שתף קטע נבחר

מנמיך להבות: נתניהו גיבש את עיקרי חוק הלאום

לבני עיכבה, בנט איים לפרוש - אך נראה כי המשבר בנושא הנפיץ נותר מאחור: ראש הממשלה ניסח הצעת חוק חלופית שתובא לאישור השרים והכנסת. ברקע הדברים סיכמו נציגים מהקואליציה כי יגובש נוסח אחיד להגדרת זהות המדינה

כל צד משך לכיוון אחר, ולבסוף נראה כי הושגה פשרה: ראש הממשלה בנימין נתניהו גיבש את עיקרי הצעת חוק הלאום הממשלתית שתובא לאישור השרים והכנסת. במהלך פגישה שנערכה היום (ד') בין יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין, שר החינוך שי פירון וחברות הכנסת איילת שקד ורות קלדרון, הוסכם כי הנושא יוסדר בוועדה שתוקם בכנסת. ההצעה של נתניהו לא מתייחסת למעמד השפה העברית.

 

אחרי ששרת המשפטים ציפי לבני החליטה לעכב את קידום הצעת החוק של ח"כ אלקין, שנועדה לעגן את הגדרתה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית, התעקש ראש הממשלה נתניהו כי יביא בעצמו הצעת חוק בנושא לאישור הממשלה. בעקבות עיכוב קידום החוק בוועדת השרים, הוחלט בדיון שהתקיים היום בין חברי הקואליציה כי בישיבת הממשלה הקרובה יועלו שלושה נוסחים שונים של החוק.

 

מלבד ההצעה שגיבש ראש הממשלה, יובאו לדיון בממשלה גם הצעת החוק של ח"כ אלקין והצעת חוק נפרדת של חברי הכנסת איילת שקד, יריב לוין ורוברט אילטוב. בהצעת המחליטים שתובא לאישור הממשלה לבקשת נתניהו צוין כי הקואליציה תיקרא לתמוך בקריאה טרומית בכנסת בהצעות "חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי", וזאת בתנאי שהמציעים יסכימו כי בהמשך ההצבעות יוצמדו הצעות החוק לזו שמגיש ראש הממשלה.

 

עוד נאמר בהצעה שהוגשה על ידי ראש הממשלה כי הצעת החוק הממשלתית תוכן בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. בפגישה בין נציגי הקואליציה היום הוסכם כי החוקים יעברו תהליך מסודר בוועדה בכנסת על מנת לגבש נוסח ממשלתי מוסכם להגדרת זהות המדינה בשל הבדלים בנוסחים. ברקע הדברים יצוין כי שר הכלכלה נפתלי בנט אמר בתחילת השבוע כי "אם חוק הלאום לא יעבור, אנחנו לא מחויבים לקואליציה".

 

הצעת החוק הממשלתית שתוגש על ידי נתניהו תנוסח על בסיס עקרונות שכוללים את הגדרת זהותה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ועיגון ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח העקרונות שבהכרזה על הקמת מדינת ישראל.

 

בסעיף עקרונות היסוד בהצעה של נתניהו צוין בין היתר כי "מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי ובה הוא מממש את זכותו להגדרה עצמית על פי מורשתו התרבותית וההיסטורית. הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי. מדינת ישראל היא דמוקרטית, המושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל, ומקיימת את זכויותיהם האישיות של כלל אזרחיה על פי כל דין".

 

עקרונות נוספים שמופיעים בנוסח של נתניהו כוללים גם התייחסות לסמלי המדינה, שבוּת, קיבוץ גלויות וחיזוק הקשר עם העם היהודי בתפוצות, עזרה לבני העם היהודי הנתונים בצרה, מורשת, לוח רשמי, חג העצמאות וימי זיכרון, ימי שבתון, המשפט העברי, שמירת המקומות הקדושים ופגיעה בזכויות. בהצעה נאמר גם כי "אין לשנות את חוק היסוד אלא בחוק יסוד שנתקבל ברוב של חברי הכנסת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יש פשרה. נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים