שתף קטע נבחר

ח"כים נעדרים: אזהרה לישראל כץ, נשלל שכר מברכּה

10 מתוך ה-120 לא היו נוכחים במספר הישיבות הנדרש מהם, שבעה מהם סיפקו הסברים ראויים. על השר כץ וח"כ מופז הוטלו אזהרות, מח"כ מוחמד ברכה נשלל שכר של יום אחד. איך כל אחד מהם הסביר את ההיעדרויות?

הערת אזהרה לשר ישראל כץ, שלילת שכר מחבר הכנסת מוחמד ברכה. אלו הסנקציות המרכזיות שהטילה ועדת האתיקה של חברי הכנסת, בעקבות בדיקת נוכחות הח"כים בכנס הקיץ האחרון. על פי חוק חסינות חברי הכנסת, ח"כ יהיה נתון לשיפוטה של ועדת האתיקה, אם נעדר ממספר ישיבות מסוים, כשלשר מותר להיעדר ממספר ישיבות גדול יותר.

 

מהבדיקה עלה כי 10 מ-120 חברי הכנסת לא היו נוכחים במספר הישיבות הנדרש מהם. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון (נעדרו מכמה ישיבות עקב "צוק איתן"), השר אורי אורבך וח"כ בנימין בן אליעזר (נעדרו מסיבות בריאותיות), סגנית השר ציפי חוטובלי (ילדה במרס השנה) וחברי הכנסת חנין זועבי ועפו אגברייה (נעדרו במהלך ימי עיד אל פיטר) סיפקו "הצדקים סבירים" ולכן לא הוטלו עליהם סנקציות. יעלון נעדר מ-24 ישיבות (7 מעל המותר), והוועדה ציינה שזו לא הפעם הראשונה שהוא חורג מהמכסה.

 

לעומתם, על שר התחבורה ישראל כץ הוטלה אזהרה. כץ נעדר מ-20 ישיבות, שלוש ישיבות מעל המותר. הוא כתב לוועדה כי הוא מתנצל על ההיעדרויות וכתב כי נעדר חמישה ימים עקב ביקור עבודה בחו"ל של יומיים וסיורים מקצועיים בארץ. הוועדה קבעה כי הוא לא הציג הצדק סביר להיעדרות.

השר ישראל כץ. המליאה לא בשבילו (צלם: מרק ישראל סלם,  ג'רוזלם פוסט) (צלם: מרק ישראל סלם,  ג'רוזלם פוסט)
השר ישראל כץ. המליאה לא בשבילו(צלם: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)

יעלון. לא בפעם הראשונה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יעלון. לא בפעם הראשונה(צילום: מוטי קמחי)

ברכה בבית המשפט. כך הסביר את ההיעדרות (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ברכה בבית המשפט. כך הסביר את ההיעדרות(צילום: מוטי קמחי)

ח"כ מוחמד ברכה נעדר מ-16 ישיבות, חמש מעל המותר. לגבי שני ימי היעדרות כתב ברכה לוועדה כי בהפגנה שבה השתתף ושבה הותקף על ידי שוטרי יס"מ, נעצרו יועצו ושני בניו - והוא נכח עמם יומיים בבית המשפט. ועדת האתיקה לא קיבלה את ההסבר, ועקב העובדה שזו הפעם השנייה בכנסת הנוכחית שבה נעדר מעל למכסה - הוחלט להטיל עליו שלילת שכר של יום אחד.

 

יו"ר קדימה, ח"כ שאול מופז, נעדר מ-13 ישיבות, שתי ישיבות מעל למותר. הוא הסביר את היעדרותו בכך שפעל מחוץ לכנסת בימי חטיפת הנערים ומבצע צוק איתן. כמו כץ, זו הפעם הראשונה בכנסת שהוא נעדר מעבר למכסה, ולכן הוטלה גם עליו אזהרה בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
השר ישראל כץ
צילום: מוטי קמחי
מומלצים