שתף קטע נבחר

חברי כנסת מ"ישראל אחת": הספינה טובעת

לפני שהאופוזיציה תחליט בשבילם, חברי ישראל אחת מעוניינים לנקוט יוזמה: לפרק את החבילה בה צרורה מפלגת העבודה עם גשר, ללכת לבחירות, והכי חשוב: שברק יודה שככה זה לא יכול להימשך

ביום הראשון לנשיאותו של משה קצב, יומיים לאחר כשלונו הצורב של שמעון פרס , גוברים הקולות בסיעת "ישראל אחת" הקוראים לעשיית חשבון נפש, ומייד.
חברי כנסת ממפלגת העבודה, הכוח הגדול ביותר של "ישראל אחת", קוראים להתנתקות מיידית מהסיעה המשותפת, ולתיפעול מינימלי בלבד של מוסדות המפלגה הפעילים.
כבר אמש (יום ג') נפגשו מזכ"ל מפלגת העבודה, רענן כהן, מספר חברי כנסת ובינהם ויצמן שירי, אלי גולדשמיט ושלום שמחון, כדי לדון בנושא.
בפגישה אמר כהן כי "ישראל אחת" נותרה חסרת משמעות. הנוכחים בפגישה החליטו להעלות את הנושא בישיבת הסיעה עם ברק היום בצהריים. כהן חושב כי "ישראל אחת" היתה מאז ומתמיד פיקציה. "ישראל אחת לא תרמה דבר למפלגת העבודה", הוא אומר. את האשמה הוא מפנה לגשר.
חבר הכנסת אלי גולדשמיט דורש להסיק מסקנות מיידיות מההפסד במירוץ לנשיאות. "אחרי כזה הפסד" אומר גולדשמיט, "הדינמיקה הצפויה בסיעה היא הקמת קבוצות כוח, האשמות הדדיות ותקיעת סכינים בגב". גולדשמיט אינו סבור שהפגישה הנוכחית מייסדת בעצם קיומה קבוצת כוח חדשה. "לא היתה כוונה כזו, הכוונה היא לחזק את מפלגת העבודה, להחיות את המוסדות החל מיושב ראש המפלגה, ראשי המועצות והערים, ובאופן כללי העברת מרכז הכובד בקרב הציבור למפלגה. אין לזה תחליף, את הלקח הזה כבר למדנו", הוא אומר.

קצת קשה להחיות את המפלגה כשיושב הראש שלה, ראה"מ, מעולם לא האמין כי יש לשאוב את הכוח ממנו.

"מי שחושב שאפשר לשרוד בחיים הפוליטיים ללא חיי מפלגה פעילים - טועה. לא סתם נפגש כהן עם מקורבים לברק. חלק מהתפקיד שלנו הוא להעביר את המסר הזה לראש הממשלה. אנחנו ניפגש איתו בהרכב הזה ונשוחח איתו".
גם חברת הכנסת יעל דיין טוענת כי מפלגת העבודה זקוקה לזריקת מרץ יותר מתמיד. "ישראל אחת" היא אומרת "קמה רק לצורך הבחירות, זהו לא גוף קיים. זו היתה תכנית של אהוד ליצור גוף חדש, אך זה לא התממש".

גם מפלגת העבודה עצמה היא גוף שכיום כמעט אינו מתפקד.

"יש למפלגה כח, גם במתכונת הנוכחית, אבל צריך בדחיפות לחדש את הפעילות. אני מעריכה שברק מאמין במפלגה, וישאר נציגה לראשות הממשלה עוד כמה שנים, אבל אם הוא לא מאמין בקיומה - הוא לא יכול לייצג אותה. אם הוא סבור שהמפלגה היא גוף זר או חטוטרת על גבו, יש לפרק את הקשר הזה".
דיין מעריכה כי בחירות לפני המועד המתוכנן הן בלתי נמנעות, ואם כך, כדי שלא יעשו זאת אחרים, על ישראל אחת ליזום את פיזור הכנסת ולהחליט על מועד לבחירות.

אז תתמכי היום בהצעה לפיזור הכנסת?

"חס וחלילה. ממש לא. זו הצעה של האופוזיציה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום צביקה טישלר
כהן. רוצה להתנתק מגשר
צילום צביקה טישלר
מומלצים