שתף קטע נבחר

בריטניה מאוהבת: ה"קקי-בוס" עלה על הכביש

כלי התקשורת בממלכה מדווחים בהרחבה על אוטובוס שמונע באמצעות גז שמופק מפסולת מזון וממחזור שפכים. הרכב יכול לגמוא מרחק של 300 ק"מ בעזרת פסולת שנתית של חמישה בני אדם. כן, הכוונה היא גם לצואה

מתי לאחרונה חשבתם למחזר את הפסולת האישית ביותר שלכם לצורכי תחבורה? האוטובוס הראשון שמונע באמצעות פסולת אנושית וביולוגית נחנך בבריטניה. כך מדווחים כלי תקשורת רבים בבריטניה. קו התחבורה החדשני עושה את דרכו בין הערים בת' לבריסטול שבאנגליה.

 

שאריות מזון - בדרך להפוך לגז  ()
שאריות מזון - בדרך להפוך לגז

 

לפי הדיווח ב-BBC, הרכב מכונה "ביו-בוס", והוא מונע בגז שמופק ממחזור שפכים ושאריות מזון. הוא יכול לגמוא מרחק של 300 ק"מ עד לתדלוק הבא. לצורך זה נדרשת פסולת שנתית של חמישה בני אדם. האוטובוס החדשני יסייע ל-10,000 הנוסעים בכל חודש שעושים את דרכם מנמל התעופה של בריסטול למרכז העיר בת'. 

 

הגז מופק בתהליך מחזור בעזרת חברת GENeco. מנהל החברה, מוחמד סדיק, הסביר כי לכלי הרכב המונעים בגז יש תפקיד מכריע בשיפור איכות האוויר בערי בריטניה. אך ל"ביו-בוס" יש יתרון גדול אף יותר, כיוון שלצורך הנעתו עושים שימוש בפסולת של התושבים בסביבה, "ייתכן שאפילו בזו של נוסעי האוטובוס עצמם".

 

מנהל שירותי התחבורה בבת', קולין פילד, הסביר: "תשומת לב רבה מופנית להפחתת זיהום האוויר באופן כללי. התגובה הציבורית להפעלת האוטובוס הזה יסיע למנף את הפוטנציאל שטמון בגז הזה". הוא הוסיף כי הנסיעת האוטובוס הושקה בזמן מתאים מאוד - כיוון שבריסטול תוכרז כבירה הירוקה של אירופה בשנה הבאה. מערכת הביוב של העיר מטפלת ב-75 מיליון קוב שפכים ו-35 אלף טון פסולת מזון בשנה.

 

ב-BBC סיפקו מעט נתונים על הפקת הגז הייחודי: 17 מיליון קוב של גז מתאן המופק ביולוגית מספיקים לייצור אנרגיה עבור 8,300 בתי אב. הפקת גז משאריות המזון והפסולת שמייצר נוסע אחד, מספקת אנרגיה לנסיעה של 60 ק"מ. הגז מאופסן על גגו של האוטובוס. בהשוואה לרכב שלו מנוע דיזל רגיל, האוטובוס הביולוגי משחרר 30% פחות דו תחמוצת הפחמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים