שתף קטע נבחר

התקבלה הודעה חדשה: 'לברוח! פילים באים'

במטרה להפחית את מספר קורבנות הפילים בהודו החליט ארגון סביבתי לעשות מעשה. תצפיות על התקדמותם מועברות מיידית לטלפון הסלולרי ומצילות חיים

חייה של גיתה תומאס ניצלו בזכות הודעת SMS. גיתה בת ה-38, שעובדת במטע תה, הספיקה לטפס לגג ביתה בדרום הודו, ולחמוק מעדר פילים ששעט לעבר הכפר שלה. הכול בזכות התרעה שקיבלה לטלפון הנייד.  

 

עוד חדשות בעולם:

איפה האנשים הכי נדיבים בעולם?

7 בני זוג מתו: נעצרה "האלמנה השחורה"

מרגישים פחות סקסיים? נסו שייק צפרדעים

 

ההתרעה היא חלק מיוזמה של ארגון הסביבה "קרן שימור הטבע" (NCF), שמנסה להפחית את מספר ההרוגים מתקיפות פילים באזור המיוער ומזהיר את המקומיים מהגעתם של פילים. הם גבו את חייהם של עשרות בוואלפראיי, אזור גידול תה שמוקף ביערות במדינת טאמיל נאדו בדרום הודו.

גיתה בשדה התה. חייה ניצלו בזכות SMS (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גיתה בשדה התה. חייה ניצלו בזכות SMS(צילום: AFP)

פילים חוצים כביש בהודו. "הרבה יותר בטוחים עכשיו" (צילום: AP) (צילום: AP)
פילים חוצים כביש בהודו. "הרבה יותר בטוחים עכשיו"(צילום: AP)
.

בוואלפראיי 70 אלף תושבים, ורובם המכריע עובד בשדות התה המרוחקים. האזור נחשב לדרך מועדפת על פילים, שעוברים מקצה אחד של היער לקצה השני. למקומיים אין ברירה אלא להסתגל לנוכחותם של הפילים, ולברוח כשהם תוקפים.

 

היוזמה של NCF עלתה אחרי מחקר שמתוצאותיו עולה שניתן היה למנוע את מותם של 36 מתוך 41 איש ב-20 השנה האחרונות, אם הקורבן היה מקבל אזהרה על כך מראש. הארגון גייס תושבים מקומיים שמתצפתים על הפילים, ומספקים עדכונים שוטפים. כשהם מאתרים את מיקומם המדויק הם שולחים הודעות טקסט לטלפונים הסלולריים של התושבים.

 

"תוך שבריר שנייה 1,500 אנשים, רובם קוטפי תה, מקבלים הודעה באנגלית ובטאמילית", מתגאה גאנש ראגונטאן, חוקר ב-NCF. בנוסף הציבה הקרן סירנות שמהבהבות בשעת סכנה לטובת מי שלא מצויד בטלפון נייד, באזורים שבהם הקליטה נמוכה במיוחד.

 

הנתונים של NCF מראים שמאז השקת התוכנית ב-2012 ירד מספר ההרוגים השנתי משלושה לאחד. מאני מקלאיי, שקוטפת תה בשטח שנמצא בקצה היער, אמרה כי האזהרות נותנות לה להרגיש "בטוחה הרבה יותר".

 

"כולם שומרים טלפון סלולרי לביטחון. קודם לא ידענו מתי הפילים מגיעים. עכשיו כשאנחנו יודעים, בזכות ה-SMS, אנחנו מרגישים הרבה יותר בטוחים", סיפרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אזהרה תוך שבריר שנייה
צילום: AFP
מומלצים