שתף קטע נבחר

לתהום עם חוק הלאום

רק במשטר מעוות, הרוב מחוקק חוקים להגן על עצמו מפני המיעוט. ישראל היא דמוקרטיה בסכיזופרניה. שאריות המסכה הדמוקרטית נקרעות היום

הצעת חוק הלאום מציבה בפני החברה הישראלית מראה לאמת שבבסיס קיומה - ישראל היא אכן מדינת היהודים והיהודים בלבד. היא קורעת את שאריות המסכה שנשארה מהדימוי הדמוקרטי שלה שאינו פחות מאשר הסוואה לעוול, לאפליה ולהדרה שבוצעו ומבוצעים נגד כחמישית מאזרחיה הערבים, אך ורק בשל שיוכם הלאומי השונה. הסירוב להכניס את ערך השוויון, ציפור נפשה של התפישה הדמוקרטית, בכל חוק יסוד - הוא ההוכחה הניצחת לכך.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet

נאמנות הדרוזים לא עיוורת / מוניר דאהר

גט לרבנות / גלי עציון

 

לרוב היהודי המוצק, חדור המוטיבציה הלאומית היהודית, לא היה ואין כעת צורך בחוק יסוד כזה כדי לנשל את הערבים מאדמתם. לפקידים ולשולחיהם ברור שהם "גואלים" אדמות אלה. לבית המשפט העליון, מגן הדמוקרטיה, ברור שבשם הערכים הדמוקרטים אפשר ואף חובה להכשיר פעילות זו. מכבסת המילים והקונסטרוקציות המשפטיות עבדו ועדיין עובדות מצוין בשירות המדינה היהודית. לאף פקיד ושולחו אין צורך בחוק יסוד כזה כדי שכל משאבי המדינה יינתנו ליהודים בלבד אך ורק בשל היותם כאלה, אך את הפירורים חובה לזרוק לעברם של הערבים כפויי הטובה, כדי שלדמוקרטיה יהיה אליבי.

 

ממה פוחדים יוזמי חוק יסוד זה? האם הם חושבים באמת ובתמים שיש משהו שמאיים על השליטה המוחלטת של היהודים במדינתם, במשאביה, באופייה, במבנה הפוליטי והתרבותי שלה? האם באמת הם חושבים שמיעוט נטול כל יכולת השפעה פוליטית וכלכלית מסוגל לאיים על ההגמוניה היהודית במדינה? במשטר תקין ראוי שמיעוט זה יוגן בחוק יסוד מאימת גחמותיו של רוב דורסני שמבקש פעם אחר פעם לפגוע במעט הזכויות שלו, לרסק את זהותו, ולהשאיר אותו ברמת מתיחות גבוהה עם המדינה. רק במשטר מעוות, הרוב מחוקק חוקים להגן על עצמו מפני המיעוט. דמוקרטיה בסכיזופרניה.

 

דווקא בימים אלה שבהן מפלס הגזענות עולה על גדותיו, מסע ההפחדה והחשדנות ההדדית בעיצומו, כאשר עובדים ערבים מפוטרים בסיטונות, ויותר ערבים נפגעים ביישובים יהודיים, דווקא עכשיו צריך חוק יסוד שיגן על המיעוט הערבי במדינה. דווקא עכשיו צריך לעגן את ערך השוויון בחוק יסוד. דווקא עכשיו צריך לשתף את המיעוט בבניין החזון ועקרונות היסוד של החברה ולא להדיר אותו מתהליך כזה. זה עניין של המיעוט כמו עניין של הרוב. אנחנו אזרחי המדינה ותובעים להיות חלק בקביעת דמותה ויציקת ערכיה.

 

הגם שמטרתה המיידית של הצעת חוק יסוד זו היא לפגוע במיעוט הערבי במדינה, מטרה מסוכנת כשלעצמה שיש להיאבק בה במלא העוצמה, מטרתה לטווח הארוך היא לשנות את מבנה המשטר בישראל. המציעים מבקשים לפגוע בחלקים נרחבים נוספים בחברה הישראלית באמצעות קביעת עליונותה של יהדותה של המדינה. לפגוע באלה שעדיין חושבים שחיים ליברליים הם בסיס קיומה של המדינה והצידוק הערכי לקיומה.

 

כעת הם יידעו שניתן להעביר כל חקיקה שמטרתה המוצהרת פגיעה בערבים ולהכשירה מבחינה אידיולוגית. דעת הקהל תלך שבי דווקא בעת הזו אחרי יוזמות שילטפו את האגו הלאומי. יוזמי ההצעה שבתפישת עולמם הם אנטי-דמוקרטים ישתמשו בכוחם הפוליטי כדי לקדם אג'נדה לאומנית אנטי דמוקרטית-ליברלית בעליל. זו שעתם להשתלט על החברה הישראלית שתתעורר מאוחר מדי. כולנו, גם אלה בחברה שערכים ליברלים אינם נר לרגליהם, שמחאו כפיים ליוזמות הללו, נתעורר למציאות שחורה במיוחד.

 

הסכנה מוחשית וזו העת להתעורר, יהודים וערבים שרוצים לקיים כאן חברה שבמהותה שוויונית וליברלית. עלינו להציג אלטרנטיבה רעיונית משותפת ומוסכמת שתיאבק על דמותה ועתידה של המדינה. בל ניתן למחרחרי השנאה את ההזדמנות. זו העת לפעול.

 

עו"ד רדא ג'אבר, מנכ"ל מרכז אמאן - המרכז הערבי לחברה בטוחה

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים