שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  חדשות מטרידות לישראל: פיץ' הורידה את תחזית הדירוג מ"חיובית" ל"יציבה"
  סוכנות האשראי הותירה את הדירוג על רמת A, אולם הורידה את התחזית בעקבות ההוצאות הביטחוניות הגבוהות עקב מבצע צוק איתן והעלייה ביעדי הגירעון. הסיכון המיידי - עליית הריבית על האג"ח הממשלתיות. יו"ר האופוזיציה: "העולם מבין את מה שאזרחי ישראל מרגישים כל יום - הכלכלה של נתניהו ולפיד תקועה"

  חדשות מטרידות לכלכלה הישראלית: חברת פיץ' אמנם אישררה אתמול (ו') את את דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של A, אך הורידה את תחזית הדירוג מ"חיובית" ל"יציבה". פיץ' מותירה תחזיות על כנן לתקופה של שנתיים לכל היותר, ובמשרד האוצר מסבירים כי "משמעות העדכון היא שחברת הדירוג לא צופה עלייה בדירוג, ככל הנראה, בשנה הקרובה".

   

  כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

   

  בהודעת משרד האוצר נמסר כי "בדברי ההסבר להחלטת הדירוג ציינו האנליסטים את ההוצאות הביטחוניות הגבוהות שנגרמו עקב מבצע צוק איתן, ואת השפעתן על המסגרת הפיסקאלית בשנים 2015-2014. בנוסף, ציינה חברת הדירוג את העלייה ביעדי הגרעון לשנים הקרובות לפי המתווה החדש. עוד מצוין בדוח כי העימות עם חמאס והקיפאון בתהליך השלום מדגישים את הסיכונים הגיאופוליטיים המגבילים את דירוג האשראי של ישראל וכוללים גם את המתיחות עם איראן והסכסוך בסוריה".

   

  עוד נמסר כי בחברת הדירוג "מציינים לטובה את מבנה החוב הממשלתי וכן את הגמישות המימונית של הממשלה המתאפשרת הודות לשוק מקומי עמוק ונזיל, גישה לגיוס הון זר בשווקים הבינלאומיים ובאמצעות ארגון הבונדס. עוד מצוינת בדוח תכנית הערבויות של ממשלת ארה"ב אשר נותנת מענה לצורך לגיוס הון בעתות משבר".

   (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  גובה החוב הממשלתי צפוי, להערכת האנליסטים של פיץ', לעמוד על כ-67.4% מהתוצר בסוף 2014, והוא נותר נקודת חולשה בדירוג האשראי של המדינה. נתון זה גבוה ביחס למדינות הייחוס של ישראל. כמו כן, "חברת הדירוג ציינה כי מגמת הירידה בחוב הממשלתי שובשה בשל העימות בעזה. עם זאת, החשבונות החיצוניים החזקים של המדינה מהווים נקודת חוזק בדירוג האשראי, כאשר בולטים לטובה העודף במאזן התשלומים אשר התחזק הודות להפקת הגז הטבעי והשקעות זרות ישירות בהיקפים גדולים וצפוי לעמוד על 1.5% מהתמ"ג בממוצע בשנים 2016-2015.

   

  הסוכנות צופה צמיחה של 3% ב-2015

  עוד מצוין מעמדה החזק של ישראל כמלווה נטו לעולם, נתון אשר יעמוד על 32.4% מהתמ"ג בסוף 2014 לפי הערכת פיץ', לעומת הנתון החציוני של מדינות הייחוס אשר עומד על 8.6% מהתמ"ג בלבד. צמיחת התמ"ג הריאלית צפויה לעמוד על 2.3% בשנת 2014 למרות תקופת הקיפאון בצמיחה ברבעון השלישי של השנה. בשנים 2015-2016 הצמיחה הממוצעת צפויה להיות מעט מעל 3% ותהיה מונעת מן ההתאוששות בכלכלה פוסט 'צוק איתן' בעזה (בייחוד בתחום התיירות), השקעות גבוהות, כלכלה גלובלית הולכת ומתחזקת והשקל החלש. הנזק שנגרם למלאי ההון במהלך העימות האחרון היה מזערי בשל מערכת הרתעת טילים אפקטיבית. האנליסטים מציינים לטובה את תנודתיות הצמיחה של ישראל הנמוכה מזו של מדינות הייחוס שלה. נכון לעכשיו האינפלציה הינה שלילית, אולם להערכת פיץ' תשוב לטווח היעד שהוגדר ברמה של 1%-3% במהלך 2015 בשל הפיחות במטבע והעלייה בפעילות הכלכלית.

   

  מוסדות המדינה ומערכת החינוך מתוארים כחזקים ומפותחים והביאו, לטענת האנליסטים, להתפתחות כלכלה מגוונת ומתקדמת המתאפיינת בתוצר לנפש ומדדי פיתוח אנושי גבוהים וסביבה עסקית המעודדת יזמות. מגזר ההיי-טק המשגשג הביא לגידול ביצוא השירותים אשר עמד בממוצע על 10.6% במהלך 2010-2013 למרות המטבע החזק. האנליסטים אף מציינים כי ננקטים צעדים אקטיביים על מנת להתמודד עם חולשות מבניות במשק".

