שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סרטן הערמונית: איך מחליטים מתי לטפל?

  בניגוד לסרטנים אחרים, תאי סרטן בתוך הערמונית הינם שכיחים וגידול בערמונית יכול להיוותר ללא שינוי במשך תקופה ארוכה. למה צריך לשים לב לפני שמחליטים על תחילת הטיפול?

  סרטן הערמונית הוא גורם המוות הרביעי בשכיחותו בגברים בישראל, ובכל שנה מתים ממנו מעל 300 ישראלים, מתוך 22 אלף גברים חולים. המחלה נפוצה בעיקר בקרב גברים מעל גיל 50.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

    

  בניגוד לסרטנים אחרים, תאי סרטן בתוך הערמונית הינם שכיחים וגידול בערמונית יכול להיוותר ללא שינוי במשך תקופה ארוכה. כך לכשליש מהגברים מעל גיל 50 ולרוב המוחלט של הגברים מעל גיל 80, ישנם תאים סרטניים בערמונית. סרטן הערמונית גדל מאוד לאט, ולכן פעמים רבות, בעיקר בקרב מבוגרים, אינו גורם לתסמינים. ישנם מקרים בהם סרטן זה גדל במהירות ואף יכול להתפשט לאברים אחרים בגוף, בעיקר לעצמות.

   

  עוד על סרטן הערמונית:

  כך מפחיתים הסיכוי לסרטן הערמונית ללא תרופות

  מדענים: אכלו סויה למניעת סרטן ערמונית

  חוקרים פיתחו בדיקת דם מדוייקת לאבחון סרטן ערמונית

   

  דרגת החומרה משפיעה על הטיפול

  הגורמים לסרטן הערמונית אינם ידועים במלואם. עם זאת, נמצא כי גברים, שיש להם בני משפחה קרובים (אב, אח או דוד) שלקו במחלה, סבירים יותר לפתח סרטן בערמונית. דבר העשוי להצביע על מרכיב תורשתי. גם תזונה לא נכונה, שתיית אלכוהול ועישון חשודים כמגבירים את שכיחות המחלה.

   

  הטיפול בסרטן הערמונית מבוסס על דרגת החומרה של המחלה, ותוחלת חייו הצפויה של הגבר. ככל שתוחלת החיים המוערכת ארוכה יותר ורמת הסיכון של הגידול הספציפי גבוהה יותר, ממליצים הרופאים על טיפול רדיקלי יותר, גם כאשר מתלווה סיכון לפגיעה באיכות החיים.

   

  הפרוסטטה, שגודלה כגודל אגוז, ממוקמת במוצא שלפוחית השתן, לפני פי הטבעת, ובה עוברת השופכה שמרוקנת את השתן משלפוחית השתן. סביב הערמונית רשת עצבים זעירים המשחקים תפקיד בהנאה המינית ובזיקפה. המיקום האנטומי הזה, מגביר את הסיכון לפגיעה באונות המינית וביכולת להטיל שתן לאחר ניתוח כריתת הערמונית.

   

  הבדיקה החשובה

  בנוסף על כך, סרטן הערמונית נוטה להתפתח באיטיות, ועשוי להימשך אף יותר מעשר שנים. ולכן, נדבך נוסף בהתלבטות נובע מגילו של המטופל: רבים מהגברים המאובחנים בסרטן הערמונית נמצאים בעשור השמיני לחייהם.

   

  ההחלטה מתי לטפל נובעת מהתשובה של בדיקת דם המאתרת את הסמן PSA. בבדיקה זו, תוצאה נמוכה מ- 4 ננוגרם למ"ל היא תקינה, ואילו כל ערך גבוה יותר נחשב לא תקין ועלול להעיד על קיומו של תהליך סרטני.

     

  המימון נעשה באופן בלתי תלוי אשר לא השפיע על תכני הכתבה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  החלטה לגבי הטיפול במחלה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים