שתף קטע נבחר

נתניהו נגד ראש העיר אשקלון: אין מקום לאפליה; לפיד: זו גזענות

החלטתו של ראש העיר אשקלון להגביל עבודת ערבים בעירו הולידה שורת גינויים במערכת הפוליטית. למגנים הצטרף ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמר כי לא יאפשר חתירה תחת השוויון המלא בפני החוק. לבני פנתה ליועץ המשפטי. לפיד: "זו כניעה לטרור"

ראש הממשלה בנימין נתניהו תוקף את החלטת ראש העיר אשקלון איתמר שמעוני להגביל פועלים ערבים, ואומר כי "אין מקום לאפליה נגד ערביי ישראל. אל לנו להכליל ציבור שלם בשל מיעוט קטן אלים ומתלהם. רובם המכריע של אזרחי ישראל הערבים הם שומרי חוק, ומי שמפר את החוק - אנו פועלים נגדו בנחישות ובתקיפות".

 

עוד אמר נתניהו כי "מסגרת הצעת חוק הלאום שאני מביא לממשלה ביום ראשון, נבצר את השוויון המלא בפני החוק של כל אזרח ללא הבדל דת, גזע ומין לצד הבטחת זהותה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי - אין סתירה בין הדברים ולא אאפשר חתירה תחת שני עקרונות יסוד אלה".

 

הפוסט של ראש העיר אשקלון  ()
הפוסט של ראש העיר אשקלון
 

שרת המשפטים ציפי לבני ביקשה מהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לבדוק את התנהלות העירייה, וגם שר הפנים, גלעד ארדן, הורה לגורמים המקצועיים במשרד הפנים לבדוק את חוקיות ההוראה של שמעוני.

 

"ההחלטה הזו פסולה בעיניי", אמר שר הפנים ארדן, תושב אשקלון לשעבר. "אסור לנו לפעול באופן שיכלול ויכתים ציבור שלם במדינת ישראל. החלטות כאלה עלולות להוביל להגברת המתיחות וליבוי היצרים. בעת הזו על המנהיגות לפעול להרגעת הרוחות ולהשבת הביטחון האישי. אני מבין את דאגת ראש העירייה והאזרחים, אבל לשם החזרת הביטחון יש את הצבא והמשטרה ויש לעיריות גם יכולת לאבטח מוסדות ציבור ומקומות רגישים". גם לבני מחתה: "מדובר בדרישה לאפליה קבוצתית שלא על רקע חוות דעת ביטחונית כללית או ספיציפית. אפליית עובדים או דורשי עבודה על רקע לאום או דת היא אסורה ויש לטפל בכך במלוא חומרת הדין".

 

שר האוצר יאיר לפיד התייחס לפרשה: "הקריאות היום לא להעסיק ערבים במדינת ישראל זה גזענות. זו כניעה לטרור, מפני שאנחנו מפקירים את חיינו ואת היום יום שלנו בידי הגורמים הקיצוניים במקום לתמוך בדו-קיום. רוב מוחלט של ערביי ישראל חיים איתנו בדו-קיום ואנחנו לא צריכים להעליב אותם ולנהוג באופן כזה. זה בלתי מקובל, זה בלתי נסבל וזה לא יהיה". הדברים נאמרו במהלך מסיבת עיתונאים שקיימו שר האוצר ושרת המשפטים בנושא חוק שכירות הוגנת שהתקיימה בתל אביב.

 

יו"ר מפלגת העבודה וראש האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, גינה אף הוא את החלטתו של ראש עיריית אשקלון: "זו החלטה פסולה ובלתי מוסרית שעלולה רק לתרום לאווירת הפחד וההפחדה. גם בעתות מלחמה קשים מאלה של הימים האחרונים - לא נקטה ישראל בצעדי אפליה וקיפוח כלפי הערבים החיים אתנו כאזרחים שווי זכויות. לאן נגיע אם נלבה את היצרים בינינו?". לדברי הרצוג, "מצופה מכל הנהגת המדינה לגלות אחריות, לגנות את ההחלטה הלא ראויה ולחזק את החיים המשותפים והבטוחים של יהודים וערבים בארץ הזאת".

 

שר המדע יעקב פרי פנה במכתב חריף לנתניהו, בעקבות מה שהגדיר "התבטאותו הגזענית של שר השיכון אורי אריאל". במכתבו קורא פרי לנתניהו לקרוא לסדר את שרהשר אריאל בשל התמיכה הפומבית שהביע בראש עיריית אשקלון שמעוני. "שר השיכון גיבה את מעשה ראש העיר, וקבע כי לדעתו לא מדובר בגזענות. באמירות אלו יש כדי לגרום לנזק חמור במיוחד. אמירה אומללה זו של ראש העיר, והגיבוי שניתן לה, פוגעת פגיעה נוספת במרקם היחסים הרגיש בין יהודים לערבים בישראל".

