדים בדמות סחיבת מקררים מבית לבית. בכל בוקר הוא היה דואג להעביר בבטחה את כל ילדי השכונה. בפורים הוא התחפש כליצן ועשה צחוקים ובלגנים".

 

שכנו של קופינסקי הוסיף כי "כל הילדים הכירו אותו ואהבו אותו. למרות המצב הכלכלי הדחוק שבו חיה המשפחה שלו, הוא תמיד היה נותן כסף לתרומות ולנזקקים. היה לו הומור לא רגיל, וכולם הכירו אותו כאיש שמחלק סוכריות טופי לכולם".

 

זעזוע בשכונת הר נוף (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
זעזוע בשכונת הר נוף(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

אברהם שמואל גולדברג (68), אב לשישה, עלה לארץ מאנגליה ב-91'. "הוא היה איש צנוע מאוד, באופן קבוע הוא היה הולך לתפילה ומעולם הוא לא איחר, אפשר להגיד שהוא היה השעון של השכונה. גם בלילות הוא היה מבלה יותר בלימוד תורה".

 

עזרא סיילם, שהכיר אף הוא את גולדברג, סיפר: "הבית כנסת הזה היה למעשה הבית שלו. בימי שישי הוא היה לוקח את הילדים למשך כל היום. אנחנו מאוד מודאגים ממה שקרה, איך אפשר

 לא להיות מודאגים אחרי מראות כאלה? הקדוש ברוך הוא נתן לנו את כוח השכחה, ונקווה שנצליח לחזור לשגרה".

 

לרב קלמן לוין, יליד ארצות הברית בן 50 במותו, היו תשעה ילדים וחמישה נכדים. "הוא היה צדיק", סיפר מכר שמתגורר בסמוך. "איש שלומד כל הזמן". שכנה של לוין סיפרה: "הדבר היחיד שעניין אותו היה לימודים והוא למד בשקיקה. אשתו הייתה המפרנסת וזה הביא המון כבוד למשפחה שהאבא עניו וצנוע. חילונים לא יכולים להבין מה זה אדם שמשקיע את כל מרצו בתורה. אשתו המדהימה מחזיקה את כל הילדים ודואגת שהבעל ילמד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הבניין שבו התגורר אברהם שמואל גולדברג
צילום: גיל יוחנן
מומלצים