   

  עוד בצד החיובי, בפיץ' מציינים כי "שיעור התעסוקה בקרב גברים חרדים ונשים ערביות עלה (לרמה של 30.5% ו-44.5% בשנת 2013, מרמה של 23.4% ו-40.4% בשנת 2008 בהתאמה) בין היתר הודות ליוזמות של הממשלה, והביא למניעת אינפלציה בשכר במשק. הריכוזיות בבעלות על נכסים זוכה לטיפול, אם כי הצגת שחקנים חדשים בסקטורים מסוימים בכלכלה הינו מסובך במידת מה, בשל השוק הקטן והמבודד באופן יחסי של ישראל. אף על פי שהסיכון הגיאו-פוליטי מהווה מגבלה על דירוג האשראי של המדינה, פיץ' אינה צופה עימות צבאי של ישראל עם איראן ומציינת כי השפעתו של הסכסוך בסוריה על המדינה הייתה ועודנה מוגבלת. חברת הדירוג אף מציינת כי שינוי באסטרטגיית יצוא הגז העתידי של המדינה עשוי להעמיק את קשריה של ישראל עם כמה מדינות השוכנות בסמוך אליה".

   

  הרצוג. "הכלכלה שמנהלים נתניהו ולפיד תקועה" (צילום: גיל יוחנן)
  הרצוג. "הכלכלה שמנהלים נתניהו ולפיד תקועה"(צילום: גיל יוחנן)

  באוצר מציינים כי "התחזית היציבה מבטאת את השקפת האנליסטים לפיה בטווח הנראה לעין לא קיים גורם אשר יביא לשינוי בדירוג המדינה. לטענתם, נדרשת שמירה על המסגרת הפיסקאלית וצמצום הגרעון, הפחתת יחס חוב-תוצר או שיפור במצב הגיאו-פוליטי על מנת להביא להעלאת דירוג האשראי של ישראל".

   

  הסיכון המיידי: עליית הריבית על האג"ח הממשלתיות

  סוכנות הדירוג פיץ' היא אחת משלושת סוכנויות הדירוג הבינלאומיות שמדרגות את הלימות האשראי של ממשלת ישראל, לצד S&P ומודי'ס. לפני כשנתיים העלתה פיץ' את אופק הדירוג של ממשלת ישראל מ"יציב" ל"חיובי", החלטה שמשמעותה היא שסוכנות הדירוג שוקלת להעלות את דירוג האשראי של ישראל. יצוין כי דירוג האשראי של ישראל בסוכנות זו נמוך יותר מאשר אצל שתי הסוכנויות האחרות, שפרסמו באחרונה דו"חות מסכמים על כלכלת ישראל שבהם השאירו את דירוגי האשראי והאופק על רמתם הנוכחית.

   

  הסיכון המיידי שנשקף לכלכלת ישראל כתוצאה מהחלטת חברת הדירוג הוא עלייה של הריבית על אגרות החוב שמנפיקה הממשלה לצורך מימון הגירעון השנתי בתקציב. ריביות אלה עולות במקרים שבהם דירוג האשראי נפגע, וכאשר זה קורה אז התשלומים של הממשלה על החזר חובותיה גדלים גם כן ומקטינים את כמות הכסף שמוקדשת לשאר ההוצאות. היקף התשלומים של הממשלה על הריביות מגיע כיום לכ-10% מתקציב המדינה.

   

  הרצוג: "הכלכלה של לפיד ונתניהו תקועה"

  רק בתחילת השבוע פתח לפיד את דיון ועדת הכספים על תקציב 2015 באמירה "בינתיים חברות האשראי לא מורידות את הדירוג של ישראל", בהידרשו לתגובה על נתוני הצמיחה השלילית ברבעון האחרון. הוא אמר גם כי "הנתון השלילי מדאיג אבל קשה לנבא אחרי נתונים של רבעון אחד. אנחנו מאחורי תחזית הצמיחה שלנו (2.8%) שהיא הכי שמרנית, אבל אנחנו עם היד על הדופק ונגיב לכל שינוי".

   

  ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר בתגובה להורדה: "העולם מבין את מה שאזרחי ישראל מרגישים כל יום על בשרם - הכלכלה שמנהלים נתניהו ולפיד תקועה. סיפורי האגדות שסיפרו רה"מ ושר האוצר על כלכלה צומחת הם בלוף שנחשף בפני כל. התקציב שמגישים השניים יוביל להמשך ההידרדרות הכלכלית של ישראל ולפגיעה בכיסם של כל אזרח ואזרחית. כל אלו הם הוכחה נוספת שישראל תקועה עם ביבי בכל התחומים ועלינו להחליפו לאלתר".

   

  ח"כ אראל מרגלית, מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים, הזכיר הערב את הדברים שאמר ללפיד באותו מעמד השבוע. "ועדת הכספים היא כמו דירקטוריון. כשמנכ"ל אומר לדירקטוריון שהכול טוב כשהמצב רע זה מדאיג כי זה מעיד שהוא מנותק מהמתרחש. אתם מנסים להפוך את צוק איתן לאליבי על כשלון הממשלה כשכל שנתיים יש מערכת שצריך לקחת בחשבון, לא החמאס אחראי ליוקר המחיה ולסגירת 60 אלף עסקים קטנים".

   

  יו"ר מרצ וחברת ועד הכספים ח"כ זהבה גלאון הוסיפה הערב: "להתנהלות הכלכלית הכושלת של לפיד יהיה מחיר אמיתי מעבר להורדת הדירוג. פגיעה עתידית בדירוג האשראי תחמיר את ההאטה המסתמנת במשק שעלולה להתבטא בסגירת עסקים ובאובדן מקומות עבודה. כמו תמיד הראשונים לשלם יהיו מעמד הביניים העובד והשכבות המוחלשות".

   

  בהכנת הידיעה השתתפו צבי לביא, מורן אזולאי ושירות כלכליסט

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חדשות מטרידות לישראל: פיץ' הורידה את תחזית הדירוג מ"חיובית" ל"יציבה""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שמואל דוד
  פגיעה ישירה באשדוד במהלך מבצע צוק איתן
  צילום: שמואל דוד
  מומלצים