 

לצד שמעוני התייצב שר הבינוי אורי אריאל, ובתגובה שלח שר המדע יעקב פרי מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו שבו מתח ביקורת חריפה על עמיתו השר. "שר הבינוי גיבה בראיון בגלי צה"ל את מעשה ראש העיר, וקבע כי לדעתו לא מדובר בגזענות. מדבריו אף עולה כי הוא מברך על הצעד, ועל צעדים דומים. נוסף על הגזענות הברורה וההכללה המזיקה בדבריו, יש בדבריו משום פגיעה קשה באינטרס הלאומי מהמעלה הראשונה", כתב פרי לנתניהו.

  

ראשי ערים מגנים: גאים בהעסקת ערבים

גינויים נשמעו גם בקרב ראשי ערים אחרות. יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס פנה במכתב לראשי רשויות מקומיות: "זו לא השעה להחלטות פופוליסטיות המתסיסות ומחריפות את המתחים בישראל. ההנהגה המקומית צריכה לגלות אחריות והפעלת שיקול דעת מתון ומידתי נוכח המצב הביטחוני". ביבס, המכהן גם כראש העיר מודיעין מכבים רעות, קרא לראשי הרשויות להימנע מהחלטות חפוזות וקלות דעת. עוד כתב כי אזרחי ישראל הם אזרחים שווי זכויות והפסקת עבודתם היא פעולת סרק פוגענית ומפלה שאין לה אחיזה בחוק הישראלי.

 

ראש העיר תל אביב התייחס בדף הפייסבוק שלו להחלטת ראש העיר אשקלון להגביל העסקת ערבים בעבודות בגני הילדים בעיר: "אני מתבייש בקריאות הנשמעות בימים האחרונים לפיטורי ערבים אך ורק בשל מוצאם. דווקא אנחנו, היהודים, צריכים להיזהר מהתנהגות שכזו. אני גאה בעובדה שעיריית תל אביב-יפו מעסיקה מאות עובדים ערבים מסורים וכך יהיה גם בעתיד".

 

ראש העיר חיפה יונה יהב: "ההחלטה לא מוכרת לנו מעבר לפרסומים בתקשורת. אצלנו לא הייתה ולא תהיה אפליה בין גזע, דת ומין. אנחנו נמשיך קיום אחד כמו ב-110 השנים האחרונות, לא רק בין מוסלמים ליהודים. השותפות נוגעת לנוצרים, בהאים, צ'רקסים ודרוזים מהסביבה. כך היה וכך יהיה. אכן, חייבים להפסיק את הטרור הרצחני אך זו ממש לא הדרך. אנחנו מציעים לכולם להוריד את סף הלהבות ולא ללכת לכיוונים משונים שסופם יהיה רע מנקודת ההתחלה".

 

ראש העיר קריית ביאליק אלי דוקורסקי אמר כי "זה צעד מסוכן", אך הוסיף ש"מי שאחראים למצב שנוצר הם חלק מערביי ישראל, ובעיקר הנהגתם המתסיסה, שהביאו על עצמם את הרצון שלא יעבדו בערינו". ראש העיר צפת אילן שוחט אמר ש"קל לעשות הכללות ולצבוע את הסוגיה בשחור ולבן, אולם חשוב לזכור כי בסופו של דבר, נצטרך למצוא את הדרך לחיות ביחד. עד שזה יקרה, נעשה את כל הפעולות האפשריות לצמצם את ההסתברות למצב שבו מטורף אחד שמסתובב בינינו יצא למסע הרג".

 

ראש העיר מגדל העמק אלי ברדה אמר כי נראה שמדובר ב"הצהרת סרק פופוליסטית וחסרת תוקף, המנוגדת לחוק, שמוטב היה שלא הייתה נאמרת". לדבריו, "המצב הביטחוני מחייב נקיטת צעדים לשיפור תחושת הביטחון של התושבים ולכן תגברנו את סיורי הפקחים והשיטור העירוני, והארכנו את שעות העבודה של מאבטחי מוסדות החינוך".

 

בארגון מוסאוא אמרו היום כי יתבעו את ראש העיר אשקלון על הסתה להפרת חוק איסור אפליה בתעסוקה. "לו היו יהודים עובדים בבנייה, לא היו מעסיקים ערבים. השבתה של כוח העבודה הערבי תשתק את השירותים ותגרום להפסדים של יותר מ-100 מיליון שקלים ביום".

 

Read this article in English

 

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: רויטרס
צילום: מוטי קמחי
איתמר שמעוני
צילום: מוטי קמחי
מומלצים