שתף קטע נבחר

לראשונה: אש"ף יעמוד למשפט פומבי בארה"ב

משפחות קורבנות טרור תובעות מיליארד דולר מהרשות הפלסטינית ומאש"ף, בגין ביצוע 7 פיגועי טרור בהם נרצחו ונפצעו מאות אזרחים. המשפט יתקיים עם מושבעים, בניגוד למקרים קודמים שבהם דנו שופטים פדרלים

11 משפחות של קורבנות טרור, להן אזרחות אמריקנית, זכו אמש להחלטה תקדימית של בית משפט אמריקני, שאישר פתיחת משפט פומבי נגד הרשות הפלסטינית ואש"ף. ההחלטה התקבלה אחרי שהשופט ג'ורג' ב. דניאלס, שדן בבקשת הרשות לדחות את התביעה נגדה, פסק כי "יש מספיק ראיות לקיום משפט מול חבר מושבעים". זו הפעם הראשונה שהרשות הפלסטינית עומדת למשפט מעין זה. היא עמדה לדין בעבר בארצות הברית בגין מעורבות בטרור - אך עד כה בפני שופט בודד.

 

לעיון בהחלטה לחצו כאן

 

המשפחות מאשימות את הנהגת אש"ף והרשות הפלסטינית במימון, תמיכה, תכנון וביצוע שבעה פיגועי טרור וירי בשטח ישראל. לטענתן, גורמים מוסמכים ברשות הפלסטינית נתנו אישור מראש לכל פעולה ושימוש בטרור לקידום מטרותיהם המדיניות. מדובר בתביעה אזרחית לפיצויים שהוגשה כבר בשנת 2004 ומאז ניהלה הרשות מאבק משפטי עיקש לבטל אותה, תוך שימוש בעורכי דין אמריקנים בכירים.

 

ההחלטה לקיים את המשפט בפני חבר מושבעים ()
ההחלטה לקיים את המשפט בפני חבר מושבעים
 

במסגרת ההליכים המקדמיים חקרו התובעים שורה של בכירים ברשות הפלסטינית ובהם אבו עלא, סאלם פיאד, חוסיין א-שייח' ועוד רבים. בית המשפט האמריקני אישר עקרונית את קיום ההליך מול חבר מושבעים. הרשות הפלסטינית דרשה לבטל את המשפט משום שאין מספיק ראיות, אבל השופט המחוזי בניו יורק, ג'ורג' ב. דניאלס, הכריע אתמול כי מהראיות שהובאו בפניו עולה כי הן מספיקות על מנת לכנס חבר מושבעים לפסוק בתביעה.

 

11 המשפחות התובעות הן קורבנות טרור בעלות אזרחות ישראלית ואמריקנית, שתובעות מתוקף החוק שמאפשר לאזרחים אמריקנים לתבוע בארצות הברית ארגוני טרור. המשפחות מאשימות את הנהגת אש"ף והרשות הפלסטינית במימון, תכנון וביצוע שבעה פיגועי טרור וירי נגד ישראלים בשטח ישראל, בין 2001 לינואר 2004 בירושלים וסביבתה, שהביאו למותם של מאות אזרחים חפים מפשע ופציעתם של אלפים. בין השאר מדובר בפיגוע ההתאבדות בקפיטריה בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית, פיגוע התאבדות בקו 19 בירושלים, פיגוע ירי בכביש 443, פיגוע התאבדות במדרחוב בן יהודה בירושלים ועוד.

 

המשפט עומד להיפתח ב-12 בינואר הקרוב. הוא יהיה פומבי ופתוח לציבור הרחב ולדיווחי התקשורת בזמן אמת. במשפט ייחשפו לראשונה ראיות שעד כה היו חסויות, שלטענת התובעים יש בהן להוכיח שהרשות הפלסטינית תומכת גם היום בפעולות טרור.

כמו כן נטען כי הנתבעים תכננו וביצעו פיגועי טרור נגד אזרחים

באמצעות הפעלת פקידים ושכירים העובדים עבורם, ולכן ניתן לפרש כי כספי הרשות הפלסטינית ואש"ף, שמגיעים מגורמים מגוונים בעולם, משמשים לביצוע פיגועי טרור.

 

התובעים טוענים כי כל הפעולות המוזכרות, כולל שידול והנחיית המפגעים, נעשו ישירות באמצעות גורמים באש"ף והרשות הפלסטינית. לטענתם, כל האמצעים והמנגנונים העומדים לידי הרשות - מנגנוני ביטחון, מודיעין, הסברה, אמצעי תחבורה, חימוש בכלי נשק וכו' - היו כלים לקידום פיגועים אלה.

 

עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, יו"ר ארגון שורת הדין, שמובילה תביעה זו בייצוג המשפחות אמרה :"זו החלטה משפטית תקדימית והיסטורית. הרשות הפלסטינית נתבעה על ידנו בעבר והתביעות נדונו על ידי שופטים פדרלים שונים ואף ניתנו בהם פסקי דין, אך זו הפעם הראשונה שבה יתקיים משפט מול חבר מושבעים אמריקני, שפתוח לציבור הרחב ולתקשורת מכל רחבי העולם. זו הזדמנות היסטורית לזמן לדוכן העדים בעלי תפקידים רבים באש"ף וברשות הפלסטינית לחקירת נגד נוקבת על מעשיהם. הרשות הפלסטינית, ארגון אש"ף ואבו עבאס יצטרכו לתת את הדין על מעשים אלה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד דרשן-לייטנר. "החלטה תקדימית"
מומלצים